fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy sektora MŚP niepewni swojego losu

Przedsiębiorcy sektora MŚP niepewni swojego losu

Co ósmy drobny przedsiębiorca zamierza obecnie zawiesić lub zamknąć swoją działalność gospodarczą, a co trzecia firma sektora MŚP nie ma skrystalizowanej wizji przyszłości.

Nadal inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności są głównymi problemami polskich przedsiębiorców rodząc w nich niepewność co do swojej przyszłości. Według Barometru EFL na III kwartał br. na niekorzystne oddziaływanie tych czynników wskazuje odpowiednio 90 proc. i 65 proc. firm, które wzięły udział w najnowszym badaniu.

Co dziesiąty przedsiębiorca obawia się spadku sprzedaży produktów i usług i taki sam odsetek wskazuje na nowe, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania legislacyjne.

– Z ostatnich danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8 proc. w ujęciu rocznym, spadając kolejny raz z rzędu. Wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy powinni to zauważyć i mieć coraz mniej obaw związanych z wysokimi cenami – komentuje badanie Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Jest lepiej, ale obawy pozostały

Niestety, jak się okazuje inflacja w dalszym ciągu stanowi największą obawę przedstawicieli mikro, małych i średnich firm. Kolejną bolączką, będącą jej bezpośrednim efektem, są właśnie rosnące koszty prowadzenia działalności, m.in. wynajmu powierzchni, użycia sprzętów itp. Ta obawa towarzyszy 65 proc. przedsiębiorców. Na najniższym miejscu podium znajduje się spadek popytu (obawia się go co dziesiąty przedsiębiorca). Na kolejnych miejscach przedsiębiorcy wskazali na niekorzystne rozwiązania legislacyjne, niedobory pracowników i brak zdolności kredytowej.

Podejmując próby przeciwdziałania skutkom wysokich kosztów energii elektrycznej przedsiębiorcy przystępują do różnych inwestycji ograniczających zużycie energii – w tym inwestycji „zielonych”. Skłonność do robienia tego rodzaju inwestycji jest tym większa, im większa jest firma.

Bez premii i podwyżek

Mało optymistyczny jest fakt, że co ósmy przedsiębiorca sektora MŚP zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów – 18,5 proc. mikrofirm oraz 4 proc. małych firm. Przedsiębiorcy ci bronią się przed zamknięciem działalności rezygnując z premii i podwyżek. Tak dzieje się zwłaszcza w segmencie HoReCa, transportu i w sektorze handlowym.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA