fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Coraz wyższy dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii bez uszczerbku dla polskich firm to główne zmartwienia przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na szereg problemów, które komplikują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Są wsród nich: zwiększający się dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii. Niezbędna – według Konfederacji Lewiatan – jest także pilna reforma mechanizmu wyliczania płacy minimalnej.

14. emerytura do likwidacji

Według polskich pracodawców obecny mechanizm wyliczania płacy minimalnej jest szkodliwy dla gospodarki i rynku pracy. Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan jest przekonany, że rząd powinien tak zreformować płacę minimalną, aby była ona wyliczana na podstawie nowych kryteriów dyrektywy UE. Wyjaśnia:

Równocześnie dostrzegamy potrzebę zapewnienia na realnym poziomie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, tak aby zahamować negatywny trend pogarszania się jakości usług publicznych.

Poza tym polscy pracodawcy uważają, że rząd powinien zrezygnować z 14. emerytury, a 13. emerytura powinna być wypłacana tylko najbardziej potrzebującym emerytom. Z kolei waloryzacja rent i emerytur powinna być rozpatrywana łącznie z innymi wydatkami z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Co dalej z zamrożeniem cen energii?

Konfederacja Lewiatan wyraża również zaniepokojenie planami rządu, który w celu ograniczania deficytu i długu będzie chciał najprawdopodobniej zrezygnować z zamrożenia cen gazu i prądu dla przedsiębiorców. Mimo to pracodawcy są przekonani, że takie wsparcie przedsiębiorców będzie musiało być kontynuowane, jeśli władze chcą uniknąć poważnych szkód w gospodarce.

Pracodawcy wskazują również, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa brakuje uwzględnienia wydatków na rekompensaty dla rolników, a zakładane przez Ministerstwo Finansów finansowanie tego z niesprecyzowanych przesunięć budżetowych jest według nich oceniane negatywnie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA