fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy nie boją się już tak bardzo inflacji i wojny

Przedsiębiorcy nie boją się już tak bardzo inflacji i wojny

Inflacja przestaje być problemem, którego obawia się większość firm i branż. Niepokoi jeszcze jedynie przedstawicieli sektora HoReCa. Przedsiębiorcy przestali także się obawiać skutków wojny za naszą wschodnią granicą – wynika z najnowszego Barometru EFL na IV kwartał tego roku.

Przedsiębiorcy dostrzegli, że kształtuje się trend spadkowy inflacji, więc ich obawy o rosnące ceny są najmniejsze z obserwowanych w tym roku. Z Barometru EFL na IV kwartał tego roku wynika, że już mniej niż połowa, bo 44 proc. przedsiębiorców uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację (jest to o 6 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i o 14 p.p. mniej niż pół roku temu).

Kto się jeszcze boi inflacji?

Z tych 44 proc. firm najwięcej obaw mają mikroprzedsiębiorcy (49 proc.), potem średnie firmy (28 proc.). Najbardziej zagrożone inflacją czują firmy sektora HoReCa i handlowe (odpowiednio: 62 proc. i 51 proc. wskazań). Aż 62 proc. hotelarzy i restauratorów obawia się rosnących cen, ale jest to jedyna branża wśród badanych, w których te obawy w ujęciu kwartalnym się zwiększyły.

Najmniej o swoją przyszłość obawiają się przedsiębiorstwa transportowe, na nastroje których – jak widać – niespecjalnie wpłynęły ostatnie perturbacje na wschodniej granicy Polski. W budownictwie – co jest dobrą wiadomością – zaledwie 38 proc. firm obawia się inflacji (-3 p.p.), w handlu 51 proc. (ale to mniej o 8 p.p.), a w usługach 42 proc. (-10 p.p.).

Biorąc pod uwagę wielkość firm jest podobnie jak kwartał wcześniej: im większa firma, tym mniej obawia się negatywnego wpływu inflacji na swój biznes. Tylko 28 proc. średniej wielkości przedsiębiorców uważa, że przez wysoką inflację ich działalność gospodarcza w najbliższych miesiącach może ulec pogorszeniu. W grupie małych firm ten odsetek wynosi już 48 proc., a wśród mikroprzedsiębiorców – 49 proc.

– W 2023 rok wkraczaliśmy z inflacją na poziomie 17 proc. rok do roku i stopami procentowymi na poziomie blisko 7 proc. Inflacja w październiku tego roku wyniosła 6,5 proc., a stopy procentowe zostały obniżone do poziomu poniżej 6 proc. Niższe wartości obu wskaźników z pewnością wpływają pozytywnie na opinie przedsiębiorców dotyczące ich przyszłości i kondycji biznesu – komentuje badanie Wojciech Przybył, członek zarządu EFL.

Rok lepszy, ale nie bez wyzwań

– Większość z nas życzy sobie pod koniec roku, aby następny był lepszy od poprzedniego. Wiele wskazuje na to, że może tak być. Jednak wiele wyzwań pozostaje. Zaczynając od aspektów HR-owych – w przyszłym roku będziemy mieć do czynienia z aż dwukrotną podwyżką wynagrodzenia minimalnego, przez wciąż jednak utrzymujące się wysokie ceny, po czynniki zewnętrzne, takie jak tocząca się wciąż wojna w Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie. Z pewnością biznesowe życie będzie łatwiejsze, jeśli zostaną odblokowane środki unijne, które dadzą impuls do rozwoju zarówno firmom, jak i samorządom, a w efekcie odczują to wszyscy Polacy – wierzy w lepszy dla przedsiębiorców 2024 rok Wojciech Przybył.

Oswojeni z wojną

Jakkolwiek to zabrzmi, ale mikro-, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy czują się coraz bardziej oswojeni ze skutkami toczonej na terytorium Ukrainy wojny. Zaledwie 13 proc. ankietowanych przedsiębiorców obawia się, że w związku z nią kondycja ich firm w ciągu najbliższych sześciu miesiącach pogorszy się. Większość, bo 83 proc. odpowiedziała, że ich sytuacja pozostanie bez zmian – wojna im nie zaszkodzi.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA