fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy sektora MŚP niepewni swojego losu

Przedsiębiorcy sektora MŚP niepewni swojego losu

Co ósmy drobny przedsiębiorca zamierza obecnie zawiesić lub zamknąć swoją działalność gospodarczą, a co trzecia firma sektora MŚP nie ma skrystalizowanej wizji przyszłości.

Nadal inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności są głównymi problemami polskich przedsiębiorców rodząc w nich niepewność co do swojej przyszłości. Według Barometru EFL na III kwartał br. na niekorzystne oddziaływanie tych czynników wskazuje odpowiednio 90 proc. i 65 proc. firm, które wzięły udział w najnowszym badaniu.

Co dziesiąty przedsiębiorca obawia się spadku sprzedaży produktów i usług i taki sam odsetek wskazuje na nowe, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania legislacyjne.

– Z ostatnich danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rocznym, spadając kolejny raz z rzędu. Wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy powinni to zauważyć i mieć coraz mniej obaw związanych z wysokimi cenami – komentuje badanie Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Jest lepiej, ale obawy pozostały

Niestety, jak się okazuje inflacja w dalszym ciągu stanowi największą obawę przedstawicieli mikro, małych i średnich firm. Kolejną bolączką, będącą jej bezpośrednim efektem, są właśnie rosnące koszty prowadzenia działalności, m.in. wynajmu powierzchni, użycia sprzętów itp. Ta obawa towarzyszy 65 proc. przedsiębiorców. Na najniższym miejscu podium znajduje się spadek popytu (obawia się go co dziesiąty przedsiębiorca). Na kolejnych miejscach przedsiębiorcy wskazali na niekorzystne rozwiązania legislacyjne, niedobory pracowników i brak zdolności kredytowej.

Podejmując próby przeciwdziałania skutkom wysokich kosztów energii elektrycznej przedsiębiorcy przystępują do różnych inwestycji ograniczających zużycie energii – w tym inwestycji „zielonych”. Skłonność do robienia tego rodzaju inwestycji jest tym większa, im większa jest firma.

Bez premii i podwyżek

Mało optymistyczny jest fakt, że co ósmy przedsiębiorca sektora MŚP zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów – 18,5 proc. mikrofirm oraz 4 proc. małych firm. Przedsiębiorcy ci bronią się przed zamknięciem działalności rezygnując z premii i podwyżek. Tak dzieje się zwłaszcza w segmencie HoReCa, transportu i w sektorze handlowym.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA