fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy chcą deregulacji gospodarki

Przedsiębiorcy chcą deregulacji gospodarki

Podczas posiedzenia sejmowej komisji do spraw deregulacji przedstawiciele przedsiębiorców zaproponowali m.in. uproszczenie i ustabilizowanie prawa podatkowego.

– Podnoszono m.in. kwestię 6-miesięcznego vacatio legis, które musiałoby obowiązywać zanim wejdą w życie regulacje podatkowe, czy ujednolicenia terminów płacenia podatków – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Poza tym, przedsiębiorcy chcą uproszczenia przepisów prawa budowlanego i geodezyjnego – ważnych z punktu widzenia każdej inwestycji, ograniczenia sprawozdawczości, na co zwracała uwagę branża telekomunikacyjna, czy bardziej rygorystycznego stosowania obowiązku przeprowadzenia oceny skutków regulacji ex-post (OSR ex-post), czyli np. dwa, trzy lata po wejściu w życie aktu normatywnego.

– Dzisiaj Polska jest, niestety, na szarym końcu – jesteśmy poza 150. pozycją, jeżeli chodzi o łatwość i szybkość uzyskiwania pozwolenia na budowę. Mamy kilkadziesiąt przepisów, które są rozrzucone po różnych aktach prawnych, takich jak np. ustawa o geodezji, ustawa o lasach, ustawa archeologiczna, ustawa Prawo wodne, Prawo budowlane, Prawo drogowe, Prawo bankowe – powiedział prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman. – Proces uzyskiwania decyzji administracyjnych związanych z realizacją budowy trwa bardzo długo, jest nieprzewidywalny i w swojej finalnej wersji jest bardzo kosztowny – dodał.

Z kolei Witold Michałek z Business Center Club zaapelował, by przy projektach ustaw wprowadzić obligatoryjną ocenę skutków regulacji, dokonywaną już po jej wejściu w życie. Taka ewaluacja mogłaby następować po roku lub nawet trzech obowiązywania danych przepisów i polegać na sprawdzeniu, jak wpływają one na życie gospodarcze w kraju. Natomiast Anna Zalewska z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego powiedziała, że aktualnie dla biznesu poważnym wyzwaniem jest szybkie spełnienie „restrykcyjnych wymagań” związanych z transformacją energetyczną stawianych przedsiębiorcom przez europejski Zielony Ład.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA