Polska wyprzedziła Niemcy i została europejskim liderem w eksporcie dużego AGD – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pixabay.com

W 2021 r. w Polsce wyprodukowano rekordową liczbę 27,2 mln sztuk dużego sprzętu AGD. Stanowiło to aż 39 proc. takiej produkcji w Unii Europejskiej. PIE, cytując dane związku pracodawców AGD APPLiA, wskazuje, że mowa tu głównie o pralkach i suszarkach do ubrań, które stanowią aż 60 proc. unijnej produkcji, a także zmywarkach (58 proc.), kuchniach, piekarnikach i płytach kuchennych (50 proc.) oraz lodówkach (28 proc.).

Aż 96 proc. wyprodukowanego w 2021 r. sprzętu AGD, czyli 26 mln sztuk, trafiło na eksport. To również rekord, a wartość tych produktów wyniosła 5,3 mld euro. Najwięcej polskiego sprzętu AGD trafiało do Niemiec (26,3 proc., 1,4 mld euro), Francji (10,1 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (9,3 proc.). Jeśli chodzi o eksport małego AGD, to w 2021 r. jego wartość wyniosła 1,6 mld euro.

PIE zaznacza, że Polska awansowała na drugą po Chinach pozycję na liście globalnych eksporterów, ale ostrzega, że polskich producentów czekają cięższe czasy.

„Wyczerpuje się bowiem źródło wzrostu popytu na dobra konsumpcyjne trwałego użytku, którym była zmiana stylu życia w trakcie pandemii. Gwałtownie rosną koszty produkcji z powodu wzrostu cen surowców (m.in. stali) i problemów z ciągłością dostaw części i podzespołów. Inwazja Rosji na Ukrainę tylko zwiększyła napięcia na rynkach surowców oraz pogorszyła prognozy wzrostu gospodarczego dla większości krajów świata” – podsumowano w analizie.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Poprzedni artykułPodatek dochodowy obniżony! Sprawdź nowe stawki
Następny artykułZobacz, jaka sieć sklepów stała się pierwszą ofiarą sankcji