Preferencyjne finansowanie w postaci leasingu od Pekao oraz grantów dla pomorskich przedsiębiorców, to nowe formy wsparcia finansowego dla MŚP. Tym razem nie chodzi o amortyzowanie skutków koronakryzysu czy konsekwencji wojny rosyjsko-ukraińskiej, tylko o wspieranie przedsiębiorczości w ogóle. Warto zapoznać się z nowymi produktami i warunkami korzystania z nich.

system obrotu bezgotówkowego - grafika wpisu
Fot. Pixabay

Nowa linia kredytowa udostępniona przez Bank Rozwoju Rady Europy, o wartości 200 mln euro, została zabezpieczona gwarancją Banku Pekao SA. Pieniądze mają zostać przeznaczone na finansowanie polskich MŚP, do których powinny trafić na preferencyjnych warunkach.

– Grupa Pekao konsekwentnie wspiera polskich przedsiębiorców zapewniając mikro, małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do preferencyjnego źródła finansowania – przekonuje Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Pekao SA, odpowiedzialna za pion bankowości przedsiębiorstw banku oraz za działalność Pekao Leasing.

Najwięcej mają skorzystać mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników oraz wykazujące do 10 mln euro obrotu lub aktywów ogółem rocznie. Szansę na finansowanie mają także start-upy. Szczegółów wsparcia dla firm na razie nie zdradzono. Można jednak przypuszczać, że będzie to nie tyle kredyt, ile to, w czym Pekao Lesing – który będzie finansował firmy – ma szczególne doświadczenie: leasing maszyn i urządzeń potrzebnych do prowadzenia podstawowej działalności.

Co to za bank?

Wiele osób może po raz pierwszy słyszy o takim banku jak Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank – CEB). Otóż bank ten podobno od szeregu już lat wspiera finansowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w państwach członkowskich Rady Europy tak, by dla państw tych było ono jak najbardziej opłacalne. Do CEB należą 42 kraje, w tym (od 1998 roku) także Polska. Nasz kraj ma znajdować się w grupie 22 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, które kwalifikują się do zwiększonego zaangażowania CEB.

Okazuje się też, że wyżej opisane otwarcie dostępu do finansowania na kwotę 200 mln euro dla MŚP, to już szósta transza gwarantowana przez Grupą Pekao, a zarazem piąta umowa tegoż banku z Pekao Leasing. Łączna kwota zawartych umów kredytowych sięga już 700 mln euro.

Granty dla przedsiębiorców z Pomorskiego

Wakacyjną porą warto również rozejrzeć się za możliwościami bezzwrotnego finansowania firmy. Mogą się o nie ubiegać, w drodze konkursu, mikro lub mali przedsiębiorcy z województwa pomorskiego. Oczywiście postawiono konkretne warunki. Przedsiębiorca powinien mieć któryś z tych PKD: 55.20.Z; 55.30.Z; 56.10.A; 49.39.Z; 55.10.Z; 79.11.A; 79.11.B; 79.12.Z; 79.90.A; 79.90.B; 79.90.C; 82.30.Z; 90.01.Z; 90.02.Z; 93.19.Z; 93.21.Z; 93.29.Z. Preferowani więc będą ci, którzy świadczą usługi noclegowe, gastronomiczne, sportowe, artystyczne oraz zajmują się organizacją turystyki oraz wydarzeń biznesowych i rekreacyjnych.

Do wzięcia jest od 25 tys. do 160 tys. złotych na dany projekt – im wyższy wkład własny przedsiębiorcy, tym lepiej. Maksymalne finansowanie wyniesie 70 proc. kosztów kwalifikowalnych wykazanych przez firmę. Do rozdysponowania w konkursie jest ponad 40 mln złotych.

Konkurs, w ramach projektu „IMPULS – odbudowa potencjału pomorskich przedsiębiorstw z branży czasu wolnego”, organizuje Agencja Rozwoju Pomorza. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o granty od 15 do 21 lipca 2022 roku.

Poprzedni artykułTechnologia jądrowa warunkiem bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki
Następny artykuł100-lecie powrotu Górnego Śląska do Polski [SPECJALNY DODATEK]