fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzego Konfederacja Lewiatan spodziewa się po wyborach?

Czego Konfederacja Lewiatan spodziewa się po wyborach?

Wraz z nowym rozdaniem miejsc w parlamencie, przedstawiciele polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan mają nadzieję na zmiany, które poprawią sytuację prywatnego biznesu w kraju.

Konfederacja Lewiatan wyraziła nadzieję, że nowy rząd poprawi sytuację polskich przedsiębiorców. Pomóc w tym miałoby zakończenie sporów z Komisją Europejską oraz odblokowanie unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W relacjach międzynarodowych, poza unormowaniem stosunków z Unią Europejską, organizacja liczy na to, że Polska poprawi relacje z Niemcami, które są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym. Poza tym Konfederacja Lewiatan chciałaby przywrócenia równowagi między interesami „narodowych czempionów” a sektorem MŚP, który jest prawdziwym kołem zamachowym gospodarki, gwarantem wzrostu i innowacyjności.

Mamy też nadzieję na przywrócenie mechanizmów rynkowych i zwiększenie konkurencyjności w sektorze energetycznym, odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej oraz odrodzenie dialogu społecznego i wiarygodności Rady Dialogu Społecznego

– powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Przedstawiciele pracodawców apelują też o pielęgnowanie ducha przedsiębiorczości wśród Polaków, którzy powinni przestać obawiać się represyjności państwa i zacząć częściej podejmować ryzyko inwestycyjne. Konfederacja Lewiatan chce też, żeby nowy rząd przywrócił zryczałtowaną składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co jest według niej konieczne dla utrzymania przy życiu najmniejszych polskich firm.

Biznes liczy również na powrót ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, aby te nie były wyłączone z zasad wolnego rynku i uczciwej konkurencji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA