fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPrzez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.

Raport „Reakcje biznesu na szok energetyczny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazał, że aż 65 proc. polskich firm w związku z wyższymi cenami energii zdecydowało się na podniesienie cen. Z kolei dla 60 proc. przedsiębiorstw drożejąca energia jest poważną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Małe firmy transportowe najbardziej podatne na kryzys

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego najbardziej wrażliwe na podwyżki cen jest 45 proc. firm, do których należą małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe i transportowe oraz podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, a także duże przedsiębiorstwa budowlane. Kryzys odbił się umiarkowanie na 30 proc. firm, wśród których były mikro, małe i duże przedsiębiorstwa handlowe oraz duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Z kolei co czwarta firma z tych segmentów nie odczuła wzrostu cen w sposób znaczący.

Wśród głównych działań polskich firm mających na celu przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu, poza podnoszeniem cen towarów i usług (65 proc.), było zmniejszanie ogólnych kosztów funkcjonowania firmy (57 proc.) oraz poszukiwanie tańszych surowców, materiałów i usług u dostawców (57 proc.). Poza tym polskie firmy wstrzymywały planowane inwestycje (36 proc.) oraz inwestowały w modernizację urządzeń i maszyn na bardziej energooszczędne (21 proc.). Z kolei 19 proc. firm inwestowało w odnawialne źródła energii, a 17 proc. w termomodernizację budynków. Tylko 6 proc. zdecydowało się na wprowadzanie aut elektrycznych do floty.

Najwięcej działań podejmowanych, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami energii i paliw realizowały średnie przedsiębiorstwa. Częściej niż małe i duże firmy inwestowały one w OZE (26 proc.), w termomodernizację budynków (23 proc.), w cyfryzację i automatyzację procesów produkcyjnych (16 proc.), czy zmianę nośników energii (12 proc.)

– powiedziała Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.

PIE wskazał, że przeciętne wydatki na energię elektryczną, cieplną, gazową lub węglową stanowią 3,3 proc. kosztów przedsiębiorstw spoza sektora finansowego. Największy udział tych kosztów w kosztach ogólnych przedsiębiorstw panuje w branży chemicznej (ok. 12 proc.), a najmniejszy w sektorze komputerowym oraz urządzeń elektrycznych (0,5 proc.).

Z kolei najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki są transport i przetwórstwo przemysłowe, które wspólnie zużywają aż 54 proc. energii wykorzystywanej w całej gospodarce i to one są najbardziej podatne na kryzys energetyczny.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA