fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Przedsiębiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość

Coraz wyższy dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii bez uszczerbku dla polskich firm to główne zmartwienia przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na szereg problemów, które komplikują prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Są wsród nich: zwiększający się dług publiczny, zmiana reguły wydatkowej oraz brak pomysłu, jak wyjść z zamrożenia cen nośników energii. Niezbędna – według Konfederacji Lewiatan – jest także pilna reforma mechanizmu wyliczania płacy minimalnej.

14. emerytura do likwidacji

Według polskich pracodawców obecny mechanizm wyliczania płacy minimalnej jest szkodliwy dla gospodarki i rynku pracy. Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan jest przekonany, że rząd powinien tak zreformować płacę minimalną, aby była ona wyliczana na podstawie nowych kryteriów dyrektywy UE. Wyjaśnia:

Równocześnie dostrzegamy potrzebę zapewnienia na realnym poziomie wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, tak aby zahamować negatywny trend pogarszania się jakości usług publicznych.

Poza tym polscy pracodawcy uważają, że rząd powinien zrezygnować z 14. emerytury, a 13. emerytura powinna być wypłacana tylko najbardziej potrzebującym emerytom. Z kolei waloryzacja rent i emerytur powinna być rozpatrywana łącznie z innymi wydatkami z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Co dalej z zamrożeniem cen energii?

Konfederacja Lewiatan wyraża również zaniepokojenie planami rządu, który w celu ograniczania deficytu i długu będzie chciał najprawdopodobniej zrezygnować z zamrożenia cen gazu i prądu dla przedsiębiorców. Mimo to pracodawcy są przekonani, że takie wsparcie przedsiębiorców będzie musiało być kontynuowane, jeśli władze chcą uniknąć poważnych szkód w gospodarce.

Pracodawcy wskazują również, że w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa brakuje uwzględnienia wydatków na rekompensaty dla rolników, a zakładane przez Ministerstwo Finansów finansowanie tego z niesprecyzowanych przesunięć budżetowych jest według nich oceniane negatywnie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA