fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy zamieniają biura na przyczepy kempingowe i kampery

Przedsiębiorcy zamieniają biura na przyczepy kempingowe i kampery

Mamy do czynienia z nową modą: na okres wakacyjny niektórzy przedsiębiorcy przenoszą się z biur do dostosowanych do pracy pojazdów.

Wakacje rozpoczęte, a część przedsiębiorców nie potrafi rozstać się z pracą, zabierając ją ze sobą na urlop. „Stacjonarne” biuro zastępują mobilnym, wyposażonym w odpowiednie urządzenia oraz – obowiązkowo – dostęp do internetu.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że sprzedaż nowych przyczep kempingowych w latach 2020-2022 wzrosła niemal dwukrotnie, a nowych samochodów kempingowych – o ponad połowę. W 2020 roku Polacy zarejestrowali 565 sztuk tego rodzaju pojazdów, w 2021 roku już 1044 sztuki, a w ubiegłym – 1067 sztuk. Pośród amatorów tych pojazdów było wiele osób prowadzących działalność gospodarczą.

– Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, a najczęściej dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerów, to pracujemy nie w biurowcach, nawet nie w naszych domach, ale w miejscach, w których akurat spędzamy nasze wakacje. Koszt zakwaterowania w hotelach, pensjonatach czy apartamentach po bardzo trudnym czasie pandemii poszedł mocno w górę. Stąd doskonałą alternatywą okazują się pojazdy kempingowe – uważa Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Jest tylko jeden słaby punkt tego rozwiązania. Cena pojazdu. Na jednorazowy wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych mogą pozwolić sobie nieliczni. Eksperci od finansów radzą więc, by kampera lub przyczepę wyleasingować. To pozwoli być jednocześnie na wakacjach i prowadzić biznes. Można więc uznać, że taki pojazd zarabia sam na siebie, czyli na spłatę rat leasingowych.

Skąd wziąć takie „biuro”?

Biuro na kółkach można albo wypożyczyć, albo właśnie wziąć w leasing. Dostępny jest już on dla firm z co najmniej sześciomiesięcznym stażem. Dzięki uproszczonej procedurze weryfikacji klienta w firmie leasingowej można uniknąć czasochłonnych formalności. Nie trzeba też, jak przy kredycie, zapewniać wysokiego wkładu własnego, ani obawiać się osłabienia zdolności kredytowej. Wysokość raty i opłaty wstępnej, a także harmonogram spłaty rat można elastycznie dostosować do potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych przedsiębiorcy. A już na samym końcu umowy można wykupić pojazd na własność, na ogół na korzystnych warunkach. Ewentualnie zwrócić go leasingodawcy, decydując się na zakup nowszego modelu.

Biznes wyjeżdża na kółkach

Miejsca prowadzenia biznesu nie należy utożsamiać z budynkiem i biurkiem. Idealnym na czas wakacji rozwiązaniem może być właśnie kamper lub przyczepa kempingowa. Taki pojazd można wykorzystać jako mobilne biuro pracując zdalnie z wybranego przez siebie miejsca. Jeśli przedsiębiorca ma wiele spotkań w różnych, często odległych od siebie miastach, kampera warto używać do podróży służbowych. Wreszcie taki pojazd może stać się także miejscem prowadzenia biznesu w tzw. formie sprzedaży obwoźnej – jako food truck czy sklep z pamiątkami. Jeszcze innym pomysłem jest prowadzenie pola kempingowego i wypożyczanie przyczep i kamperów innym osobom. Użycie tych pojazdów w działalności biznesowej w zasadzie ogranicza tylko wyobraźnia.

 

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA