fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy z branży targowej mówią: „Dość!”

Przedsiębiorcy z branży targowej mówią: „Dość!”

Bez realnej pomocy i świateł jupiterów upada coraz więcej małych firm w Polsce. Zamykają się już nie tylko te kilkuosobowe, ale także nieco większe – często rodzinne MŚP, działające w różnych branżach – alarmuje branża targowa. Uderzenie w mniejsze firmy zaczęło się od koronakryzysu. Kolejne ciosy zadał im Polski Ład.

Przedsiębiorcy z branży targowej zabrali głos także w imieniu MŚP z innych branż. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Sektor targowy niewątpliwie należy do najbardziej poszkodowanych przez pandemię – kryzys panuje w nim już od przeszło dwóch lat. Nie da się też ukryć, że w podobnej sytuacji jest wiele firm z innych branż i sektorów.

– Ciągle wydłuża się lista przedsiębiorstw zamykanych lub zawieszających swoją działalność. Umierają już nie tylko małe jedno lub kilkuosobowe firmy, zamykają się też małe i średnie przedsiębiorstwa (…) na skutek, między innymi, regulacji tzw. Polskiego Ładu. Liczba zamykanych przedsiębiorstw dochodzi do rekordowych poziomów – w ten sposób sytuację wielu małych firm w Polsce opisuje Krzysztof Szofer z Komitetu Obrony Branży Targowej.

Firmy upadają w ciszy

Mali przedsiębiorcy nie rozpisują się o swoich problemach w mediach społecznościowych. Nie usiłują robić sobie samym dobrego PR-u, nie przykrywają kłopotów wykupywaniem reklam. Krzysztof Szofer tyko przypomina, że ci ludzie niejednokrotnie poświęcili całe – albo większość swoich najlepszych lat – na budowanie firm, na stworzenie lokalnej marki piekarni, restauracji czy innego, niewielkiego zakładu.

Teraz muszą zamykać dorobek życia, bo zwyczajnie nie starcza im i ich rodzinom na chleb. Mają długi, bo w okresie tzw. pandemii ratowali się pożyczkami, próbując za wszelką cenę utrzymać miejsca pracy i klientów. Dalej jednak nie da się tego ciągnąć.

„12 Tez Dla Normalnego Polskiego Ładu” – z takim postulatem, z takim działaniem wystąpiła właśnie branża. Akcja ma polegać nie tylko na nagłaśnianiu problemów MŚP, ale także na wywieszaniu „12 Tez” na drzwiach wejściowych do firm, sklepów, kawiarni, restauracji, hoteli, itp. – Niech każdy nasz klient, petent, interesant ma okazję przeczytać, jakich standardów życia gospodarczego oczekujemy – mówi Krzysztof Szofer.

Oto postulaty branży, sformułowane w postaci tez. Oceńmy sami, czy i jaki mają sens:

Teza 1
Jedynym autorytetem w sprawie gospodarki są fachowcy – ludzie wykształceni w tym kierunku i doświadczeni w skutecznym działaniu dla dobra gospodarki. Przy wprowadzaniu zmian w funkcjonowaniu gospodarki rząd ma obowiązek skutecznie konsultować te zmiany z tymi fachowcami, skupionymi w organizacjach samorządu gospodarczego i izbach gospodarczych.
Teza 2
Gospodarki nie stać na polityków. Należy ograniczyć wpływ polityków na funkcjonowanie gospodarki.
Teza 3
Konstytucja RP ma być przestrzegana przez wszystkich bez względu na to, jaki mają światopogląd oraz jakie mają sympatie polityczne.
Teza 4
Jedyna droga do ratowania gospodarki to dbanie o dobrą kondycję polskich przedsiębiorstw – wszelkie stanowione prawa muszą być ustanawiane w porozumieniu z przedstawicielami wszystkich grup społecznych aktywnych zawodowo.
Teza 5
Branże szczególnie wrażliwe na wahania związane z klęskami, pandemiami, stanami wyjątkowymi, ograniczeniami możliwości prowadzenia działalności wymagają adekwatnej pomocy Państwa. Obowiązuje zasada: uniemożliwiamy prowadzenie normalnej działalności gospodarczej – płacimy ludziom rekompensatę.
Teza 6
Jedynym źródłem dochodów Państwa jest aktywność przedsiębiorstw. Państwo ma stworzyć warunki do swobodnego, wolnorynkowego, ale i sprawiedliwego prowadzenia działalności gospodarczej.
Teza 7
Przepisy regulujące działalność gospodarczą mają być proste, przejrzyste i sprawiedliwe dla wszystkich. Koniec dyskryminacji ludzi żyjących w niedostatku, koniec dyskryminacji ludzi zaradnych życiowo.
Teza 8
Stanowiący prawo mają szczególny obowiązek wspierania branż umożliwiających rozwój gospodarki, w tym w szczególny sposób szeroko rozumianej branży spotkań i wydarzeń.
Teza 9
Rządzący nie mają swoich pieniędzy. Budżet Państwa to przychód z podatków i wszelkich danin, wypracowany przez przedsiębiorców i pracowników.
Teza 10
Tak jak Państwo chroni obywateli płacących podatki przed drastycznymi wzrostami cen nośników energii, tak to samo Państwo powinno chronić przedsiębiorców, bo oni też płacą podatki.
Teza 11
Nie może być prymatu polityki nad gospodarką. Jeśli Unia Europejska wygospodarowała fundusze pomocowe dla państw UE po pandemii, politycy polscy powinni zrobić wszystko, by umożliwić przekazanie tych funduszy z UE do Polski.
Teza 12
Żadnych rewolucyjnych zmiany podatkowych w czasach szczególnie trudnych dla gospodarki!

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA