fbpx
wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy chcą wierzyć, że będzie dobrze

Przedsiębiorcy chcą wierzyć, że będzie dobrze

W ostatnim badaniu Barometr COVID-19 Europejski Fundusz Leasingowy zapytał przedsiębiorców z sektora MŚP o to, czy w kontekście kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, sytuacja w ich branży – w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – poprawi się, pogorszy, czy pozostanie bez zmian. Wyniki są godne podziwu, bo wielu przedsiębiorców, szczególnie średniej wielkości, zachowuje dużą dozę optymizmu.

33 proc. przedsiębiorców wyraża przekonanie, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy sytuacja w ich branży się poprawi. Poziom optymizmu można więc ocenić jako wysoki. Aż 24 proc. z nich wierzy w to, że ich branża się rozwinie – w pewnym sensie dzięki pandemii. Uważa tak 46 proc. firm produkcyjnych i 30 proc. firm budowlanych.

Większa firma, większy optymizm

Najlepsze nastroje panują pośród przedsiębiorców reprezentujących firmy średniej wielkości. Najbardziej o swoją przyszłość obawiają się mikroprzedsiębiorcy – chociaż 35 proc. z nich uważa, że sytuacja w najbliższym półroczu się poprawi, a tylko 13 proc., że się pogorszy. W mikro i małych firmach optymistów i pesymistów jest mniej więcej tyle samo – poprawę swojej sytuacji przewiduje 32 proc. mikro i 34 proc. małych przedsiębiorstw, podczas gdy o pogorszeniu mówi odpowiednio 31 i 25 proc. firm.

Oswajają się z pandemią?

Choć wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę jest oceniany jako negatywny, to z kwartału na kwartał takie przekonanie pośród przedsiębiorców słabnie. Można jednak przypuszczać, że jest to wynikiem złagodzenia obostrzeń lockdownowych oraz generalnie słabnięcia psychologicznego efektu koronawirusa jako ogólnoświatowego, wielkiego kryzysu gospodarczego.

– Firmy sektora MŚP już oswoiły się z faktem, że koronawirus i trudna sytuacja przez niego spowodowana są z nimi na co dzień. To przekłada się na coraz mniej negatywne oceny sytuacji oraz bardziej optymistyczne prognozy – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL. –Zdecydowanie mniej firm wskazuje na upadki działalności, a więcej na neutralny charakter epidemii. Biorąc pod uwagę wszystkie osiem edycji naszego covidowego pomiaru nastrojów w sektorze MŚP, podtrzymujemy tezę, że koniec dekoniunktury wśród mikro, małych i średnich firm jest bliski – przekonuje szef EFL-u.

Sektor HoReCa nadal pesymistyczny

Jedynie 22 proc. firm ocenia, że w związku z pandemią COVID-19 dojdzie do zamykania działalności firm. W każdym razie tak oceniało, bo należy pamiętać, że tego typu badania charakteryzują się pewnym opóźnieniem w stosunku do zdarzeń. Tym bardziej, jeśli te zdarzenia następują w szybkim tempie.

39 proc. przedsiębiorców jest przy tym zdania, że pandemia nie spowoduje istotnych zmian w branży. Największy optymizm panuje w sektorze produkcji i w budownictwie. Aż 45 proc. firm produkcyjnych i 30 proc. budowlanych uważa wręcz, że pandemia pomoże rozwinąć się ich branżom. Na raczej niekorzystny wpływ pandemii wskazuje 45 proc. mikro, 33 proc. małych i 42 proc. średnich przedsiębiorstw.
Największy pesymizm wykazują w dalszym ciągu przedstawiciele HoReCa. Zdecydowana większość respondentów (tyle samo, co w II kwartale – blisko 85 proc.) uważa, że pandemia spowoduje upadki firm i zamykanie działalności gospodarczych.

Może jednak okazać się, że tzw. życie kolejny raz zweryfikuje nastroje przedsiębiorców. I to wszystkich. Ogłaszane nadejście czwartej fali koronawirusa i „regionalizowanych” lockdownów z pewnością nie wzmacniają – i nie będą wzmacniać – szeregów optymistów. Niezależnie od wielkości firm, jakie reprezentują.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA