fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjePrzełom w produkcji chipów w Chinach?

Przełom w produkcji chipów w Chinach?

Czołowy chiński producent półprzewodników – koncern SMIC, właśnie osiągnął technologiczny poziom, którym wcześniej mogły pochwalić się tylko najbardziej rozwinięte firmy z branży, jak Intel czy producenci z Tajwanu – informuje wydawany w Hongkongu dziennik „South China Morning Post”.

„South China Morning Post” donosi donosi, że koncern Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC) – mimo amerykańskich restrykcji utrudniających import nowych technologii – wyprodukował chipy 7 nm, a więc najbardziej zaawansowane. Wcześniej firma ta była jedynie w stanie produkować chipy w technologii 14 nm. Co więcej, SMIC potrzebował zaledwie dwóch lat, aby osiągnąć zdolność do produkcji chipów 7 nm, i to nawet bez dostępu do najbardziej zaawansowanego zachodniego sprzętu.

Tymczasem globalni giganci – TSMC i Samsung – potrzebowały odpowiednio trzech i pięciu lat, aby osiągnąć ten sam poziom – wskazuje „South China Morning Post”, powołując się na informacje kanadyjskiej firmy badawczej TechInsights, która pierwsza ogłosiła, że w lipcu doszło do technologicznego przełomu w Chinach, a nowy układ scalony zastosowano w specjalnej maszynie do „kopania” kryptowalut.

Chiński koncern mógłby być więc w stanie konkurować z wiodącymi światowymi producentami układów scalonych, w tym z Intelem, Samsungiem i TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co). Produkcja takich chipów przez SMIC pomogłaby w uniezależnieniu Chin od zachodnich technologii i sprawiłaby, że kraj ten stanie się samowystarczalny pod względem dostaw zaawansowanych półprzewodników.

Kilka tygodni temu Biały Dom podpisał ustawę Chips and Science Act, która ma wspierać finansowo producentów chipów rozwijających produkcję na terenie USA. Chodziło m.in. właśnie o to, by zniechęcić TSMC, Samsunga, Intela oraz inne firmy do inwestowania w zaawansowaną produkcję, w tym głównie w technologię 7 nm, w Chinach kontynentalnych. Waszyngton ponadto próbuje naciskać na Holandię, by ta zablokowała sprzedaż najnowszych maszyn do produkcji chipów fabrykom w Państwie Środka. Chodzi o zaawansowany sprzęt ASML Holdings.

South China Morning Post/Rzeczpospolita/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA