fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy martwią się o przyszłość

Przedsiębiorcy martwią się o przyszłość

Zdecydowana większość polskich firm spodziewa się załamania gospodarczego – wynika z badania przeprowadzonego przez CBM Indicator.

Badanie wykonane na rzecz Konfederacji Lewiatan wykazało, że aż 86 proc. polskich pracodawców spodziewa się kilkuletniego i poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. Co więcej, o przyszłość martwią się zarówno właściciele najmniejszych firm, jak i średni przedsiębiorcy i największe podmioty.

Co do tego, że nadchodzi kryzys najbardziej przekonane są największe firmy, bo wśród nich załamanie przewiduje aż 92 proc. ankietowanych. Wśród średnich firm jest to 87 proc., a pośród małych najmniej, bo 87 proc. Co więcej, aż 78 proc. pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że polski rząd wie, jak przeciwdziałać kryzysowi.

„Nadchodząca jesień może przynieść wzrost zachorowań na Covid-19. Przedsiębiorcy zapytani, na ile obawiają się kolejnej fali odpowiedzieli (60 procent wskazań), że nie czują zagrożenia dla prowadzenia firm, ale około 40 procent (w zależności od wielkości firmy) ma takie obawy” – napisano w informacji Konfederacji Lewiatan.

Badanie przeprowadzone przez CBM Indicator pokazało również, że choć pracodawcy spodziewają się nawet kilkuletniego kryzysu i chudszych lat, to ich zdaniem rynek pracy mocno nie ucierpi. Co prawda 41 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że na skutek kryzysu i gorszych lat bezrobocie w Polsce wzrośnie, to jednak aż 59 proc. uważa, że znaczącego wzrostu stopy bezrobocia nie zaobserwujemy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA