fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy wobec złych długów i innych wyzwań

Przedsiębiorcy wobec złych długów i innych wyzwań

Coraz więcej firm oczekuje na uregulowanie płatności przez wierzycieli. Okazuje się, że w niektórych krajach zachodnich jest to jeszcze większy problem niż w Polsce.

Według badania Global Business Monitor, przeprowadzonego w dziewięciu krajach na zlecenie Bibby Financial Services, 46 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce zgłasza, że ich klienci płacą faktury z jeszcze większym opóźnieniem niż przed rokiem. To jest naprawdę dużo. Jednak jeszcze wyższy odsetek sfrustrowanych zatorami płatniczymi odnotowano w Singapurze (58 proc.), Irlandii (57 proc.), Francji (56 proc.), Wielkiej Brytanii (55 proc.) i w Niemczech (54 proc.).

Które sektory są najgorsze?

Moda na opóźnianie regulowania płatności na czas miewa racjonalne podstawy, bardzo często jednak wynika ze zwykłego niedbalstwa niektórych firm, arogancji albo tylko chęci zarabiania na „pieniądzu w drodze”. Jest niemal powszechna w sektorach usługowym i przemysłowym, gdzie ponad połowa firm potwierdza, że dostaje pieniądze później niż wynikałoby to z daty na fakturze. Nie lepsza jest sytuacja w handlu hurtowym, gdzie na opóźnienia większe niż przed rokiem narzeka aż 45 proc. przedsiębiorców. Średnio co czwarta firma z branż TSL i budowlanej również zmaga się z przeterminowanymi fakturami.

– W naszym badaniu sprawdziliśmy dokładnie, o jakie liczby tu chodzi. Jak długo przedsiębiorca musi czekać na pieniądze od kontrahenta? Ogólnie, w sektorze MŚP, średnio są to 24 dni. Na najdłuższy czas oczekiwania narzekają firmy z sektora przemysłowego – średnio aż 30 dni. Jedynie dwa dni szybciej pieniądze na konto dostają przedsiębiorstwa w branży budowlanej – komentuje Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services. – Wynika to z faktu, że obie branże zazwyczaj korzystają z usług wielu kontrahentów, często nawet międzynarodowych, a w chwili obecnej łańcuchy dostaw mogą być nadal zaburzone ze względu na wojnę na Ukrainie i skutki kryzysu energetycznego – dodaje Rodak.

Niecała połowa w kredycie kupieckim

Jak wiadomo, połączenie wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych (a co za tym idzie mniej dostępnych kredytów) wpłynęło na ograniczenie wydatków konsumenckich. Zdaniem ekspertów cytowanych w raporcie „Atradius B2B payment practices trends Poland 2023” doprowadziło to do tendencji spadkowej w sprzedaży B2B na kredyt, czyli z odroczonym terminem płatności za towar lub usługę. Firmy badane w Polsce zgłosiły, że sprzedaż w kredycie kupieckim stanowi teraz średnio 46 proc. całej sprzedaży.

Jak twierdzą komentujący badanie eksperci Atradiusa, zareagowały one na zagrożenie płynności, oferując krótsze terminy płatności wynoszące średnio 45 dni od wystawienia faktury. Równocześnie znacząco wzrósł średni czas oczekiwania na otrzymanie płatności od klientów, który wynosi aż 86 dni od wystawienia faktury. Dla porównania: w zeszłym roku było to do 78 dni.

Złe długi dotykają przede wszystkim hurtowników (41 proc.), branży usługowej (35 proc.) oraz budowlanki (35 proc.). Średnia wartość złego długu w polskich MŚP wynosi 87 025 złotych. Importerzy mają dwa razy wyższe złe długi w porównaniu z firmami, które prowadzą handel na rynku krajowym. Skąd taka sytuacja? Wszystkiemu winne zatory płatnicze, które w ramach całego łańcucha dostaw dotykają firmy.

Nadal brakuje płynności

Ponad połowa polskich małych i średnich przedsiębiorców (pytanych w badaniu w Global Business Monitor) twierdzi, że nie ma problemów z płynnością finansową. Co trzeci zaś sygnalizuje, że nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, by móc zainwestować w rozwój firmy. Narażony na utratę płynności jest zwłaszcza sektor usług, natomiast w sektorze przemysłowym problemy z prowadzeniem swojego biznesu sygnalizuje co dziesiąty przedsiębiorca. W sytuacji opóźnień w płatnościach i zatorów płatniczych przedsiębiorcy zmuszeni są sięgać po finansowanie zewnętrzne. Ponieważ aż 40 proc. potrzebuje dodatkowego finansowania, by wesprzeć nawet swoje codzienne operacje, pole do działania dla siebie coraz częściej znajdują nie tyle banki, co faktorzy.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA