fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy mogą liczyć na korzystny leasing, ale także i na granty

Przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystny leasing, ale także i na granty

Preferencyjne finansowanie w postaci leasingu od Pekao oraz grantów dla pomorskich przedsiębiorców, to nowe formy wsparcia finansowego dla MŚP. Tym razem nie chodzi o amortyzowanie skutków koronakryzysu czy konsekwencji wojny rosyjsko-ukraińskiej, tylko o wspieranie przedsiębiorczości w ogóle. Warto zapoznać się z nowymi produktami i warunkami korzystania z nich.

Nowa linia kredytowa udostępniona przez Bank Rozwoju Rady Europy, o wartości 200 mln euro, została zabezpieczona gwarancją Banku Pekao SA. Pieniądze mają zostać przeznaczone na finansowanie polskich MŚP, do których powinny trafić na preferencyjnych warunkach.

– Grupa Pekao konsekwentnie wspiera polskich przedsiębiorców zapewniając mikro, małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do preferencyjnego źródła finansowania – przekonuje Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Pekao SA, odpowiedzialna za pion bankowości przedsiębiorstw banku oraz za działalność Pekao Leasing.

Najwięcej mają skorzystać mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników oraz wykazujące do 10 mln euro obrotu lub aktywów ogółem rocznie. Szansę na finansowanie mają także start-upy. Szczegółów wsparcia dla firm na razie nie zdradzono. Można jednak przypuszczać, że będzie to nie tyle kredyt, ile to, w czym Pekao Lesing – który będzie finansował firmy – ma szczególne doświadczenie: leasing maszyn i urządzeń potrzebnych do prowadzenia podstawowej działalności.

Co to za bank?

Wiele osób może po raz pierwszy słyszy o takim banku jak Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank – CEB). Otóż bank ten podobno od szeregu już lat wspiera finansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w państwach członkowskich Rady Europy tak, by dla państw tych było ono jak najbardziej opłacalne. Do CEB należą 42 kraje, w tym (od 1998 roku) także Polska. Nasz kraj ma znajdować się w grupie 22 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, które kwalifikują się do zwiększonego zaangażowania CEB.

Okazuje się też, że wyżej opisane otwarcie dostępu do finansowania na kwotę 200 mln euro dla MŚP, to już szósta transza gwarantowana przez Grupą Pekao, a zarazem piąta umowa tegoż banku z Pekao Leasing. Łączna kwota zawartych umów kredytowych sięga już 700 mln euro.

Granty dla przedsiębiorców z Pomorskiego

Wakacyjną porą warto również rozejrzeć się za możliwościami bezzwrotnego finansowania firmy. Mogą się o nie ubiegać, w drodze konkursu, mikro lub mali przedsiębiorcy z województwa pomorskiego. Oczywiście postawiono konkretne warunki. Przedsiębiorca powinien mieć któryś z tych PKD: 55.20.Z; 55.30.Z; 56.10.A; 49.39.Z; 55.10.Z; 79.11.A; 79.11.B; 79.12.Z; 79.90.A; 79.90.B; 79.90.C; 82.30.Z; 90.01.Z; 90.02.Z; 93.19.Z; 93.21.Z; 93.29.Z. Preferowani więc będą ci, którzy świadczą usługi noclegowe, gastronomiczne, sportowe, artystyczne oraz zajmują się organizacją turystyki oraz wydarzeń biznesowych i rekreacyjnych.

Do wzięcia jest od 25 tys. do 160 tys. złotych na dany projekt – im wyższy wkład własny przedsiębiorcy, tym lepiej. Maksymalne finansowanie wyniesie 70 proc. kosztów kwalifikowalnych wykazanych przez firmę. Do rozdysponowania w konkursie jest ponad 40 mln złotych.

Konkurs, w ramach projektu „IMPULS – odbudowa potencjału pomorskich przedsiębiorstw z branży czasu wolnego”, organizuje Agencja Rozwoju Pomorza. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o granty od 15 do 21 lipca 2022 roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA