fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy mogą wykorzystywać TikToka marketingowo

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać TikToka marketingowo

Założenie przyciągającego uwagę profilu na TikToku albo tylko wykorzystanie popularności influencerów pozwoli przedsiębiorcom dotrzeć z ich usługami i produktami do szerszej grupy potencjalnych klientów.

Według portalu Statista w 2021 roku TikTok miał miał ogółem około 656 mln użytkowników, więc niektórym firmom, zwłaszcza tym, które większość lub całość swojej sprzedaży opierają o sieć, może opłacać się wykorzystanie marketingowe tego medium. TikTok jest ulubioną aplikacją szczególnie przez młodszych konsumentów z tak zwanej generacji Z. Szukają na nim informacji nie tylko na temat pożądanej rozrywki, ale także np. o najlepszych miejscach w ich mieście, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść, najciekawszych wydarzeniach weekendowych czy polecanych produktach. TikTok może więc pomóc trafić do młodych klientów. Jak jednak prowadzić działania, by osiągnąć pożądany, marketingowy cel?

Kreatywne i angażujące wideo

Jeśli ktoś już założył lub zamierza założyć profil na tej platformie społecznościowej, warto zamieszczać tam krótkie filmy wideo przyciągające uwagę użytkowników. Co jest popularne na TikToku? Z pewnością zabawne i „angażujące”, a przy tym krótkie materiały wideo. Ale nie tylko – użytkowników przyciągają także dobrej jakości materiały o charakterze edukacyjnym. Nie ma też co obrażać się na dane medium, że bywa niezbyt ambitne. Warto natomiast dostosować język komunikacji do platformy. Czasem więcej uwagi przyciągnie filmik technicznie niebędący perfekcyjnym, ale za to śmieszny, niźli nudny i o zbyt poważnej treści.

Zawsze warto też używać odpowiednich hashtagów. Są one konieczne do tego, by dany materiał można było łatwiej wyszukać i żeby dotarł do szerszej grupy odbiorców. Najpopularniejsze trendy i związane z nimi hashtagi na TikToku można stosunkowo łatwo zidentyfikować. Hashtagi należy umieszczać w opisach filmów.

Wzrost zainteresowania zwykle przekłada się także na wzrost sprzedaży. Warto więc postarać się, aby zamieszczone przez firmę wideo stało się viralem.

Linki, reklamy, influencerzy

W opisach zamieszczanych na TikToku filmikach należy też zamieszczać linki, dzięki którym użytkownicy mogą bezpośrednio przenieść się na stronę firmową lub promującą usługi.

Tak zwany z angielska „influencer marketing” to nic innego, jak wykorzystanie działalności influencerów przy promowaniu usług i produktów firmy. Pozwala on nie tylko łatwiej dotrzeć do większej liczby użytkowników, ale także dokładnie określonej grupy odbiorców, a nie tylko przypadkowych osób.

Z kolei tak zwany „user generated content” to wykorzystanie siły treści generowanych przez klientów firmy. W pewnym momencie autentyczne i wartościowe treści zaczynają tworzyć sami klienci i fani firmy. Ich filmy wideo zawierające recenzje, tutoriale i treści edukacyjne tylko zwiększają zaangażowanie użytkowników przekonując ich do zakupu produktów lub usług firmy.

Pożyteczna funkcja Q&A oraz Duet

Tak zwane Q&A na TikToku uchodzi za skuteczne narzędzie do komunikacji z klientami i rozwiązywania ich wątpliwości związanych z produktami lub usługami firmy. Jest to pożyteczne narzędzie używane do zwiększania zdalnej sprzedaży, bo umożliwia odpowiadanie na pytania dotyczące produktów oraz prezentowanie nowych treści. Q&A pomaga także pokazać – w przekonywujący sposób – dane cechy produktów, a także zdobywać opinię klientów i feedback na temat marki promowanej przez przedsiębiorcę.

Z kolei Duet to popularna funkcja umożliwiająca użytkownikom połączenie swoich filmów wideo w jeden film. Taki zabieg pozwala (przynajmniej w teorii) zwiększyć zaangażowanie klientów, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży. Może służyć także pokazaniu sposobów użytkowania danych produktów. Ponadto tworzone za pomocą tej funkcji prezentacje, zwłaszcza emitowane we współpracy z influencerami, pomagają dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

Zawsze warto na bieżąco monitorować efekty działalności marketingowej na TikToku, weryfikując ją w zależności od osiąganych rezultatów.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA