fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Coraz wyższy dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii bez uszczerbku dla polskich firm to główne zmartwienia przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na szereg problemów, które komplikują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Są wsród nich: zwiększający się dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii. Niezbędna – według Konfederacji Lewiatan – jest także pilna reforma mechanizmu wyliczania płacy minimalnej.

14. emerytura do likwidacji

Według polskich pracodawców obecny mechanizm wyliczania płacy minimalnej jest szkodliwy dla gospodarki i rynku pracy. Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan jest przekonany, że rząd powinien tak zreformować płacę minimalną, aby była ona wyliczana na podstawie nowych kryteriów dyrektywy UE. Wyjaśnia:

Równocześnie dostrzegamy potrzebę zapewnienia na realnym poziomie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, tak aby zahamować negatywny trend pogarszania się jakości usług publicznych.

Poza tym polscy pracodawcy uważają, że rząd powinien zrezygnować z 14. emerytury, a 13. emerytura powinna być wypłacana tylko najbardziej potrzebującym emerytom. Z kolei waloryzacja rent i emerytur powinna być rozpatrywana łącznie z innymi wydatkami z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Co dalej z zamrożeniem cen energii?

Konfederacja Lewiatan wyraża również zaniepokojenie planami rządu, który w celu ograniczania deficytu i długu będzie chciał najprawdopodobniej zrezygnować z zamrożenia cen gazu i prądu dla przedsiębiorców. Mimo to pracodawcy są przekonani, że takie wsparcie przedsiębiorców będzie musiało być kontynuowane, jeśli władze chcą uniknąć poważnych szkód w gospodarce.

Pracodawcy wskazują również, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa brakuje uwzględnienia wydatków na rekompensaty dla rolników, a zakładane przez Ministerstwo Finansów finansowanie tego z niesprecyzowanych przesunięć budżetowych jest według nich oceniane negatywnie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA