fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy przestaną płacić zasiłek chorobowy?

Przedsiębiorcy przestaną płacić zasiłek chorobowy?

Rząd Koalicji Obywatelskiej chce zmienić zasady wypłacania zasiłków chorobowych, aby w ten sposób ulżyć przedsiębiorcom w Polsce.

Premier Donald Tusk poinformował, że jego rząd rozpoczął prace nad projektem ustawy, który miałby zmienić zasady opłacania zasiłku chorobowego. Zgodnie z planem Koalicji Obywatelskiej zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika miałby być opłacany przez ZUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek chorobowy, który stanowi 80 proc. wynagrodzenia, jest przez 33 dni w skali roku wypłacany przez przedsiębiorcę. Dopiero po tym okresie obowiązek ten spada na ZUS. Premier Donald Tusk chce, aby zasiłek chorobowy był od początku pokrywany przez ZUS, a informację w sprawie prac nad takimi zmianami przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przedstawimy, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, a więc żeby ten ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować. Zakładamy, że od pierwszego dnia powinien za to płacić ZUS, ale to oczywiście rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe. To jest projekt bardzo masywny

– powiedział Donald Tusk w trakcie konferencji prasowej.

Jednocześnie szef rządu dodał, że władze chcą uniknąć sytuacji, w której beneficjentami tej ustawy byłyby przede wszystkim największe korporacje. W związku z tym rząd chce przeprowadzić bardzo wnikliwe konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA