fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPrzełomowa decyzja dotycząca atomu w Polsce

Przełomowa decyzja dotycząca atomu w Polsce

Projekt polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu uzyskał pierwszą certyfikację z zakresu bezpieczeństwa.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki potwierdził poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. To pierwsza tego typu opinia w obszarze bezpieczeństwa jądrowego w Polsce.

Decyzja jednym z kroków do polskiego atomu

Podjęta decyzja jest niezbędna do uzyskania zezwolenia na budowę obiektu jądrowego i stanowi tylko jeden z kroków w tym czasochłonnym procesie. Celem weryfikacji analiz systemów bezpieczeństwa jest zapewnienie jak najwyższych standardów bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej.

Uzyskanie przez Polskie Elektrownie Jądrowe opinii Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki pokazuje, że w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej idziemy konsekwentnie do przodu. Budowa elektrowni jądrowej to jedna z najbardziej skomplikowanych, złożonych inwestycji infrastrukturalnych na świecie. To proces rozłożony na lata, wymagający wielu kroków – milowych i mniejszych, które wspólnie złożą się na sukces. Pierwszy pozytywnie rozpatrzony tego typu wniosek potwierdza zarazem, że w tych najważniejszych kwestiach, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa, będziemy przestrzegać najbardziej wymagających standardów

– wyjaśniła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Pełniący obowiązki prezes zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Łukasz Młynarkiewicz powiedział natomiast, że w związku z bardzo poważną inwestycją, jaką jest budowa elektrowni jądrowej, wszelkie analizy związane z bezpieczeństwem są traktowane bardzo sumienne.

Zgodnie z planem pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu. Jej moc będzie wynosiła 3750 MWe, a technologię do jej realizacji dostarczy amerykańska firma Westinghouse specjalizująca się w reaktorach wodno-ciśnieniowych AP1000.

Źródło: PPEJ

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA