fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu

Przetargi: MŚP pod szczególną kuratelą rządu

Rząd podjął uchwałę wyrażającą wolę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w procesie realizacji zamówień publicznych oraz chęć wzmacniania konkurencyjności polskiej gospodarki. ma Służyć temu ma między innymi nowa polityka zakupowa państwa wyrównująca szanse mniejszych firm w konkurowaniu z międzynarodowymi korporacjami o wygrane w przetargach. Wprowadzono też kilka innych, mających pomóc mniejszym przedsiębiorcom rozwiązań.

Polityka zakupowa państwa (PZP) przybrała postać dokumentu, którego treść wynika wprost z ducha i litery znowelizowanego w ubiegłym roku Prawa zamówień publicznych. Zawarto w nim średniookresową strategię państwa na lata 2022-2025, odnoszącą się do rynku zamówień publicznych. Uwzględniono przede wszystkim kwestie dotyczące zakupów towarów najwyższej jakości, np. żywności, energooszczędnych urządzeń, sprzętu produkowanego w technologiach ekologicznych itp. Zamówienia publiczne na te artykuły mają nie być już tylko prostym zakupem w drodze przetargu. Powinny być zgodne z celami strategicznymi państwa, wspierając politykę gospodarczą i społeczną państwa. Co to dokładnie oznacza, zostanie zapewne sformułowane w aktach prawnych wyższego rządu oraz przekazane w dokumentach warunkujących start danej firmy w przetargu. Niewątpliwie jednak przedsiębiorca, chcący zdobyć zamówienie publiczne, będzie musiał bardziej „przyłożyć się” do przygotowania oferty. Tak, by przy jej formułowaniu wziąć też pod uwagę priorytety gospodarcze państwa.

Cele PZP

PZP ma zachęcać małych i średnich przedsiębiorców do aktywniejszego zaangażowania w rynku zamówień publicznych i – jak to określono w dokumencie – ma „stymulować popyt na oferowane przez nich usługi, dostawy, czy też roboty budowlane”. Czytamy w nim także, że „Większy strumień środków publicznych trafiający do sektora MŚP to także możliwość wzrostu inwestycji, w tym w kapitał ludzki i zachęta do rozszerzania zakresu działalności gospodarczej. Wzrost zainteresowania MŚP rynkiem zamówień publicznych przełoży się na dalszy wzrost konkurencyjności firm, a w konsekwencji na otrzymywanie przez zamawiających korzystniejszych ofert. Z kolei gospodarka skorzysta z uwolnienia potencjału wzrostu i innowacyjności MŚP”.

Nowe zachęty dla przedsiębiorców

W myśl przepisów unijnych o konieczności równego traktowania podmiotów startujących w przetargach, czyli nie preferowania nikogo ze względu np. na wielkość czy kraj pochodzenia, rząd nie może stosować bezpośrednich preferencji dla polskich firm. Może jednak – jak się wydaje – stosować pośrednie zachęty. Korzystnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm ma być dzielenie – w ramach tzw. ofert częściowych – większych zamówień na kolejne etapy ich realizacji. Otwiera to szansę dla mniejszego przedsiębiorcy na wygranie przetargu na chociaż część zamówienia, bo w sytuacji „wystawienia” jednej dużej oferty zazwyczaj przetarg wygrywał podmiot międzynarodowy. Ten potem mógł (ale nie musiał) zatrudnić polskiego podwykonawcę, często już na mniej atrakcyjnych warunkach. W celu wyrównania szans firm sektora MŚP z dużymi podmiotami dokumenty zamówienia publicznego mają zostać wystandaryzowane.

Zachętą do uczestniczenia polskich małych i średnich firm ma być wprowadzenie tzw. certyfikacji wykonawców. Celem certyfikacji w branży budowlanej jest ograniczenie biurokratycznych obowiązków, z którymi borykają się mniejsze firmy startujące w przetargach. Według zapowiedzi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się konsultacje dotyczące tzw. zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych.

Do małych i średnich przedsiębiorstw zostanie skierowana rządowa akcja edukacyjna. MŚP będą mogły także liczyć na wsparcie w zamówieniach organizacji o charakterze międzynarodowym. Na razie jednak nie wyjaśniono, na czym takie wsparcie mogłoby polegać.

https://fpg24.pl/nowe-prawo-zamowien-publicznych-szansa-ktorej-nie-wolno-zmarnowac/

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA