fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy chcą sankcji za „putinowski bandytyzm”

Przedsiębiorcy chcą sankcji za „putinowski bandytyzm”

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaapelował o nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.

Według ZPP działania Federacji Rosyjskiej są „nieuprawnione i skandaliczne” oraz są „putinowskim bandytyzmem”, który trzeba zatrzymać wszelkimi sposobami.

„Militarna ingerencja w spójność terytorialną innego państwa i prowadzenie polityki podbojów to zachowania wykraczające poza ramy współczesnego porządku międzynarodowego i zasługujące na zdecydowane potępienie. Państwo rosyjskie samo wykluczyło się z międzynarodowej wspólnoty, a działania putinowskiego reżimu wymagają zdecydowanej i odważnej odpowiedzi świata Zachodu” – napisał ZPP w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.

W związku z powyższym Związek domaga się „adekwatnej reakcji”, która będzie polegała przede wszystkim na „maksymalnie dotkliwych i głębokich sankcjach o charakterze gospodarczym”. ZPP uważa, że należy wykorzystać wszystkie możliwe opcje, włączając w to wykluczenie Rosji z międzynarodowego systemu finansowego i maksymalne ograniczenie wymiany handlowej. Należy też nałożyć sankcje na oligarchów.

„Nie możemy obawiać się stosowania najostrzejszych sankcji znajdujących się w naszej dyspozycji. Gospodarka rosyjska jest o jedną trzecią mniejsza od gospodarki samych Włoch – kraju ponaddwukrotnie mniej ludnego. PKB Unii Europejskiej to piętnastokrotność PKB Rosji. PKB per capita Rosji, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, jest niższe niż Polski, Rumunii czy Czech. Rosja jest gospodarczo znacznie słabsza i biedniejsza niż my. Europejskie firmy i konsumenci poradzą sobie zatem bez rosyjskich pieniędzy” – podkreślono w oświadczeniu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA

ZUS ma coraz więcej dłużników

O prawie 4 proc. wzrosła liczba Polaków, którzy mają długi wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ich zaległości sięgają prawie 19 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz bardziej zadłużeni

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 8 proc. i przekroczyło granicę 83 miliardów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA