fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy branży kosmicznej mogą już liczyć na szerokie wsparcie

Przedsiębiorcy branży kosmicznej mogą już liczyć na szerokie wsparcie

Innowatorzy oraz mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z całej Polski, którzy chcą się rozwijać w branży kosmicznej, mogą zgłaszać się do nowego inkubatora firm – ESA BIC Polska. Inkubator prowadzony jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu przy współpracy z centrami inkubacji w Warszawie i w Rzeszowie. Tam właśnie przeprowadzany jest nabór firm.

ESA BIC Polska, którego działalność właśnie zainaugurowano w stolicy oraz w Rzeszowie, jest częścią centr inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BICs), największej sieci inkubatorów w Europie. Kilka dni temu oficjalnie ogłoszono też nabór firm, które mają pomysły i chęć rozwijania się w rodzącej się już w Polsce nie na żarty branży technologii kosmicznych.

Po co są inkubatory?

Celem wszystkich inkubatorów jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących różne przedsięwzięcia naukowo-biznesowe na wczesnych etapach rozwoju. W tym przypadku chodzi bowiem o projekty związane z szeroko pojętą branżą kosmiczną. Tak zwana inkubacja przedsięwzięcia pozwala między innymi na „przełożenie” wynalazków i opracowań naukowych na tryb komercyjnego rozwiązania użytecznego dla przemysłu. Jest to jednak zadanie tyleż trudne, co kosztowne. ESA BIC Polska ma więc zapewnić przedsiębiorcom wsparcie w postaci bezzwrotnego finansowania, a także doradztwo o charakterze biznesowym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej.

Warto podkreślić, że ESA BIC Poland jest już 26. centrum powstałym w ramach europejskiej sieci ESA BIC. Korzystać więc może – i będzie – z szerokich doświadczeń inkubatorów pracujących już w innych krajach.

Start-upy na start!

Pierwszy nabór w ramach inkubatora ESA BIC Poland został już otwarty. Przeprowadza go i koordynuje Agencja Rozwoju Przemysłu przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Instytucje te udzielają start-upom informacji na temat procesu inkubacji oraz korzyści płynących z opieki menedżera inkubacji koordynującego cały proces.

– Jako ESA BIC Poland chcemy zarówno pomóc młodym prosperującym firmom sięgnąć gwiazd, jak i wyłapać przyszłe „gwiazdy” kosmosu, dlatego naszym hasłem jest Catch the Star – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii ARP SA, odpowiedzialny za tworzenie ekosystemu i partnerstwa w inkubatorze ESA BIC Polska.

Zarówno start-upom, jak i firmom mającym już osiągnięcia w tej branży, pozostaje życzyć wymiernych sukcesów, chociaż droga ku gwiazdom zapewne nie będzie usłana różami – wszystko będzie trzeba mozolnie wypracować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA