fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy już wiedzą, jak oszczędzić na Polskim Ładzie

Przedsiębiorcy już wiedzą, jak oszczędzić na Polskim Ładzie

Do rządu docierają głosy, że niektóre firmy obniżają pracownikom wynagrodzenie, aby skonsumować korzystne dla pracowników zmiany Polskiego Ładu – podała „Rzeczpospolita”.

Chodzi konkretnie o podwyższenie kwoty wolnej od podatku i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, które w przypadku zarabiających minimalną krajową miało dać 150 zł podwyżki miesięcznie. Niektórzy pracodawcy obniżają jednak pracownikom wynagrodzenia, aby oszczędzić na zmniejszonych kosztach ich zatrudnienia. Według wyliczeń „Rz” przy 200 zł oszczędności na każdym pracowniku może się okazać, że przy obniżkach wynagrodzeń dla stu pracowników przedsiębiorca zaoszczędzi niemal 250 tys. zł, a przy tysiącu będzie to już 2,5 mln zł oszczędności. Pracodawcy, żeby dokonać takich zmian, będą musieli wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające i uzasadnić obniżkę wynagrodzenia brutto.

Rząd, przez kontrole ze strony ZUS-u i Państwowej Inspekcji Pracy, zapowiada walkę z takimi praktykami, choć według ekspertów niewiele będzie można z tym zrobić. Pracodawcy mają bowiem prawo w dowolnym czasie obniżać wynagrodzenia pracowników, a optymalizacja kosztów prowadzonej działalności gospodarczej (np. przez obniżkę wynagrodzeń) może być uzasadnioną przyczyną wystawienia wypowiedzenia zmieniającego umowy o pracę.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA