fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEkologiaPrzedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.

W kwestii Europejskiego Zielonego Ładu panuje wielkie wzmożenie. Okazuje się, że dla ratowania planety konieczna jest pilna termomodernizacja i użycie wszelkich OZE. Właśnie dlatego miliardy z funduszy europejskich mają wesprzeć głębokie i pilne zmiany. Wszystkie te, które podniosą efektywność energetyczną budynków.

Jeśli się zastanawiamy nad tym, skąd biorą się dopłaty do krajowego programu „Czyste Powietrze” i podobnych projektów, to zawdzięczamy je nieocenionej Brukseli. Przyspieszenie realizacji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu jest i będzie realizowane w budownictwie. Właśnie budownictwo – gdyby ktoś jeszcze nie wiedział – nabrało kolosalnej wagi w kontekście unijnej polityki klimatycznej. Dlaczego? To proste: budynki są przecież największymi pochłaniaczami energii w Unii Europejskiej.

Zieleniej z FEnIKSEM i FENG-iem

Wiadomo już, że budżet sztandarowego, polskiego programu „Czyste powietrze” zostanie zasilony 3 miliardami euro z programu FEnIKS (FUndusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027). Zadaniem tego ogromnego, powiedzmy wprost – „centralnego” projektu unijnej zielonej polityki ma być szeroko pojęta poprawa efektywności energetycznej wszelkich budynków. Wszelkich, czyli zarówno prywatnych, jak i użyteczności publicznej, w tym państwowych jednostek budżetowych, wyższych uczelni, administracji rządowej, przychodni, szpitali, szkół i żłobków, a także budynków należących do przedsiębiorstw średniej wielkości i dużych (jakieś mogłem pominąć). Niezależnie od powyższego dodatkowe środki na tzw. transformację energetyczną otrzymają samorządy województw, które to już samodzielnie będą decydować, jakiego rodzaju budynki wymagają regionalnie najpilniejszej poprawy w zakresie dążenia do energetycznej zeroemisyjności.

Drugim strategicznym programem w omawianym kontekście jest program FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). W tymże programie upakowano 663 milionów  euro, które w założeniu mają trafić do przedsiębiorców wprowadzających energooszczędne rozwiązania. Z pieniędzy z programu FENG mogą skorzystać mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Ale nie tylko one. Adresowany jest on również do firm tzw. small mid-caps oraz mid-caps (czyż po angielsku nie brzmi to lepiej?), które zatrudniają ponad 250 pracowników, więc są już sporej wielkości przedsiębiorstwem, takim prawie dużym. Przedsiębiorcy ci mogą liczyć na dofinansowanie będące refundacją części kapitałowej kredytu ekologicznego. Czyli takiego, z którego można sfinansować wykonanie różnych instalacji termomodernizacyjnych, energooszczędnych oraz bezemisyjnych w budynkach.

Dawać i brać trzeba

Jak mawiają: dają, to trzeba brać. Na tak rozległym planie unijnym skorzysta nie tylko wielu rzutkich przedsiębiorców obiecujących za stosunkowo niewielkie pieniądze „znaczącą poprawę energetyczną”, ale z pewnością i sami właściciele i najemcy budynków. Wreszcie wiatr przestanie hulać w szparach domów. Nareszcie rachunki za energię cieplną i światło spadną tak nisko, jak nigdy dotąd.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA