Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelował o nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.

Według ZPP działania Federacji Rosyjskiej są „nieuprawnione i skandaliczne” oraz są „putinowskim bandytyzmem”, który trzeba zatrzymać wszelkimi sposobami.

„Militarna ingerencja w spójność terytorialną innego państwa i prowadzenie polityki podbojów to zachowania wykraczające poza ramy współczesnego porządku międzynarodowego i zasługujące na zdecydowane potępienie. Państwo rosyjskie samo wykluczyło się z międzynarodowej wspólnoty, a działania putinowskiego reżimu wymagają zdecydowanej i odważnej odpowiedzi świata Zachodu” – napisał ZPP w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.

W związku z powyższym Związek domaga się „adekwatnej reakcji”, która będzie polegała przede wszystkim na „maksymalnie dotkliwych i głębokich sankcjach o charakterze gospodarczym”. ZPP uważa, że należy wykorzystać wszystkie możliwe opcje, włączając w to wykluczenie Rosji z międzynarodowego systemu finansowego i maksymalne ograniczenie wymiany handlowej. Należy też nałożyć sankcje na oligarchów.

„Nie możemy obawiać się stosowania najostrzejszych sankcji znajdujących się w naszej dyspozycji. Gospodarka rosyjska jest o jedną trzecią mniejsza od gospodarki samych Włoch – kraju ponaddwukrotnie mniej ludnego. PKB Unii Europejskiej to piętnastokrotność PKB Rosji. PKB per capita Rosji, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, jest niższe niż Polski, Rumunii czy Czech. Rosja jest gospodarczo znacznie słabsza i biedniejsza niż my. Europejskie firmy i konsumenci poradzą sobie zatem bez rosyjskich pieniędzy” – podkreślono w oświadczeniu.

Poprzedni artykułKanada opuszcza świat Zachodu
Następny artykułPolski rynek pracy otwarty dla Ukraińców