Francja i Hiszpania zawarły porozumienie, zgodnie z którym będą wspólnie dążyły do uczynienia z „przedsiębiorczości społecznej” jednego z priorytetów polityki, m.in. Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z szefem hiszpańskiego rządu Pedro Sanchezem na jednodniowym szczycie w Barcelonie. Przywódcy zawarli formalne porozumienie, w którym zobowiązują się do zacieśnienia współpracy w kwestiach związanych z obronnością, wymiarem sprawiedliwości i migracji.

W spotkaniu uczestniczyły ponadto – ze strony Francji sekretarz stanu ds. ekonomii społecznej Marlène Schiappa i minister spraw zagranicznych tego kraju Catherine Colonna, a także hiszpańska minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz. Podpisały wspólnie dokument, który zobowiązuje ich kraje do promocji ekonomii społecznej i solidarnej (SSE) oraz instrumentów finansowych spełniających te kryteria. Chodzi tu o działania, które zapewnią równowagę między celami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi.

Madryt i Paryż zamierzają wspólnie dążyć do przyjęcia przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodową Organizację Pracy i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju deklaracji wspierających i uznających SSE jako kierunek, w którym należy zmierzać.

Praktycznymi wymiarami ekonomii społecznej i solidarnej jest systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz promocja wysokiej jakości miejsc pracy. Kolejnym niezbędnym elementem SSE jest „odpowiedni poziom” płacy minimalnej, a efektem jej wprowadzenia ma być zmniejszenie nierówności społecznych.

euractiv.com

Poprzedni artykułW styczniu 1951 r. zniesiono Święto Konstytucji 3 Maja [FILM]
Następny artykułAfrykański kraj odkrył potężne złoża ropy