fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaPrzedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.

W kwestii Europejskiego Zielonego Ładu panuje wielkie wzmożenie. Okazuje się, że dla ratowania planety konieczna jest pilna termomodernizacja i użycie wszelkich OZE. Właśnie dlatego miliardy z funduszy europejskich mają wesprzeć głębokie i pilne zmiany. Wszystkie te, które podniosą efektywność energetyczną budynków.

Jeśli się zastanawiamy nad tym, skąd biorą się dopłaty do krajowego programu „Czyste Powietrze” i podobnych projektów, to zawdzięczamy je nieocenionej Brukseli. Przyspieszenie realizacji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu jest i będzie realizowane w budownictwie. Właśnie budownictwo – gdyby ktoś jeszcze nie wiedział – nabrało kolosalnej wagi w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Dlaczego? To proste: budynki są przecież największymi pochłaniaczami energii w Unii Europejskiej.

Zieleniej z FEnIKSEM i FENG-iem

Wiadomo już, że budżet sztandarowego, polskiego programu „Czyste powietrze” zostanie zasilony 3 miliardami euro z programu FEnIKS (FUndusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027). Zadaniem tego ogromnego, powiedzmy wprost – „centralnego” projektu unijnej zielonej polityki ma być szeroko pojęta poprawa efektywności energetycznej wszelkich budynków. Wszelkich, czyli zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej, w tym państwowych jednostek budżetowych, wyższych uczelni, administracji rządowej, przychodni, szpitali, szkół i żłobków, a także budynków należących do przedsiębiorstw średniej wielkości i dużych (jakieś mogłem pominąć). Niezależnie od powyższego dodatkowe środki na tzw. transformację energetyczną otrzymają samorządy województw, które to już samodzielnie będą decydować, jakiego rodzaju budynki wymagają regionalnie najpilniejszej poprawy w zakresie dążenia do energetycznej zeroemisyjności.

Drugim strategicznym programem w omawianym kontekście jest program FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). W tymże programie upakowano 663 milionów  euro, które w założeniu mają trafić do przedsiębiorców wprowadzających energooszczędne rozwiązania. Z pieniędzy z programu FENG mogą skorzystać mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Ale nie tylko one. Adresowany jest on również do firm tzw. small mid-caps oraz mid-caps (czyż po angielsku nie brzmi to lepiej?), które zatrudniają ponad 250 pracowników, więc są już sporej wielkości przedsiębiorstwem, takim prawie dużym. Przedsiębiorcy ci mogą liczyć na dofinansowanie będące refundacją części kapitałowej kredytu ekologicznego. Czyli takiego, z którego można sfinansować wykonanie różnych instalacji termomodernizacyjnych, energooszczędnych oraz bezemisyjnych w budynkach.

Dawać i brać trzeba

Jak mawiają: dają, to trzeba brać. Na tak rozległym planie unijnym skorzysta nie tylko wielu rzutkich przedsiębiorców obiecujących za stosunkowo niewielkie pieniądze „znaczącą poprawę energetyczną”, ale z pewnością i sami właściciele i najemcy budynków. Wreszcie wiatr przestanie hulać w szparach domów. Nareszcie rachunki za energię cieplną i światło spadną tak nisko, jak nigdy dotąd.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA