fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy branży kosmicznej mogą już liczyć na szerokie wsparcie

Przedsiębiorcy branży kosmicznej mogą już liczyć na szerokie wsparcie

Innowatorzy oraz mali i średniej wielkości przedsiębiorcy z całej Polski, którzy chcą się rozwijać w branży kosmicznej, mogą zgłaszać się do nowego inkubatora firm – ESA BIC Polska. Inkubator prowadzony jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu przy współpracy z centrami inkubacji w Warszawie i w Rzeszowie. Tam właśnie przeprowadzany jest nabór firm.

ESA BIC Polska, którego działalność właśnie zainaugurowano w stolicy oraz w Rzeszowie, jest częścią centr inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BICs), największej sieci inkubatorów w Europie. Kilka dni temu oficjalnie ogłoszono też nabór firm, które mają pomysły i chęć rozwijania się w rodzącej się już w Polsce nie na żarty branży technologii kosmicznych.

Po co są inkubatory?

Celem wszystkich inkubatorów jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących różne przedsięwzięcia naukowo-biznesowe na wczesnych etapach rozwoju. W tym przypadku chodzi bowiem o projekty związane z szeroko pojętą branżą kosmiczną. Tak zwana inkubacja przedsięwzięcia pozwala między innymi na „przełożenie” wynalazków i opracowań naukowych na tryb komercyjnego rozwiązania użytecznego dla przemysłu. Jest to jednak zadanie tyleż trudne, co kosztowne. ESA BIC Polska ma więc zapewnić przedsiębiorcom wsparcie w postaci bezzwrotnego finansowania, a także doradztwo o charakterze biznesowym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej.

Warto podkreślić, że ESA BIC Poland jest już 26. centrum powstałym w ramach europejskiej sieci ESA BIC. Korzystać więc może – i będzie – z szerokich doświadczeń inkubatorów pracujących już w innych krajach.

Start-upy na start!

Pierwszy nabór w ramach inkubatora ESA BIC Poland został już otwarty. Przeprowadza go i koordynuje Agencja Rozwoju Przemysłu przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Instytucje te udzielają start-upom informacji na temat procesu inkubacji oraz korzyści płynących z opieki menedżera inkubacji koordynującego cały proces.

– Jako ESA BIC Poland chcemy zarówno pomóc młodym prosperującym firmom sięgnąć gwiazd, jak i wyłapać przyszłe „gwiazdy” kosmosu, dlatego naszym hasłem jest Catch the Star – mówi Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii ARP SA, odpowiedzialny za tworzenie ekosystemu i partnerstwa w inkubatorze ESA BIC Polska.

Zarówno start-upom, jak i firmom mającym już osiągnięcia w tej branży, pozostaje życzyć wymiernych sukcesów, chociaż droga ku gwiazdom zapewne nie będzie usłana różami – wszystko będzie trzeba mozolnie wypracować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.
3 MIN CZYTANIA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA