fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiat„Przedsiębiorczość społeczna” ma być fundamentem Unii Europejskiej

„Przedsiębiorczość społeczna” ma być fundamentem Unii Europejskiej

Francja i Hiszpania zawarły porozumienie, zgodnie z którym będą wspólnie dążyły do uczynienia z „przedsiębiorczości społecznej” jednego z priorytetów polityki, m.in. Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z szefem hiszpańskiego rządu Pedro Sanchezem na jednodniowym szczycie w Barcelonie. Przywódcy zawarli formalne porozumienie, w którym zobowiązują się do zacieśnienia współpracy w kwestiach związanych z obronnością, wymiarem sprawiedliwości i migracji.

W spotkaniu uczestniczyły ponadto – ze strony Francji sekretarz stanu ds. ekonomii społecznej Marlène Schiappa i minister spraw zagranicznych tego kraju Catherine Colonna, a także hiszpańska minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz. Podpisały wspólnie dokument, który zobowiązuje ich kraje do promocji ekonomii społecznej i solidarnej (SSE) oraz instrumentów finansowych spełniających te kryteria. Chodzi tu o działania, które zapewnią równowagę między celami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi.

Madryt i Paryż zamierzają wspólnie dążyć do przyjęcia przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodową Organizację Pracy i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju deklaracji wspierających i uznających SSE jako kierunek, w którym należy zmierzać.

Praktycznymi wymiarami ekonomii społecznej i solidarnej jest systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz promocja wysokiej jakości miejsc pracy. Kolejnym niezbędnym elementem SSE jest „odpowiedni poziom” płacy minimalnej, a efektem jej wprowadzenia ma być zmniejszenie nierówności społecznych.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA