fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy potrzebują deregulacji

Przedsiębiorcy potrzebują deregulacji

Z IV Raportu deregulacyjnego, opracowanego pod patronatem Pracodawców RP, wynika, że ostatnie dwa lata przyniosły pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a szczególnie źle pod tym względem wypada obszar podatkowy.

Raport omawia akty prawne z czterech obszarów: podatki, praca, gospodarka i zdrowie, a dotyczy okresu między listopadem 2019 r. a końcem października 2021 r.

Jak piszą eksperci Pracodawców RP, w każdym roku uchwala się liczne przepisy, które nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki i powiązane z nimi koszty. Nawet dla zachowania równowagi potrzebne jest systematyczne przeglądanie obowiązujących regulacji i usuwanie niepotrzebnych rozwiązań. Tymczasem, jak wynika z wcześniejszych edycji Raportu (de)regulacyjnego z roku na rok obciążenie przedsiębiorców było coraz większe. I to pomimo kolejnych pakietów deregulacyjnych, jak np. Przyjazne Prawo czy Konstytucja Biznesu.

Eksperci zwracają uwagę, że „przedsiębiorcy funkcjonują w coraz mniej przyjaznym środowisku, dodatkowo – w ostatnich kilkunastu miesiącach – w warunkach pandemii, która wpływa na kluczowe elementy biznesu – od zainteresowania klientów po problemy w łańcuchach dostaw. Co gorsze, rząd postanowił zgotować przedsiębiorcom podatkową rewolucję w ramach wdrażania tzw. „Polskiego Ładu” – i to już od 1 stycznia 2022 roku. Do tego dochodzą planowane podwyżki akcyzy rozpisane na 5 najbliższych lat”.

„Nowe podatki, opłaty i daniny, dodatkowe regulacje oraz obciążenia, niestabilne, a także nieprzewidywalne prawo, brak inicjatyw deregulacyjnych i upraszczania przepisów – tak można podsumować ostatnie dwa lata pod kątem warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie źle jest w obszarze podatkowym, co znajduje potwierdzenie w corocznym rankingu opracowywanym przez Tax Foundation. Na 37 państw nasz kraj zajmuje 36. pozycję – i to drugi rok z rzędu. Jest fatalnie, a przyjęte w momencie prac nad niniejszym raportem rewolucyjne zmiany w podatkach (wdrażające program „Polski Ład” przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość) tylko pogorszą sytuację, w szczególności przedsiębiorców – zwiększając poziom opodatkowania działalności gospodarczej” – podsumowują autorzy raportu.

W związku z tym eksperci Pracodawców RP proponują, by „wprowadzić zasadę, w myśl której zmiany przepisów mających wpływ na prowadzenie biznesu mogą wchodzić w życie dwa razy w roku – 1 stycznia oraz 1 lipca, a także wydłużyć vacatio legis i nie bać się stosować rocznego bądź dwuletniego okresu przygotowania się do wdrożenia zmienionych przepisów”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA