fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy już wiedzą, jak oszczędzić na Polskim Ładzie

Przedsiębiorcy już wiedzą, jak oszczędzić na Polskim Ładzie

Do rządu docierają głosy, że niektóre firmy obniżają pracownikom wynagrodzenie, aby skonsumować korzystne dla pracowników zmiany Polskiego Ładu – podała „Rzeczpospolita”.

Chodzi konkretnie o podwyższenie kwoty wolnej od podatku i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, które w przypadku zarabiających minimalną krajową miało dać 150 zł podwyżki miesięcznie. Niektórzy pracodawcy obniżają jednak pracownikom wynagrodzenia, aby oszczędzić na zmniejszonych kosztach ich zatrudnienia. Według wyliczeń „Rz” przy 200 zł oszczędności na każdym pracowniku może się okazać, że przy obniżkach wynagrodzeń dla stu pracowników przedsiębiorca zaoszczędzi niemal 250 tys. zł, a przy tysiącu będzie to już 2,5 mln zł oszczędności. Pracodawcy, żeby dokonać takich zmian, będą musieli wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające i uzasadnić obniżkę wynagrodzenia brutto.

Rząd, przez kontrole ze strony ZUS-u i Państwowej Inspekcji Pracy, zapowiada walkę z takimi praktykami, choć według ekspertów niewiele będzie można z tym zrobić. Pracodawcy mają bowiem prawo w dowolnym czasie obniżać wynagrodzenia pracowników, a optymalizacja kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (np. przez obniżkę wynagrodzeń) może być uzasadnioną przyczyną wystawienia wypowiedzenia zmieniającego umowy o pracę.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA