fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy zamieniają biura na przyczepy kempingowe i kampery

Przedsiębiorcy zamieniają biura na przyczepy kempingowe i kampery

Mamy do czynienia z nową modą: na okres wakacyjny niektórzy przedsiębiorcy przenoszą się z biur do dostosowanych do pracy pojazdów.

Wakacje rozpoczęte, a część przedsiębiorców nie potrafi rozstać się z pracą, zabierając ją ze sobą na urlop. „Stacjonarne” biuro zastępują mobilnym, wyposażonym w odpowiednie urządzenia oraz – obowiązkowo – dostęp do internetu.

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że sprzedaż nowych przyczep kempingowych w latach 2020-2022 wzrosła niemal dwukrotnie, a nowych samochodów kempingowych – o ponad połowę. W 2020 roku Polacy zarejestrowali 565 sztuk tego rodzaju pojazdów, w 2021 roku już 1044 sztuki, a w ubiegłym – 1067 sztuk. Pośród amatorów tych pojazdów było wiele osób prowadzących działalność gospodarczą.

– Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, a najczęściej dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerów, to pracujemy nie w biurowcach, nawet nie w naszych domach, ale w miejscach, w których akurat spędzamy nasze wakacje. Koszt zakwaterowania w hotelach, pensjonatach czy apartamentach po bardzo trudnym czasie pandemii poszedł mocno w górę. Stąd doskonałą alternatywą okazują się pojazdy kempingowe – uważa Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Jest tylko jeden słaby punkt tego rozwiązania. Cena pojazdu. Na jednorazowy wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych mogą pozwolić sobie nieliczni. Eksperci od finansów radzą więc, by kampera lub przyczepę wyleasingować. To pozwoli być jednocześnie na wakacjach i prowadzić biznes. Można więc uznać, że taki pojazd zarabia sam na siebie, czyli na spłatę rat leasingowych.

Skąd wziąć takie „biuro”?

Biuro na kółkach można albo wypożyczyć, albo właśnie wziąć w leasing. Dostępny jest już on dla firm z co najmniej sześciomiesięcznym stażem. Dzięki uproszczonej procedurze weryfikacji klienta w firmie leasingowej można uniknąć czasochłonnych formalności. Nie trzeba też, jak przy kredycie, zapewniać wysokiego wkładu własnego, ani obawiać się osłabienia zdolności kredytowej. Wysokość raty i opłaty wstępnej, a także harmonogram spłaty rat można elastycznie dostosować do potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych przedsiębiorcy. A już na samym końcu umowy można wykupić pojazd na własność, na ogół na korzystnych warunkach. Ewentualnie zwrócić go leasingodawcy, decydując się na zakup nowszego modelu.

Biznes wyjeżdża na kółkach

Miejsca prowadzenia biznesu nie należy utożsamiać z budynkiem i biurkiem. Idealnym na czas wakacji rozwiązaniem może być właśnie kamper lub przyczepa kempingowa. Taki pojazd można wykorzystać jako mobilne biuro pracując zdalnie z wybranego przez siebie miejsca. Jeśli przedsiębiorca ma wiele spotkań w różnych, często odległych od siebie miastach, kampera warto używać do podróży służbowych. Wreszcie taki pojazd może stać się także miejscem prowadzenia biznesu w tzw. formie sprzedaży obwoźnej – jako food truck czy sklep z pamiątkami. Jeszcze innym pomysłem jest prowadzenie pola kempingowego i wypożyczanie przyczep i kamperów innym osobom. Użycie tych pojazdów w działalności biznesowej w zasadzie ogranicza tylko wyobraźnia.

 

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA