fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPrzedsiębiorcy przyjaźni seniorom

Przedsiębiorcy przyjaźni seniorom

Wiedza i doświadczenie pracowników w wieku senioralnym to wielka wartość. O tym jednak, czy osoby osiągające wiek emerytalny będą nadal aktywne na rynku pracy, decyduje wiele czynników – zarówno indywidualnych, jak i związanych ze środowiskiem pracy, czy wynikających z obowiązujących rozwiązań formalno-prawnych.

Co zrobić, by jak najwięcej seniorów jak najdłużej cieszyło się pracą i wzbogacało swoim doświadczeniem polską gospodarkę? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Seniorzy na rynku pracy – uwarunkowania” podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W dyskusji udział wzięli:

  • Wojciech Cichowski – prezes zarządu BAUHAUS INVESTMENT Sp. z o.o.
  • Damian Gurba – psycholog i psychoterapeuta
  • Magdalena Majewska – burmistrz Kępic
  • Adam Meller – wiceprezes zarządu LOTOS Petrobaltic
  • Anita Richert-Kaźmierska – zastępca wójta Gminy Kolbudy
  • Stanisław Szwed – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

– Naszym celem jest pobudzenie aktywności seniorów w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Chodzi zarówno o aktywność własną, jak i społeczną, w tym również zawodową – mówił minister Stanisław Szwed, opowiadając o rozwiązaniach prawnych sprzyjających pozostawaniu seniorów na rynku pracy. Jednym z rozwiązań, które mają sprzyjać aktywności zawodowej osób starszych, jest zerowy PIT dla seniora. – Osoba, która wkroczyła w wiek emerytalny, ale nadal chce pracować, zostaje objęta zerową stawką podatku dochodowego. Czyli od tej pory nie płaci PIT-u. To oczywisty zysk dla każdego seniora, który pozostanie czynny zawodowo – wyjaśniał przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialny za politykę senioralną.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

– Co istotne i czym kierujemy się we wszystkich rozwiązaniach, które wprowadzamy od samego początku w ministerstwie, czyli od przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego, to fakt, że decyzję o przejściu na emeryturę pozostawiamy pracownikowi. Wiadomo, że istnieją różne uwarunkowania, jak stan zdrowia, warunki pracy, czy sytuacja rodzinna, więc o pozostaniu na rynku pracy zawsze powinien decydować sam zainteresowany. W niektórych przypadkach możemy wspomóc zarówno pracodawcę, jak i pracownika w kwestii przekwalifikowania się. Temu służy tzw. fundusz szkoleniowy, z którego również warto korzystać – tłumaczył Stanisław Szwed.

Resort rodziny przygotowuje też rozwiązania dotyczące osób, które są na emeryturze, ale chciałyby wrócić na rynek pracy. – Trwają pracę nad konkretnymi projektami dla tej grupy osób. Uwarunkowania gospodarcze są obecnie takie, że przyda się każda para rąk do pracy. Chcemy, by te osoby jak najdłużej czuły się aktywne zawodowo. Tym bardziej że nasz kraj czeka duże wyzwanie dotyczące osób starszych, których będzie przybywać. Im więcej ich pozostawać będzie czynnych zawodowo, tym łatwiej będzie nam przejść przez ten trudny okres – dodał minister Szwed.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

W imieniu pracodawców o zarządzaniu wiekiem pracowników i wspieraniu seniorów w aktywności zawodowej opowiadał Adam Meller, wiceprezes zarządu LOTOS Petrobaltic. – Moje doświadczenie podpowiada mi, że bardzo często najważniejszym czynnikiem jest nie tyle wysokość wynagrodzenia, ile stabilizacja pracy. Spotkałem wielu pracowników, którzy jako dwudziestolatkowie przychodzili do swojej pierwszej pracy i z tej pracy odchodzili dopiero na emeryturę. Niezwykle ważne jest tu poczucie pewności i satysfakcja z wykonywanego zajęcia. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że dzisiejsza młodzież patrzy na pracę nieco inaczej, bardziej przez pryzmat finansowy. Stąd poszukiwania korzystniejszych ofert i częste zmiany miejsc pracy. Natomiast wielu pracowników w wieku 40+, znających swą firmę niemalże na wylot, to pracownicy niezwykle lojalni, dający swojemu pracodawcy jakże ważne poczucie bezpieczeństwa – stwierdził przedstawiciel Grupy LOTOS.

Na ciekawą rzecz zwrócił uwagę psycholog Adam Gurba. – Miejsce pracy może być doskonałą płaszczyzną do rozwijania dialogu międzypokoleniowego. Liczne badanie pokazują, że gdy sensownie zarządza się w firmie wiekiem, to seniorzy i młodzi pracownicy bez problemu potrafią ze sobą współpracować – zaznaczył.

Adam Gurba dodał, że przez ostatnich 30 lat istniał w Polsce „kult młodości”, czego wyrazem było powiedzenie, że dobry pracownik to młody pracownik. Pokutowało przeświadczenie, że starsi pracownicy za długo się adaptują, mają mocno przestarzałe i sztywne przekonania, szkodliwe nawyki itp. – To mit. Gdy spojrzymy na dzisiejszych seniorów, to musimy zdać sobie sprawę, że to pracownicy, którzy doświadczyli największych zmian w najnowszej historii Polski. Ich umiejętność dostosowywania się do nowych rzeczywistości jest ogromnym atutem. Przeszli etap z gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej, następnie rewolucję cyfrową. I wciąż uczą się nowych rzeczy. To nieprawdopodobny bagaż doświadczeń – zaznaczył.

Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

– Doceniając potencjał zawodowy seniorów i ich doświadczenie, nie zapominajmy, docenić pracodawców przyjaznych seniorom. Nie ma co ukrywać, to oni ponoszą konkretne wydatki związane z zatrudnieniem, oni odpowiadają za tworzenie ergonomicznych miejsc pracy, za wszelkie inwestycje, czyli za rozwój firmy. Warto o tym pamiętać – podkreśliła Anita Richert-Kaźmierska, zastępca wójta Gminy Kolbudy.

Kiedy nadchodzi odpowiedni wiek na emeryturę? – W pewnym momencie granica czynności zawodowej zaczyna być płynna i to pracownik już sam zaczyna oceniać, czy nadszedł czas na przejście w stan zawodowego spoczynku, czy jeszcze nie. Jeżeli nadal chce pracować, należy dać mu szansę i zrobić wszystko, by wciąż mógł to robić. Wiedza i doświadczenie takich pracowników są nie do przecenienia – podsumował Adam Meller, przedstawiciel Grupy LOTOS.

Materiał powstał we współpracy z Grupą LOTOS

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?esji Polaków?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA