fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy liczą na Ukraińców i Białorusinów

Przedsiębiorcy liczą na Ukraińców i Białorusinów

Wojna na Ukrainie odciągnęła część ludzi z rynku pracy zwiększając i tak dotkliwe w niektórych branżach braki kadrowe. Brakuje przede wszystkim ludzi wykonujących prostsze prace. Firmy pokładają nadzieję w ukraińskich uchodźcach, a ostatnio nawet bardziej – w Białorusinach.

Co najmniej pięćdziesięciu tysięcy osób potrzebuje „na już” przemysł i budownictwo. Największe zapotrzebowanie w przemyśle jest obecnie na pracowników produkcji (szczególnie w e-commerce, logistyce, AGD i w sektorze farmaceutycznym). Dotkliwie brakuje wykonawców prostszych, ale wymagających konkretnych umiejętności prac: spawaczy, ślusarzy, magazynierów, operatorów wózków widłowych i magazynierów. W budownictwie – wszelkiego rodzaju specjalistów. W transporcie – nieodmiennie i w coraz większym stopniu – kierowców. Maksymalny czas trwania rekrutacji w tych branżach to na ogół tylko dwa tygodnie. Już średnio co czwarte aktywne ogłoszenie o pracę fizyczną zaopatrzone jest w widełki oferowanej stawki godzinowej i to najczęściej – netto.

Kogo zatrudnić?

Zatrudnić Ukrainkę czy Ukraińca jest obecnie zdecydowanie łatwiej niż w zeszłym roku – w myśl nowej specustawy wystarczy, że przedsiębiorca zgłosi pracownika do PUP, a urząd daje pozwolenie niemal od ręki. Problem polega na tym, że wielu uciekinierów z Ukrainy to kobiety opiekujące się dziećmi, czasem także osobami starszymi. Nie chodzi tylko o brak znajomości języka polskiego, ale i o to, że ich kwalifikacje i możliwości nie odpowiadają profilowi zapotrzebowania wielu pracodawców.

Nic więc dziwnego, że Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego zaapelowały o przyjęcie przez rząd adekwatnego do „specustawy ukraińskiej” uproszczenia przepisów dotyczących szybkiej legalizacji pracy i pobytu Białorusinów. Wielu z nich ma już doświadczenie w pracy na tzw. Zachodzie i porozumiewa się w językach obcych.

Rosną oczekiwania płacowe

Około dwie trzecie pracodawców – jak wynika z ostatnich badań Pracuj.pl – liczy się z koniecznością podwyższenia wynagrodzeń. Najczęściej rosną one w stopniu zbliżonym do inflacji. Podwyżek oczekują szczególnie pracownicy w sektorze logistycznym i kurierskim oraz budowlańcy.

W opinii prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wyrażonej dla portalu Prawo.pl, wdrożony od początku 2022 roku podwyższony poziom płacy minimalnej wymusza także podwyższanie przez właścicieli firm i innych wynagrodzeń.

Wraz z wygaszaniem pandemii rośnie zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii i turystyce. W większych firmach szczególnie potrzebni są menadżerowie, którzy potrafią zarządzić zmianami związanymi z transformacją cyfrową.

Rynek coraz bardziej staje się rynkiem pracownika – o ile już takim nie jest.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA