fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy wygrali z ZUS-em!

Przedsiębiorcy wygrali z ZUS-em!

Przedsiębiorcy, którzy terminowo spłacają zawarte z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych układy ratalne utrzymują prawo do zasiłków.

W efekcie interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza ZUS musi wypłacać zasiłki chorobowe, opiekuńcze i macierzyńskie przedsiębiorcom, którzy spłacają układy ratalne. Wcześniej urząd tego odmawiał, twierdząc że zadłużenie w składkach podatników jest dostatecznym powodem dla odmawiania im prawa do świadczeń.

„Decyzje Zakładu odmawiające świadczeń były konsekwencją wadliwej interpretacji art. 2a ustawy zasiłkowej” – sprecyzowano w komunikacie Rzecznika MŚP.

Interwencja Adama Abramowicza to natomiast skutek kolejnych zgłoszeń do Biura Rzecznika MŚP w Gdańsku. Rzecznik interweniował w poszczególnych oddziałach ZUS, ale też u samego prezesa ZUS oraz ministra rodziny i polityki społecznej. Abramowicz argumentował, że celem art. 2a ustawy zasiłkowej było zdyscyplinowanie przedsiębiorców zalegających ZUS-owi spłaty zadłużenia, a nie wyeliminowanie z kręgu osób uprawnionych do prawa do zasiłków przedsiębiorców, którzy rzetelnie spłacają swoje zaległości wobec ZUS.

„Wskutek konsekwentnych działań Rzecznika MŚP zostały podjęte działania legislacyjne, których efektem było wejście w dniu 16 grudnia 2022 r. ustawy rozstrzygającej wątpliwości w kwestii prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców, którzy spłacają zawarty z ZUS układ ratalny. Zgodnie z tą ustawą przedsiębiorca terminowo regulujący należności wobec ZUS w ramach układu ratalnego nie posiada zadłużenia w ZUS” – napisano w komunikacie.

W efekcie powyższych działań ZUS powinien wypłacać zasiłki przedsiębiorcom, którzy regulują należności zgodnie z harmonogramem w ramach układu ratalnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA