fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjePrzedsiębiorcy chcą Funduszu Rozwoju dla inwestycji na Ukrainie

Przedsiębiorcy chcą Funduszu Rozwoju dla inwestycji na Ukrainie

Polscy przedsiębiorcy zaapelowali o stworzenie Funduszu Rozwoju na bazie Banku Gospodarstwa Krajowego, który zaangażowałby się w realizację polskich inwestycji na Ukrainie.

Przedstawiciele Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) i firmy Ebury przy okazji poniedziałkowej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie zaapelowali o stworzenie Funduszu Rozwoju dla inwestycji na Ukrainie. Przedsiębiorcy chcą w ten sposób brać przykład z innych krajów i dbać o interesy polskiego biznesu.

Jacek Piechota, prezes PUIG i Jakub Makurat, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Ebury są przekonani, że Polska – wzorem Wielkiej Brytanii i Francji – powinna przygotować dwustronną umowę polsko-ukraińską dotyczącą głównie spraw gospodarczych. Już teraz plany inwestycyjne na Ukrainie ma kilkadziesiąt polskich firm, a dotyczą one m.in. infrastruktury, przetwórstwa i gospodarowania odpadami. Z kolei na prowadzonej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu liście spółek zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy znajduje się ponad 3 tysiące firm. Ujęcie działań inwestycyjnych w pewne ramy byłoby dodatkową zachętą dla biznesu z Polski.

Postulaty przedsiębiorców

PUIG oraz Ebury mają trzy postulaty. Pierwszy dotyczy stworzenia Funduszu Rozwoju, który zaangażowałby się w realizację inwestycji na Ukrainie, z korzyścią dla długoterminowych polskich interesów.

Drugi postulat mówi o powołaniu międzyrządowego zespołu roboczego ds. polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, który zapewniłby nowe otwarcie w relacjach, na bieżąco koordynując pracę rządowych instytucji. Poza tym miałby on być wspierany przez grupę ekspertów-praktyków biznesu.

Trzeci punkt planu przedsiębiorców zakłada systemową pomoc w akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, bo według PUIG i Ebury członkostwo Ukrainy w UE leży w narodowym interesie Polski, gdyż wpłynie ono na zwiększenie wspólnego rynku, zapewni znaczny impuls inwestycyjny, wzmocni konkurencyjność unijnej gospodarki dzięki mocnej pozycji ukraińskich firm w niektórych branżach (np. IT), zapewni bezpieczeństwo w zakresie wielu surowców i metali ziem rzadkich oraz zwiększy strategiczne bezpieczeństwo żywnościowe.

Istotna dla polskich przedsiębiorców jest też decyzja Narodowego Banku Ukrainy, który w 2023 roku zrezygnował z samodzielnego ustalania sztywnego kursu hrywny. Według biznesu z Polski kontynuacja takiej polityki ułatwi w przyszłości transfery środków i rozliczenia transakcji.

Można więc przypuszczać, że za postępującą liberalizacją rynku walutowego w Ukrainie pójdzie stopniowy wzrost zainteresowania przedsiębiorców płatnościami w hrywnach. Firmy zawsze dążą do eliminacji ryzyka walutowego, unikania strat wynikających z niekorzystnych zmian kursów. Niestety ukraińska waluta na razie pozostaje w transakcjach walutą niszową, gdyż na rozliczeniach z ukraińskimi kontrahentami cały czas cieniem kładzie się postrzeganie Ukrainy jako rynku bardzo wysokiego ryzyka

– powiedzieli Jacek Piechota i Jakub Makurat.

PUIG oraz Ebury pochwaliły też wejście w życie znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez polski Skarb Państwa, dzięki czemu objęto nie tylko eksport, ale też polskie inwestycje, w tym te w konsorcjach z partnerami z Ukrainy.

Szacunki Banku Światowego pokazują, że odbudowa Ukrainy będzie kosztować ponad 400 mld dolarów. Z kolei według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska w 2022 roku znajdowała się na 8. miejscu wśród inwestorów na Ukrainie.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA