fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzewoźnicy autokarowi w dobrych nastrojach

Przewoźnicy autokarowi w dobrych nastrojach

Branża przewoźników autokarowych zaczęła się odbudowywać – informuje „Rzeczpospolita”.

Po zapaści spowodowanej pandemią i związanymi z nią ograniczeniami branża przewoźników autokarowych w końcu zamknęła dobry sezon. Powrót do stanu z 2019 r. zajmie jednak jeszcze co najmniej dwa lata.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych Rafał Jańczuk powiedział, że dzisiaj problemem firm oferujących przewozy turystyczne jest brak kierowców, którzy w trakcie pandemii przeszli do przewozów towarowych i niektórzy z nich tam zostali. Prezes zarządu Fun Club Piotr Sućko potwierdził, że miniony sezon był dobry, ale „odbudowa zajmie jeszcze kilka sezonów”.

Dowodem na problemy przewoźników autokarowych jest fakt, że firm nie stać na nowe autobusy. Od stycznia do sierpnia 2022 r. zarejestrowano 47 nowych autobusów, czyli o 83 sztuki mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. To spadek o niemal 64 proc. rok do roku. Aleksander Kierecki z firmy JMK – Analizy Rynku Transportowego uważa, że tak duży spadek statystyczny nie odpowiada realiom i jest to skutek zeszłorocznych, własnych rejestracji na producentów czy dilerów, co wynikało z przepisów homologacyjnych. Ekspert przyznał jednak, że o powrót do normalności w tym segmencie będzie ciężko.

Branża autokarowa patrzy jednak w przyszłość z optymizmem i liczy na powrót do normalności, który będzie efektem postpandemicznego otwarcia gospodarki i wynikającego z tego wzrostu przewozów turystycznych.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA