fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy próbują wierzyć, że będzie dobrze

Przedsiębiorcy próbują wierzyć, że będzie dobrze

Nastroje pośród małych i średnich przedsiębiorców nie są najlepsze. Wpływ na to może mieć niepewność co do przyszłych działań władz związanych z pandemią COVID-19 oraz wdrożenia Polskiego Ładu. Wydaje się jednak, że dostrzegają już światełko w tunelu. Przedsiębiorcy nie boją się planować nowych działań, interesują się też nowymi rynkami.

Małe i średnie firmy sygnalizują pogorszenie koniunktury. Najgorsze nastroje panują pośród mikrofirm. Jak można przypuszczać, wpływ na to ma nie tyle pandemia, ile zbliżające się przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu.

Potwierdzają to dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) – tak zwany Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) spadł w grudniu o kolejne 3,2 pkt., do poziomu 105,8 punktów. Spadek pogłębił się, bo w poprzednim miesiącu wynosił 2,9 punktów. Łączny spadek MIK, w stosunku do najwyższej wartości odnotowanej w październiku, wyniósł 6,1 punktu.

Nadal niewielkie inwestycje

Co wpłynęło na złe oceny? Mali przedsiębiorcy sygnalizują spadek wartości sprzedaży. Zarówno w grudniu, jak i w listopadzie tego roku, liczba nowych zamówień była niższa niż w poprzednich miesiącach. Nałożyła się na to rosnąca inflacja, która negatywnie przekłada się na popyt na towary i usługi. Niższy popyt jest widoczny zwłaszcza w segmencie usług, które tradycyjnie świadczą małe firmy. Należy mieć nadzieje, że okres świąteczny i okołoświąteczny poprawi sytuację.

Najmniej problemów zgłasza branża produkcyjna, w niej nie można mówić o załamaniu. Najwięcej – usługowa.

Ogół przedsiębiorców sygnalizuje jednak przewagę nastrojów pozytywnych. Jest to zresztą stały trend obserwowany od czerwca tego roku. Niemniej nadal „kuleją” inwestycje. Chociaż informacje Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że jest podobno lepiej, nie potwierdzają tego badania PIE, pokazujące nie najlepsze nastroje panujące zwłaszcza pośród mniejszych przedsiębiorców. Więcej firm wstrzymuje się z inwestycjami, niż decyduje się inwestować.

Przedsiębiorcy chcą eksportować

Z kolei z badań prowadzonych w Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że w ostatnich miesiącach co dziesiąty eksporter wycofał się z przynajmniej jednego rynku. Tylko średnio co szósty liczył na wzrost eksportu towarów, a 22 proc., nie zaplanowała zmian w swoich przychodach eksportowych. Najwięcej optymizmu mają tu właśnie mali i średni przedsiębiorcy. Nie tylko nie zamierzają wycofać się z raz zdobytych rynków, ale deklarują, że chcą zdobywać nowe. Dotyczy to zresztą nie tylko małych, średnich, ale i części większych firm, działających zarówno w branżach o niskim jak i wysokim ryzyku, tych „zwykłych”, jak i korzystających z bardziej skomplikowanych rozwiązań technologicznych.

Można więc powiedzieć, że przedsiębiorcy chcą patrzeć z optymizmem w przyszłość i nie poddają się.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA