fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy nadal ostrożni, więc mniej zatrudniają

Przedsiębiorcy nadal ostrożni, więc mniej zatrudniają

Nastroje małych i średnich przedsiębiorców, chociaż nieco się ostatnio poprawiły, wciąż nie są najlepsze. Wpływa to na ograniczone chęci do zatrudniania. Tak będzie i dalej, dopóki kierujący firmami nie zauważą wyraźnego ożywienia na rynku.

Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, który stanowi prognozę na pierwsze półrocze 2023 r., od stycznia do marca 2023 r. blisko jedna czwarta firm chce zatrudniać nowych pracowników, a tyle samo planuje redukcję miejsc pracy. Z tego stosunkowo najwięcej, bo 48 proc., nie przewiduje zmian w składzie osobowym swoich zespołów.

Oznacza to, że wielu przedsiębiorców przyjęło postawę wyczekującą, obserwując raczej biernie, co dalej zdarzy się na rynku.

Zatrudniają tylko duzi

Przyjmowanie do pracy nowych ludzi planują tylko duże przedsiębiorstwa (prognoza netto zatrudnienia wynosi +6 proc.), natomiast firmy mikro, małe i średnie zakładają nawet niewielką redukcję etatów. Optymistyczną informacją jest jednak to, że aż 59 proc. pracodawców ocenia swoją kondycję finansową jako dobrą lub bardzo dobrą, a jedynie 4 proc. przedsiębiorców jako złą – takie są wyniki jeszcze innego raportu pod nazwą „Plany pracodawców” przygotowanego na zlecenie Randstad.

Spada liczba ofert pracy

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę także na analizę Grant Thornton. Jak wynika z przeglądu informacji z systemu rekrutacyjnego, w 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce, w styczniu tego roku, pracodawcy opublikowali ok. 255,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Jest to 17 proc. mniej licząc rok do roku, co stanowi najniższą, roczną dynamikę od dwunastu miesięcy.

Nie oznacza to jeszcze załamania na rynku pracy. Może jednak wskazywać na możliwość odwrócenia się trendu „rynku pracownika”. Aktywność pracodawców pod względem zatrudniania jest mniejsza, co widać w porównaniu do lata i jesieni zeszłego roku. Nadal jednak można uznać ją za relatywnie silną, zwłaszcza w warunkach wzrostu kosztów funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Daleko od entuzjazmu

Według Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), nastroje w firmach są nawet bardziej optymistyczne niż wcześniej, ale „wciąż dalekie od entuzjazmu”. Niemniej, jak wynika z najnowszego badania ZPP pod nazwą Busometr, rynek pracy w Polsce znajduje się w stabilnej, dobrej kondycji, z niskim bezrobociem. Pracodawcy raczej nie myślą o redukcji zatrudnienia. Istnieje jednak ryzyko, że długotrwała inflacja i spowolnienie gospodarcze będą blokować nowe inwestycje.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA