fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiPrzedsiębiorcy wynajmujący mieszkania powinni odzyskać ulgi podatkowe

Przedsiębiorcy wynajmujący mieszkania powinni odzyskać ulgi podatkowe

Przywrócenie amortyzacji podatkowej zachęciłoby inwestorów indywidualnych do wykazywania swoich przychodów z tytułu najmu. Zwiększyłoby to dostępność mieszkań na wynajem tak od osób indywidualnych, jak i w ramach najmu instytucjonalnego. Przyjaźniejsza polityka fiskalna miałaby więc korzystny wpływ na rozwój rynku, wywierając jednocześnie presję na spadek cen.

Rynek najmu mieszkań wymaga wsparcia w tym trudnym okresie. Po wybuchu wojny na Ukrainie popyt na wynajmowane lokale wzrósł, a liczba dostępnych ofert błyskawicznie zmalała. Wynika to także ze strukturalnej słabości polskiego rynku – jest on pięciokrotnie mniejszy od średniej unijnej. Według informacji zebranych przez Otodom, w lipcu 2022 roku na tym portalu było aktywnych nieco ponad 31 tys. ofert mieszkań na wynajem – o ponad 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Następne miesiące też charakteryzowały się podobną, niekorzystną dla osób chcących wynająć mieszkanie, tendencją.

– Według szacunków Stowarzyszenia Mieszkanicznik z 2021 r. w Polsce około milion osób uzyskiwało przychody wynajmując indywidualnie mieszkania – mówi Jacek Kusiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Mało mieszkań na wynajem to wysokie ceny

Niska pula dostępnych mieszkań przekłada się na wzrosty czynszów najmu lokali także wynajmowanych oficjalnie. Obecnie funkcjonujących jednostek w ramach najmu instytucjonalnego jest ponad 7 tys. (w tym 2 tys. znajdujących się w zasobach PFR Nieruchomości), a w trakcie budowy lub na etapie przygotowania znajduje się ponad 25 tys. mieszkań. To stosunkowo niewiele – zwłaszcza w stosunku do tak dużego zainteresowania wynajmem lokali.

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu doszło do wyłączenia z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych i to zarówno na gruncie PIT, jak i CIT. Wydatki poniesione na nabycie takich nieruchomości mieszkalnych obecnie stanowią koszt uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie ich zbycia (podobnie, jak w przypadku nieruchomości gruntowych). Brak amortyzacji podatkowej negatywnie wpływa zarówno na rynek najmu indywidualnego, jak i instytucjonalnego, utrzymując niską podaż mieszkań na oficjalny wynajem. Dlatego Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wraz ze Stowarzyszeniem Mieszkanicznik wystąpił do Ministerstwa Finansów ze wspólnym apelem o przywrócenie amortyzacji podatkowej lokali i budynków mieszkalnych.

Przy uldze będzie więcej „legalu”

Ulga w postaci odpisu amortyzacyjnego od podatku zachęciłaby inwestorów indywidualnych do wykazywania przychodów z tytułu oficjalnego najmu zwiększając tym samym dostępność mieszkań na oficjalny wynajem – oferowanych zarówno w ramach najmu od osoby indywidualnej, jak i od firmy. Zarazem ograniczyłaby ryzyko powiększania się szarej strefy.

– Warto zaznaczyć, że brak amortyzacji podatkowej ma wpływ nie tylko na inwestorów indywidualnych, którzy w ramach działalności gospodarczej inwestują wypracowane środki w lokale mieszkalne, ale także na rentowność projektów typu PRS (czyli ang. Private Rental Sector) – czyli najmu instytucjonalnego – podsumowuje Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.

Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów wykaże dobrą wolę i przywróci ulgi sprzyjające przedsiębiorcom oficjalnie wynajmującym mieszkania czy domy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA