fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFelietonPrzedsiębiorcy potrzebują spokoju legislacyjnego

Przedsiębiorcy potrzebują spokoju legislacyjnego

Walka ze skutkami pandemii – zamrażanie branż, pełzające lockdowny, zamykanie granic, testowanie przyjeżdżających obywateli – na całym świecie przypomina poszukiwanie skutecznych rozwiązań metodą prób i błędów. Nie inaczej dzieje się w Polsce.

Rząd przyjął u nas taktykę oblężonej twierdzy i pozostając głuchy na głosy z zewnątrz, sam w gronie własnych, „sprawdzonych” doradców próbuje uporać się z tą niezwykle trudną i skomplikowaną materią. Co prawda od czasu do czasu informuje opinię publiczną, że coś tam konsultuje z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców, ale konsultacje te polegają raczej na tym, że przedsiębiorcy – zamiast brać udział w wypracowywaniu najlepszych rozwiązań – informowani są przez premiera lub któregoś z ministrów o wprowadzeniu w życie kolejnego rządowego pomysłu. Krótko mówiąc, rząd – jeśli faktycznie się konsultuje – to raczej sam ze sobą.

Warto jednak, by zapoznał się z tym, co organizacje zrzeszające przedsiębiorców mają do powiedzenia w sprawie koronakryzysu. Okazuje się bowiem, że mają dużo pomysłów na to, jak złagodzić skutki pandemii, jak ocalić tysiące firm i miliony miejsc pracy.

Pomysły są różne, ale bez zapoznania się z nimi nadal będziemy działać po omacku, przyjmując – wzorem nieocenionego trenera Wojciecha Łazarka – taktykę „na udo”: albo się udo, albo się nie udo… A tu chodzi o to, że nie może się „nie udoć”, bo przecież w ratowaniu gospodarki chodzi o coś więcej niż mecz.

Jedna z organizacji proponuje nawet gospodarczy okrągły stół. Nam, ludziom o prawicowych poglądach, okrągły stół nie kojarzy się zbyt pozytywnie (nawet w wersji online). Niemniej rzeczywiście dobrze by się stało, gdyby rząd „podzielił” się odpowiedzialnością za gospodarczą strategię walki z kryzysem z przedsiębiorcami i organizacjami zrzeszającymi tych przedsiębiorców. A w pierwszej kolejności powinien wysłuchać najważniejszej propozycji – wstrzymania wdrażania przepisów, które obciążą przedsiębiorców nowymi podatkami i obowiązkami prawnymi. Przedsiębiorcy, by przetrwać ten niesłychanie trudny czas, potrzebują spokoju legislacyjnego. To jest warunek, od którego każdą pomoc należałoby zacząć.

Tymczasem minister finansów Tadeusz Kościński stwierdził, że nie może wykluczyć zwiększenia obciążeń fiskalnych w przyszłym roku. Powód? Fatalna kondycja budżetu państwa, wynikająca m.in. ze skutków pandemii COVID-19. Bardzo źle by się stało, gdyby rząd poszedł tą drogą. Zdecydowanie lepszą byłaby ta, którą na naszym portalu nie tak dawno proponował inny polityk obozu rządzącego, poseł Bartłomiej Wróblewski:
– Nadzwyczajne sytuacje czasami ułatwiają podejmowanie decyzji, które w innym wypadku nie byłyby możliwe. Być może więc paradoksalnie to właśnie moment, aby upraszczać system podatkowy i obniżać podatki. Jako wolnościowiec chciałbym, żebyśmy szli w tym kierunku...

Ja również.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dopłata do kredytu nie zbuduje klasy średniej

Polityczne „prezenty” będą mniej atrakcyjne dla tych, którzy już coś mają. Co do tego mogą się zgodzić tak liberałowie, jak i rozsądniejsza część prawicy.
4 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA