Innowatorzy oraz mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z całej Polski, którzy chcą się rozwijać w branży kosmicznej, mogą zgłaszać się do nowego inkubatora firm – ESA BIC Polska. Inkubator prowadzony jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu przy współpracy z centrami inkubacji w Warszawie i w Rzeszowie. Tam właśnie przeprowadzany jest nabór firm.

qimono/Pixabay

ESA BIC Polska, którego działalność właśnie zainaugurowano w stolicy oraz w Rzeszowie, jest częścią centr inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BICs), największej sieci inkubatorów w Europie. Kilka dni temu oficjalnie ogłoszono też nabór firm, które mają pomysły i chęć rozwijania się w rodzącej się już w Polsce nie na żarty branży technologii kosmicznych.

Po co są inkubatory?

Celem wszystkich inkubatorów jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących różne przedsięwzięcia naukowo-biznesowe na wczesnych etapach rozwoju. W tym przypadku chodzi bowiem o projekty związane z szeroko pojętą branżą kosmiczną. Tak zwana inkubacja przedsięwzięcia pozwala między innymi na „przełożenie” wynalazków i opracowań naukowych na tryb komercyjnego rozwiązania użytecznego dla przemysłu. Jest to jednak zadanie tyleż trudne, co kosztowne. ESA BIC Polska ma więc zapewnić przedsiębiorcom wsparcie w postaci bezzwrotnego finansowania, a także doradztwo o charakterze biznesowym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej.

Warto podkreślić, że ESA BIC Poland jest już 26. centrum powstałym w ramach europejskiej sieci ESA BIC. Korzystać więc może – i będzie – z szerokich doświadczeń inkubatorów pracujących już w innych krajach.

Start-upy na start!

Pierwszy nabór w ramach inkubatora ESA BIC Poland został już otwarty. Przeprowadza go i koordynuje Agencja Rozwoju Przemysłu przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Instytucje te udzielają start-upom informacji na temat procesu inkubacji oraz korzyści płynących z opieki menedżera inkubacji koordynującego cały proces.

– Jako ESA BIC Poland chcemy zarówno pomóc młodym prosperującym firmom sięgnąć gwiazd, jak i wyłapać przyszłe „gwiazdy” kosmosu, dlatego naszym hasłem jest Catch the Star – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii ARP SA, odpowiedzialny za tworzenie ekosystemu i partnerstwa w inkubatorze ESA BIC Polska.

Zarówno start-upom, jak i firmom mającym już osiągnięcia w tej branży, pozostaje życzyć wymiernych sukcesów, chociaż droga ku gwiazdom zapewne nie będzie usłana różami – wszystko będzie trzeba mozolnie wypracować.

Poprzedni artykułNajlepszy czas, by inwestować w Polsce
Następny artykułNajlepsze strategie pozyskiwania talentów