fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaTransportPrzewoźnicy protestują w Dorohusku

Przewoźnicy protestują w Dorohusku

Na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku liderzy Konfederacji oraz inni przedstawiciele branż związanych z transportem i rolnictwem wyrazili pełne wsparcie dla strajku przewoźników.

Przewoźnicy blokują ruch na granicy, aby przyciągnąć uwagę do problemów swojej branży, takich jak faworyzowanie firm zagranicznych, w szczególności z Ukrainy. Poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji wyraził uznanie dla odwagi przewoźników, którzy w tej chwili nie zarabiają pieniędzy swoimi ciężarówkami, ale są na miejscu, aby nagłośnić te problemy. Podkreślił także, że Polska stała się atrakcyjnym miejscem dla kapitału ze Wschodu, a różnorodność źródeł tego kapitału stanowi zagrożenie.

Postulaty branży

Rafał Mekler, lider Konfederacji na Lubelszczyźnie, przedstawiciel branży transportowej, przedstawił trzy główne postulaty przewoźników. Pierwszym z nich jest przywrócenie limitu zezwoleń dla przewoźników ukraińskich, aby przywrócić równowagę kosztów pracy między Polską a Ukrainą. Opowiedział się także za utworzeniem terminali przeładunkowych na terenie Polski, gdzie przewoźnicy ukraińscy mogliby zabrać towary od polskich przewoźników, co pomogłoby w równoważeniu wymiany handlowej. Trzecią opcją jest utrzymanie protestu, jeśli inne rozwiązania nie zostaną wprowadzone. A należy pamiętać, że sektor transportu generuje 7 proc. PKB.

Lucjan Zębek, przedstawiciel branży sadowniczej, opowiedział o problemach, z jakimi borykają się firmy skupujące owoce na terenie Polski. Wyraził oburzenie, że ukraiński oligarcha Taras Barczewski działa na terenie Polski i ukradł pieniądze polskim firmom. Zażądał wydania europejskiego nakazu aresztowania Barczewskiego i jego odpowiedzialności za przestępstwa. Ponadto zaapelował o uregulowanie spraw związanych z ukradzionymi pieniędzmi od rolników i sadowników.

Problemowe dyrektywy

Stanisław Lecyk, przedsiębiorca branży transportowej, zaznaczył, że rząd przez ostatnie 8 lat nie konsultował się z przewoźnikami ani nie reagował na problemy branży. Wyraził oburzenie faktem, że wiele firm z kapitałem wschodnim przejęło polskie rynki wypierając polskich przewoźników i wywołując realne straty dla budżetu państwa. Z kolei rolnik Bartłomiej Szajner ostrzegł przed dyrektywami unijnymi, które mogą jeszcze bardziej utrudnić sytuację rolników.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA