fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPrzetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu

Przetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu

Rząd podjął uchwałę wyrażającą wolę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w procesie realizacji zamówień publicznych oraz chęć wzmacniania konkurencyjności polskiej gospodarki. ma Służyć temu ma między innymi nowa polityka zakupowa państwa wyrównująca szanse mniejszych firm w konkurowaniu z międzynarodowymi korporacjami o wygrane w przetargach. Wprowadzono też kilka innych, mających pomóc mniejszym przedsiębiorcom rozwiązań.

Polityka zakupowa państwa (PZP) przybrała postać dokumentu, którego treść wynika wprost z ducha i litery znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa zamówień publicznych. Zawarto w nim średniookresową strategię państwa na lata 2022-2025, odnoszącą się do rynku zamówień publicznych. Uwzględniono przede wszystkim kwestie dotyczące zakupów towarów najwyższej jakości, np. żywności, energooszczędnych urządzeń, sprzętu produkowanego w technologiach ekologicznych itp. Zamówienia publiczne na te artykuły mają nie być już tylko prostym zakupem w drodze przetargu. Powinny być zgodne z celami strategicznymi państwa, wspierając politykę gospodarczą i społeczną państwa. Co to dokładnie oznacza, zostanie zapewne sformułowane w aktach prawnych wyższego rządu oraz przekazane w dokumentach warunkujących start danej firmy w przetargu. Niewątpliwie jednak przedsiębiorca, chcący zdobyć zamówienie publiczne, będzie musiał bardziej „przyłożyć się” do przygotowania oferty. Tak, by przy jej formułowaniu wziąć też pod uwagę priorytety gospodarcze państwa.

Cele PZP

PZP ma zachęcać małych i średnich przedsiębiorców do aktywniejszego zaangażowania w rynku zamówień publicznych i – jak to określono w dokumencie – ma „stymulować popyt na oferowane przez nich usługi, dostawy, czy też roboty budowlane”. Czytamy w nim także, że „Większy strumień środków publicznych trafiający do sektora MŚP to także możliwość wzrostu inwestycji, w tym w kapitał ludzki i zachęta do rozszerzania zakresu działalności gospodarczej. Wzrost zainteresowania MŚP rynkiem zamówień publicznych przełoży się na dalszy wzrost konkurencyjności firm, a w konsekwencji na otrzymywanie przez zamawiających korzystniejszych ofert. Z kolei gospodarka skorzysta z uwolnienia potencjału wzrostu i innowacyjności MŚP”.

Nowe zachęty dla przedsiębiorców

W myśl przepisów unijnych o konieczności równego traktowania podmiotów startujących w przetargach, czyli nie preferowania nikogo ze względu np. na wielkość czy kraj pochodzenia, rząd nie może stosować bezpośrednich preferencji dla polskich firm. Może jednak – jak się wydaje – stosować pośrednie zachęty. Korzystnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm ma być dzielenie – w ramach tzw. ofert częściowych – większych zamówień na kolejne etapy ich realizacji. Otwiera to szansę dla mniejszego przedsiębiorcy na wygranie przetargu na chociaż część zamówienia, bo w sytuacji „wystawienia” jednej dużej oferty zazwyczaj przetarg wygrywał podmiot międzynarodowy. Ten potem mógł (ale nie musiał) zatrudnić polskiego podwykonawcę, często już na mniej atrakcyjnych warunkach. W celu wyrównania szans firm sektora MŚP z dużymi podmiotami dokumenty zamówienia publicznego mają zostać wystandaryzowane.

Zachętą do uczestniczenia polskich małych i średnich firm ma być wprowadzenie tzw. certyfikacji wykonawców. Celem certyfikacji w branży budowlanej jest ograniczenie biurokratycznych obowiązków, z którymi borykają się mniejsze firmy startujące w przetargach. Według zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się konsultacje dotyczące tzw. zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.

Do małych i średnich przedsiębiorstw zostanie skierowana rządowa akcja edukacyjna. MŚP będą mogły także liczyć na wsparcie w zamówieniach organizacji o charakterze międzynarodowym. Na razie jednak nie wyjaśniono, na czym takie wsparcie mogłoby polegać.

https://fpg24.pl/nowe-prawo-zamowien-publicznych-szansa-ktorej-nie-wolno-zmarnowac/

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA