fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy mają receptę na obniżenie inflacji w pół roku

Przedsiębiorcy mają receptę na obniżenie inflacji w pół roku

Federacja Przedsiębiorców Polskich ma pomysł, jak w ciągu zaledwie pół roku skutecznie obniżyć inflację.

Propozycja Federacji Przedsiębiorców Polskich miałaby doprowadzić do tego, by w ciągu 6 miesięcy inflacja (CPI) spadła o 2,3 punktu procentowego w ujęciu rok do roku. Proponowany mechanizm zakłada finansowe rekompensowanie wzrostu cen energii dla przedsiębiorstw produkujących i sprzedających produkty spożywcze, które w ramach zawartej umowy miałyby utrzymywać ceny swoich wyrobów. Pomysłodawcy rozwiązania twierdzą, że ich plan pozwoliłby skutecznie obniżyć całościowy wskaźnik inflacji, bo ceny żywności stanowią niemal 27 proc. koszyka inflacyjnego.

FPP chciałaby, żeby udział w systemie był dla firm dobrowolny, ale mogłoby nim zostać objętych wiele różnorodnych podmiotów. Szacunkowy koszt pomocy wyniósłby ok. 11,3 mld zł, a system mógłby być obsługiwany np. przez Polski Fundusz Rozwoju.

– Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o działaniach osłonowych skierowanych do firm w swym założeniu ma obejmować jedynie ok. 250 podmiotów. Obecna sytuacja wymaga jednak wsparcia skierowanego również do mniejszych przedsiębiorstw oraz szerszego grona branż, dla których udźwignięcie ciężaru gwałtownie rosnących kosztów także staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. Jednocześnie wprowadzane mechanizmy powinny oddziaływać w kierunku ograniczania inflacji, zamiast jej dalszego podsycania – powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP. – W związku z powyższymi wyzwaniami, Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawiła propozycję szerszego mechanizmu wsparcia firm w obecnym kryzysie. Projekt FPP zakłada przyznanie przedsiębiorcom wytwarzającym i sprzedającym podstawowe artykuły konsumpcyjne (tj. żywność i napoje) wsparcia finansowego rekompensującego zwiększone koszty zakupu energii i jej nośników. Firmy uczestniczące w programie jednocześnie zobowiązałyby się do utrzymania przez okres jego obowiązywania, zakładany na 6 miesięcy, do utrzymania dotychczasowych cen oferowanych ich odbiorcom. Dzięki temu, realizowane byłby jednocześnie dwa cele – wsparcie sektora przedsiębiorstw w obecnych trudnych warunkach oraz ograniczenie inflacji konsumenckiej – dodał.

FPP proponuje, aby wartość wsparcia była odgórnie dopasowana do poziomu przychodów korzystającej z niego firmy, w odniesieniu do średniej ceny kontraktów na Towarowej Giełdzie Energii oraz udziału kosztów energii w przychodach ogółem przedsiębiorstw w gałęziach objętych pomocą.

FPP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA