Premier Donald Tusk poinformował, że jego rząd rozpoczął prace nad projektem ustawy, który miałby zmienić zasady opłacania zasiłku chorobowego. Zgodnie z planem Koalicji Obywatelskiej zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika miałby być opłacany przez ZUS.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek chorobowy, który stanowi 80 proc. wynagrodzenia, jest przez 33 dni w skali roku wypłacany przez przedsiębiorcę. Dopiero po tym okresie obowiązek ten spada na ZUS. Premier Donald Tusk chce, aby zasiłek chorobowy był od początku pokrywany przez ZUS, a informację w sprawie prac nad takimi zmianami przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przedstawimy, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, a więc żeby ten ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować. Zakładamy, że od pierwszego dnia powinien za to płacić ZUS, ale to oczywiście rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe. To jest projekt bardzo masywny
– powiedział Donald Tusk w trakcie konferencji prasowej.
Jednocześnie szef rządu dodał, że władze chcą uniknąć sytuacji, w której beneficjentami tej ustawy byłyby przede wszystkim największe korporacje. W związku z tym rząd chce przeprowadzić bardzo wnikliwe konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.