fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaKrajPrzekop Mierzei Wiślanej i walka o wpływy na Bałtyku

Przekop Mierzei Wiślanej i walka o wpływy na Bałtyku

Jego zdaniem, rozbudowa portu w Elblągu powinna być polskim priorytetem. Tak samo jak zwiększenie zdolności przeładunkowej, w czym miałby pomóc właśnie przekop Mierzei Wiślanej. Z kolei zablokowanie przekopu oznaczałoby, że przedsięwzięcie straciłoby sens, bo brakowałoby kanału żeglugowego. „Zatem sprzeciw Rosjan planujących podobną inwestycję jest nawet zrozumiały. Nie mają oni bowiem żadnego interesu, by ułatwiać rozwój naszego portu, wręcz przeciwnie. Takie rozważania każą jednak zapytać. Jaki jest wspólny mianownik sprzeciwu Rosjan wobec polskiej inwestycji, ze sprzeciwem polskiej opozycji i Brukseli?” – pisze Woźniak.

I dodaje, że warto zwrócić uwagę na to, iż niemieckie inwestycje w Rosji są największe od dekady. I to w dobie agresji Rosji wobec sąsiadów. „A przecież nie jest tajemnicą, iż interesy Komisji Europejskiej są większości tożsame z interesami Berlina. Rosja planuje budowę portu głębokowodnego w miejscowości Jantarny w obwodzie kaliningradzkim. Maksymalna możliwość przeładunkowa portu ma sięgać blisko 50 mln ton. Inwestycja może wpłynąć na sytuację nie tylko Zalewu Wiślanego i Elbląga, ale także największego polskiego portu w Gdańsku” – zaznacza Woźniak.

O planach portu w Jantarnym poinformował już w 2019 r. dziennik „Kommiersant”, powołując się na list Andrieja Biełousowa, doradcy prezydenta Władimira Putina. Władze obwodu kaliningradzkiego potwierdziły i jednocześnie odmówiły podania szczegółów. Rząd Rosji ocenił już projekt z punktu widzenia udziału państwa i przyciągnięcia inwestorów zagranicznych. Wartość projektu szacowana jest na ponad 3 mld USD. Większość wyłoży rząd z budżetu centralnego. „Rosjanie prowadzą również ambitny program inwestycyjny, który ma za zadanie przejęcie całości tranzytu towarów przechodzącego przez wspomniane już porty. A Elbląg jest tu kluczowy” – dodaje autor artykułu.

Cały materiał na www.dorzeczy.pl

Źródło: Do Rzeczy

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA