fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy już nie boją się korzystać z usług windykatorów

Przedsiębiorcy już nie boją się korzystać z usług windykatorów

W ciągu ostatnich, kryzysowych lat diametralnie zmieniło się postrzeganie usług windykacyjnych. I nie tylko wśród właścicieli firm, poszkodowanych opieszałością kontrahentów, ale i w społeczeństwie, bo co trzeci rodak uważa, że działania windykatorów zmniejszają ryzyko upadłości firm i gospodarki.

Najnowsze badanie przeprowadzone we wrześniu tego roku przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Inkasso, pod hasłem „Przydatność firm windykacyjnych dla gospodarki”, powinno ucieszyć windykatorów. Na drugim miejscu najczęściej wymienianych walorów firm windykacyjnych wymieniano fakt, że przyczyniają się do ograniczenia ryzyka upadłości firm, a na trzecim, dość zresztą oczywistym, że poprawiają ich płynność.

Najciekawsze wydaje się jednak to, co znalazło się na pierwszym miejscu zalet windykacji na zlecenie. Aż 43 proc. respondentów nie tylko wskazało na dobrodziejstwo ograniczenia zatorów płatniczych, ale także na to, że dzięki windykacji „gospodarka się rozwija”. Pośrednio może świadczyć to o rosnącej świadomości wspólnoty skoncentrowanej wokół konkretnych bardzo form patriotyzmu gospodarczego. Mieć tylko należy nadzieję, że nie jest to na wyrost wyciągnięty wniosek…

Dziś nie strach windykować

Strach przed sięganiem po bardziej zdecydowane formy windykowania swoich należności i przed przyklejeniem łatki „windykacyjnych pieniaczy” towarzyszył w przeszłości małym i średnim przedsiębiorcom długi czas. Obawiano się tego zwłaszcza, że popsuje to relacje z tymi klientami, z którymi firma współpracuje już od dawna.

Stopniowo to jednak się zmieniało. Firmy korzystające z windykacji (najpierw z jej form polubownych, prowadzonych przez zewnętrznych negocjatorów) zaczęły być postrzegane inaczej – jako wiarygodne i odpowiedzialnie podchodzące do zapłaty za swoją pracę. Już przeprowadzone 1,5 roku temu badanie pod nazwą „Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji”, na zlecenie firmy Kaczmarski Inkasso pokazało, że obawy coraz częściej znikały i aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorców zdarzało się korzystać z zewnętrznej pomocy przy egzekwowaniu swojej zapłaty, a 33 proc. zaobserwowało, że w efekcie takiego działania wzrosła liczba faktur, które partnerzy biznesowi zaczęli opłacać w terminie.

Według Krajowego Rejestru Długów (KRD) na koniec III kwartału br. zadłużenie notowane w KRS wyniosło 50,8 mld zł, w tym nieuregulowane zobowiązania firm firm – 8,3 mld złotych.

Windykacja nie tylko w kryzysie

Ponad połowa konsumentów i przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że firmy windykacyjne są potrzebne i to niezależnie od koniunktury, czyli zarówno w okresach dekoniunktury, jak i prosperity rynkowego.

Dziś, gdy przedsiębiorców znowu zaczyna dopadać kryzys płynności, niewielu ma już skrupuły przed oddaniem długu do profesjonalnego odzyskiwania należności. Stracić na reputacji można stosunkowo niewiele lub nawet wcale, zapłacić windykatorowi, czy faktorowi oczywiście trzeba, ale czasem zaległe faktury stanowią już o „być albo i nie być” firmy.

Inna sprawa, że nadal istnieje gros firm windykacyjnych, które po stosunkowo niewielką kwotę – a tak potrzebną drobnemu przedsiębiorcy – nie schylą się nawet. Wolą, niestety, obsługiwać duże firmy i ściągać długi co najmniej 50-100 tys. złotowe.

A szkoda. Bo dziś ten drobny i „rozedrgany” przedsiębiorca może jutro stać się dużym i stabilnym. Będzie pamiętał z pewnością tych, którzy źle mu życzyli. Tak jak i tych, którzy podali mu rękę w chudym czasie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA