Konfederacja Lewiatan wskazuje na szereg problemów, które komplikują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Są wsród nich: zwiększający się dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii. Niezbędna – według Konfederacji Lewiatan – jest także pilna reforma mechanizmu wyliczania płacy minimalnej.
14. emerytura do likwidacji
Według polskich pracodawców obecny mechanizm wyliczania płacy minimalnej jest szkodliwy dla gospodarki i rynku pracy. Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan jest przekonany, że rząd powinien tak zreformować płacę minimalną, aby była ona wyliczana na podstawie nowych kryteriów dyrektywy UE. Wyjaśnia:
Równocześnie dostrzegamy potrzebę zapewnienia na realnym poziomie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, tak aby zahamować negatywny trend pogarszania się jakości usług publicznych.
Poza tym polscy pracodawcy uważają, że rząd powinien zrezygnować z 14. emerytury, a 13. emerytura powinna być wypłacana tylko najbardziej potrzebującym emerytom. Z kolei waloryzacja rent i emerytur powinna być rozpatrywana łącznie z innymi wydatkami z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Co dalej z zamrożeniem cen energii?
Konfederacja Lewiatan wyraża również zaniepokojenie planami rządu, który w celu ograniczania deficytu i długu będzie chciał najprawdopodobniej zrezygnować z zamrożenia cen gazu i prądu dla przedsiębiorców. Mimo to pracodawcy są przekonani, że takie wsparcie przedsiębiorców będzie musiało być kontynuowane, jeśli władze chcą uniknąć poważnych szkód w gospodarce.
Pracodawcy wskazują również, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa brakuje uwzględnienia wydatków na rekompensaty dla rolników, a zakładane przez Ministerstwo Finansów finansowanie tego z niesprecyzowanych przesunięć budżetowych jest według nich oceniane negatywnie.