fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesCzego Konfederacja Lewiatan spodziewa się po wyborach?

Czego Konfederacja Lewiatan spodziewa się po wyborach?

Wraz z nowym rozdaniem miejsc w parlamencie, przedstawiciele polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan mają nadzieję na zmiany, które poprawią sytuację prywatnego biznesu w kraju.

Konfederacja Lewiatan wyraziła nadzieję, że nowy rząd poprawi sytuację polskich przedsiębiorców. Pomóc w tym miałoby zakończenie sporów z Komisją Europejską oraz odblokowanie unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W relacjach międzynarodowych, poza unormowaniem stosunków z Unią Europejską, organizacja liczy na to, że Polska poprawi relacje z Niemcami, które są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym. Poza tym Konfederacja Lewiatan chciałaby przywrócenia równowagi między interesami „narodowych czempionów” a sektorem MŚP, który jest prawdziwym kołem zamachowym gospodarki, gwarantem wzrostu i innowacyjności.

Mamy też nadzieję na przywrócenie mechanizmów rynkowych i zwiększenie konkurencyjności w sektorze energetycznym, odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej oraz odrodzenie dialogu społecznego i wiarygodności Rady Dialogu Społecznego

– powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Przedstawiciele pracodawców apelują też o pielęgnowanie ducha przedsiębiorczości wśród Polaków, którzy powinni przestać obawiać się represyjności państwa i zacząć częściej podejmować ryzyko inwestycyjne. Konfederacja Lewiatan chce też, żeby nowy rząd przywrócił zryczałtowaną składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co jest według niej konieczne dla utrzymania przy życiu najmniejszych polskich firm.

Biznes liczy również na powrót ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, aby te nie były wyłączone z zasad wolnego rynku i uczciwej konkurencji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA