fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami

Przedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami

Firmy skupione w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wystąpiły w liście do Ministerstwa Finansów przeciwko pomysłowi integracji kas fiskalnych z terminalami. Nie ma sensu tego robić, stanowiłoby to tylko dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców – argumentują.

Przedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami, chociaż cenią zmiany, jakie dokonują się dotąd w cyfryzacji kraju. Integrację taką miały uprawomocnić zmiany legislacyjne, o czym traktuje art. 19a ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców. Nakazuje on przedsiębiorcom, którzy umożliwiają przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, zapewnienie współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.

Po licznych uwagach środowiska ekosystemu płatniczego wskazujących na brak gotowości do takiej integracji, obowiązkowe zintegrowanie terminali z kasami zostało przesunięte na 1 stycznia 2025 roku. Nie zmienia to jednak istoty sprawy – przedsiębiorcy tego nie chcą i mają twarde argumenty przemawiające za tym, że jest to zamierzenie całkowicie pozbawione racjonalnych podstaw.

To rozwiązanie jest zbędne

ZPP stoi na stanowisku, że wprowadzenie nowego rozwiązania jest zbędne, gdyż dane uzyskane w ten sposób będą powielać się z tymi, które są dostępne u agentów rozliczeniowych. Zgodnie z art. 278b ust. 1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. agent rozliczeniowy jest obowiązany do przekazywania szefowi KAS informacji o transakcjach płatniczych akceptanta wykonywanych przy użyciu terminala płatniczego, oprogramowania lub systemu teleinformatycznego. Oznacza to, że KAS już obecnie otrzymuje informacje o transakcjach terminalowych.

Dodatkowe obciążenie przedsiębiorców

Nakładanie na przedsiębiorców kolejnych obowiązków w postaci generowania informacji, które i tak już są dostępne, równa się dokładaniu im nowych ciężarów, na dodatek pozbawionych sensu. Z całą pewnością obowiązek integracji kas fiskalnych i terminali stanowiłby dodatkowe, biurokratyczne obciążenie uciążliwe dla wszystkich, a szczególnie dla najmniejszych firm. Przedsiębiorcom grozi się przy tym dotkliwymi karami (w wys. 5000 zł) za każde naruszenie nowych przepisów. Dodatkową sankcją, która pojawiłaby się z dniem 1 stycznia 2025 roku, byłby brak możliwości odliczenia VAT przez przedsiębiorcę.

Niemożliwe także ze względów formalnych

Pełna integracja jest niezwykle trudna do zrealizowania także ze względu na obowiązujący tzw. protokół integracji.

„Trudno jest nam zrozumieć dlaczego w BiP MRiT został opublikowany gotowy protokół, zamiast, co wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r., opisu technicznego protokołu. Opublikowany protokół jest obciążony prawami majątkowymi podmiotu trzeciego, bo dysponuje nimi Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB). FROB, posiadając prawa majątkowe do protokołu, może więc czerpać z niego korzyści” – czytamy.

Zobaczymy, jak nowy minister finansów będzie postrzegał stanowisko firm. Kwestia ta może stać się jednym z pierwszych papierków lakmusowych testujących stosunek nowej władzy do środowiska przedsiębiorców sektora MŚP.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Niepewność polityczna głównym ryzykiem dla firm

Dyrektorzy generalni największych polskich firm uważają, że największym ryzykiem dla rozwoju ich przedsiębiorstw jest niepewność polityczna.
2 MIN CZYTANIA

Biznes apeluje o deregulację

Szefowie największych organizacji pracodawców w Unii Europejskiej w przyjętej Deklaracji Brukselskiej oświadczyli, że konieczne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej oraz powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Rok 2024 będzie rokiem skracania łańcuchów dostaw, automatyzacji oraz robotyzacji

Przedsiębiorcy sektora przemysłowego, będą w przyszłym roku nie tylko skracać łańcuchy dostaw, ale zamierzają także na większą niż dotychczas skalę automatyzować oraz robotyzować swoje procesy.
3 MIN CZYTANIA