Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, przewoźnicy w naszym kraju muszą zgłaszać liczbę zatrudnionych kierowców. Jak przypomina portal log24.pl odpowiednie oświadczenie w tym roku należy zgłosić już do 31 marca.
Poza koniecznością zgłoszenia liczby zatrudniony kierowców przewoźnicy muszą podać też informację o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, którzy wykonywali operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji. Odpowiednie oświadczenia trzeba złożyć do właściwego organu, który wydał przewoźnikowi zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
– W oświadczeniu w obu przypadkach należy uwzględnić wszystkie osoby bez względu na formę zatrudnienia, a więc będzie to dotyczyć pracowników zatrudnionych na umowę o pracę czy zlecenie, którzy współpracowali z danym przewoźnikiem na dzień 31 grudnia 2022 roku. Drugi zapis wydaje się być bardziej skomplikowany, bo jak należy wyliczyć średnią arytmetyczną kierowców? W danym przedsiębiorstwie przewozowym należy wyliczyć ją na podstawie sumy liczby zatrudnionych kierowców w poszczególnych miesiącach, którzy spełnili określone warunki w przepisie, a następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12 miesięcy – wyjaśnia Jakub Ordon, regionalny ekspert z Grupy Inelo. – Warto tutaj jednak zaznaczyć to, że w przypadku jednoosobowych firm przewozowych, gdzie właściciel pełni obowiązki także kierowcy i ma ważne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, to przewoźnik wpisuje siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych, jak i średniej arytmetycznej kierowców – dodał.
W przypadku niedopełnienia omawianego obowiązku przewoźnicy muszą liczyć się nawet z ryzykiem utraty niezbędnych uprawnień do wykonywania transportu, co skutkowałoby brakiem możliwości prowadzenia dalszej działalności.
Źródło: log24.pl