fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy próbują wierzyć, że będzie dobrze

Przedsiębiorcy próbują wierzyć, że będzie dobrze

Nastroje pośród małych i średnich przedsiębiorców nie są najlepsze. Wpływ na to może mieć niepewność co do przyszłych działań władz związanych z pandemią COVID-19 oraz wdrożenia Polskiego Ładu. Wydaje się jednak, że dostrzegają już światełko w tunelu. Przedsiębiorcy nie boją się planować nowych działań, interesują się też nowymi rynkami.

Małe i średnie firmy sygnalizują pogorszenie koniunktury. Najgorsze nastroje panują pośród mikrofirm. Jak można przypuszczać, wpływ na to ma nie tyle pandemia, ile zbliżające się przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu.

Potwierdzają to dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) – tak zwany Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) spadł w grudniu o kolejne 3,2 pkt., do poziomu 105,8 punktów. Spadek pogłębił się, bo w poprzednim miesiącu wynosił 2,9 punktów. Łączny spadek MIK, w stosunku do najwyższej wartości odnotowanej w październiku, wyniósł 6,1 punktu.

Nadal niewielkie inwestycje

Co wpłynęło na złe oceny? Mali przedsiębiorcy sygnalizują spadek wartości sprzedaży. Zarówno w grudniu, jak i w listopadzie tego roku, liczba nowych zamówień była niższa niż w poprzednich miesiącach. Nałożyła się na to rosnąca inflacja, która negatywnie przekłada się na popyt na towary i usługi. Niższy popyt jest widoczny zwłaszcza w segmencie usług, które tradycyjnie świadczą małe firmy. Należy mieć nadzieje, że okres świąteczny i okołoświąteczny poprawi sytuację.

Najmniej problemów zgłasza branża produkcyjna, w niej nie można mówić o załamaniu. Najwięcej – usługowa.

Ogół przedsiębiorców sygnalizuje jednak przewagę nastrojów pozytywnych. Jest to zresztą stały trend obserwowany od czerwca tego roku. Niemniej nadal „kuleją” inwestycje. Chociaż informacje Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że jest podobno lepiej, nie potwierdzają tego badania PIE, pokazujące nie najlepsze nastroje panujące zwłaszcza pośród mniejszych przedsiębiorców. Więcej firm wstrzymuje się z inwestycjami, niż decyduje się inwestować.

Przedsiębiorcy chcą eksportować

Z kolei z badań prowadzonych w Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że w ostatnich miesiącach co dziesiąty eksporter wycofał się z przynajmniej jednego rynku. Tylko średnio co szósty liczył na wzrost eksportu towarów, a 22 proc., nie zaplanowała zmian w swoich przychodach eksportowych. Najwięcej optymizmu mają tu właśnie mali i średni przedsiębiorcy. Nie tylko nie zamierzają wycofać się z raz zdobytych rynków, ale deklarują, że chcą zdobywać nowe. Dotyczy to zresztą nie tylko małych, średnich, ale i części większych firm, działających zarówno w branżach o niskim jak i wysokim ryzyku, tych „zwykłych”, jak i korzystających z bardziej skomplikowanych rozwiązań technologicznych.

Można więc powiedzieć, że przedsiębiorcy chcą patrzeć z optymizmem w przyszłość i nie poddają się.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA