fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesHandel i przemysł filarami unijnej gospodarki

Handel i przemysł filarami unijnej gospodarki

Eurostat opublikował szczegółowe dane za 2021 rok na temat działających w Unii przedsiębiorstw, w których zaznaczono m.in. liczbę zatrudnionych osób.

W 2021 roku w całej Unii Europejskiej funkcjonowało 31 milionów firm, w których pracowało 156 mln ludzi, wytwarzających 9,3 bln euro wartości dodanej dla unijnej gospodarki. Z tego 30,3 mln stanowiły mikro i małe przedsiębiorstwa, zatrudniające mniej niż 50 osób. Łącznie mały biznes dawał wówczas pracę 75,8 mln ludzi, którzy wytworzyli wartość dodaną dla unijnej gospodarki sięgającą 3,3 bln euro rocznie.

Firm średnich (czyli takich, w których pracuje między 50 a 249 osób) było w 2021 roku 240 tys. Zatrudniały łącznie 24 mln ludzi i generowały 1,6 bln euro rocznie.

Chociaż największe przedsiębiorstwa – zatrudniające co najmniej 250 osób – stanowiły tylko 0,2 proc. firm w UE, to dały pracę aż 55,6 mln osobom (36 proc. ze wszystkich) i odpowiadały za niemal połowę (48 proc.) wartości dodanej dla unijnych gospodarek.

Gospodarka stoi przemysłem i handlem

Największe obroty – o wartości 10,6 bln euro (33 proc.) – wygenerował sektor przemysłowy, chociaż w 2021 roku działało w nim tylko 8 proc. unijnych firm zatrudniających niewiele ponad jedną piątą siły roboczej wszystkich przedsiębiorstw. Działalnością handlową zajmowało się 19 proc. firm, które zatrudniały 29,5 mln osób i wytworzyły obrót o wartości prawie 10 bln euro rocznie. Sektor budowlany (12 proc. przedsiębiorstw) dał pracę 13,4 mln osób i odpowiadał za obrót sięgający 1,9 bln euro.

Największą liczbę przedsiębiorstw, bo aż 61 proc., stanowił sektor klasyfikowany jako „usługi”, w ramach których mieści się m.in.: transport, zakwaterowanie, gastronomia, edukacja, zdrowie, sztuka, rozrywka i rekreacja. Chociaż te przedsiębiorstwa zatrudniały w 2021 roku prawie połowę unijnej siły roboczej, ich udział w całkowitym obrocie wyniósł mniej niż jedną trzecią (9,8 bln euro).

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA