Zdecydowana większość polskich firm spodziewa się załamania gospodarczego – wynika z badania przeprowadzonego przez CBM Indicator.

mhouge/Pixabay

Badanie wykonane na rzecz Konfederacji Lewiatan wykazało, że aż 86 proc. polskich pracodawców spodziewa się kilkuletniego i poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. Co więcej, o przyszłość martwią się zarówno właściciele najmniejszych firm, jak i średni przedsiębiorcy i największe podmioty.

Co do tego, że nadchodzi kryzys najbardziej przekonane są największe firmy, bo wśród nich załamanie przewiduje aż 92 proc. ankietowanych. Wśród średnich firm jest to 87 proc., a pośród małych najmniej, bo 87 proc. Co więcej, aż 78 proc. pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że polski rząd wie, jak przeciwdziałać kryzysowi.

„Nadchodząca jesień może przynieść wzrost zachorowań na Covid-19. Przedsiębiorcy zapytani, na ile obawiają się kolejnej fali odpowiedzieli (60 procent wskazań), że nie czują zagrożenia dla prowadzenia firm, ale około 40 procent (w zależności od wielkości firmy) ma takie obawy” – napisano w informacji Konfederacji Lewiatan.

Badanie przeprowadzone przez CBM Indicator pokazało również, że choć pracodawcy spodziewają się nawet kilkuletniego kryzysu i chudszych lat, to ich zdaniem rynek pracy mocno nie ucierpi. Co prawda 41 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że na skutek kryzysu i gorszych lat bezrobocie w Polsce wzrośnie, to jednak aż 59 proc. uważa, że znaczącego wzrostu stopy bezrobocia nie zaobserwujemy.

Poprzedni artykułZ wszystkiego można szmal wydostać!
Następny artykułCzy jesienią zabraknie chleba? Produkcja pieczywa przestaje być opłacalna