fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiat„Przedsiębiorczość społeczna” ma być fundamentem Unii Europejskiej

„Przedsiębiorczość społeczna” ma być fundamentem Unii Europejskiej

Francja i Hiszpania zawarły porozumienie, zgodnie z którym będą wspólnie dążyły do uczynienia z „przedsiębiorczości społecznej” jednego z priorytetów polityki, m.in. Unii Europejskiej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z szefem hiszpańskiego rządu Pedro Sanchezem na jednodniowym szczycie w Barcelonie. Przywódcy zawarli formalne porozumienie, w którym zobowiązują się do zacieśnienia współpracy w kwestiach związanych z obronnością, wymiarem sprawiedliwości i migracji.

W spotkaniu uczestniczyły ponadto – ze strony Francji sekretarz stanu ds. ekonomii społecznej Marlène Schiappa i minister spraw zagranicznych tego kraju Catherine Colonna, a także hiszpańska minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Diaz. Podpisały wspólnie dokument, który zobowiązuje ich kraje do promocji ekonomii społecznej i solidarnej (SSE) oraz instrumentów finansowych spełniających te kryteria. Chodzi tu o działania, które zapewnią równowagę między celami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi.

Madryt i Paryż zamierzają wspólnie dążyć do przyjęcia przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodową Organizację Pracy i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju deklaracji wspierających i uznających SSE jako kierunek, w którym należy zmierzać.

Praktycznymi wymiarami ekonomii społecznej i solidarnej jest systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz promocja wysokiej jakości miejsc pracy. Kolejnym niezbędnym elementem SSE jest „odpowiedni poziom” płacy minimalnej, a efektem jej wprowadzenia ma być zmniejszenie nierówności społecznych.

euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA