fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy przedstawili rządowi swoje priorytety

Przedsiębiorcy przedstawili rządowi swoje priorytety

Rada Przedsiębiorczości przedstawiła 23 postulaty, które według niej powinny być priorytetami dla nowego rządu Donalda Tuska.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej opublikowali listę 23 priorytetów, nad którymi powinien skupić się rząd Koalicji Obywatelskiej. Według organizacji problemem dla Polski będzie zmniejszająca się liczba ludności, więc nasz kraj powinien postawić na wzrost wydajności pracy, inwestycje i innowacje.

Przede wszystkim Pracodawcy RP apelują o zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, bo bez zdrowego społeczeństwa nie będzie rozwoju społeczno-gospodarczego. Poza tym organizacja wezwała do naprawy stosunków z Unią Europejską oraz zapewnienia większej przewidywalności w obszarze gospodarki, gdyż „niepewność jest cichym zabójcą gospodarki, zniechęca ludzi do kształcenia, planowania, posiadania dzieci, a firmy do inwestowania”. Jednocześnie Pracodawcy RP chcieliby, żeby władza była przyjazna przedsiębiorcom.

Prywatni przedsiębiorcy są absolutnie pozytywnym i potrzebnym uczestnikiem zdrowej gospodarki. To od prywatnych firm w szerszej i długoterminowej perspektywie zależy nasza przyszłość, dobrobyt, bezpieczeństwo ekonomiczne. Państwo oraz jego instytucje nie powinny ani tworzyć negatywnego wizerunku prywatnego biznesu, ani szkodzić budowie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstw przez innych

– napisano w komunikacie.

Pracodawcy RP chcą, żeby nowa władza korzystała z dialogu społecznego i przygotowywała rzetelną oraz zrozumiałą legislację. Istotne jest też przywrócenie szacunku instytucjom publicznym. Dla przedsiębiorców ważna jest odpowiedzialna i dalekowzroczna polityka gospodarcza, zapewnienie przejrzystości w finansach publicznych i stworzenie odpowiednich warunków do inwestycji i innowacji.

Postulujemy okrągły stół rządu i środowiska przedsiębiorców w sprawie zachęcenia firm do podejmowania działalności inwestycyjnej oraz innowacyjnej. Niska stopa inwestycji, a także niekorzystny stan polskiej innowacyjności świadczą o konieczności podjęcia w tej sprawie realnych działań, które powinny służyć eliminacji przeszkód do inwestowania i wzrostowi pozytywnej motywacji, redukcji niepewności, spriorytetyzowaniu ewentualnego wsparcia publicznego na te właśnie cele

– wyjaśniono.

Przedsiębiorcom zależy też na wspieraniu swobody działalności gospodarczej oraz konkurencyjności, co mogłoby się odbyć przez ograniczenie „nadprodukcji legislacyjnej” oraz redukcję i uproszczenie już istniejących przepisów. Pracodawcy RP apelują też o wspieranie dzietności oraz edukacji.

W skład Pracodawców RP wchodzi 9 organizacji, w tym ABSL, Polska Rada Biznesu czy Krajowa Izba Gospodarcza. Ze wszystkimi ich postulatami oraz uzasadnieniami można zapoznać się na stronie pracodawcyrp.pl.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA