fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPrzez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.

Raport „Reakcje biznesu na szok energetyczny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazał, że aż 65 proc. polskich firm w związku z wyższymi cenami energii zdecydowało się na podniesienie cen. Z kolei dla 60 proc. przedsiębiorstw drożejąca energia jest poważną barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Małe firmy transportowe najbardziej podatne na kryzys

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego najbardziej wrażliwe na podwyżki cen jest 45 proc. firm, do których należą małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe i transportowe oraz podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym, a także duże przedsiębiorstwa budowlane. Kryzys odbił się umiarkowanie na 30 proc. firm, wśród których były mikro, małe i duże przedsiębiorstwa handlowe oraz duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Z kolei co czwarta firma z tych segmentów nie odczuła wzrostu cen w sposób znaczący.

Wśród głównych działań polskich firm mających na celu przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu, poza podnoszeniem cen towarów i usług (65 proc.), było zmniejszanie ogólnych kosztów funkcjonowania firmy (57 proc.) oraz poszukiwanie tańszych surowców, materiałów i usług u dostawców (57 proc.). Poza tym polskie firmy wstrzymywały planowane inwestycje (36 proc.) oraz inwestowały w modernizację urządzeń i maszyn na bardziej energooszczędne (21 proc.). Z kolei 19 proc. firm inwestowało w odnawialne źródła energii, a 17 proc. w termomodernizację budynków. Tylko 6 proc. zdecydowało się na wprowadzanie aut elektrycznych do floty.

Najwięcej działań podejmowanych, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami energii i paliw realizowały średnie przedsiębiorstwa. Częściej niż małe i duże firmy inwestowały one w OZE (26 proc.), w termomodernizację budynków (23 proc.), w cyfryzację i automatyzację procesów produkcyjnych (16 proc.), czy zmianę nośników energii (12 proc.)

– powiedziała Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.

PIE wskazał, że przeciętne wydatki na energię elektryczną, cieplną, gazową lub węglową stanowią 3,3 proc. kosztów przedsiębiorstw spoza sektora finansowego. Największy udział tych kosztów w kosztach ogólnych przedsiębiorstw panuje w branży chemicznej (ok. 12 proc.), a najmniejszy w sektorze komputerowym oraz urządzeń elektrycznych (0,5 proc.).

Z kolei najbardziej energochłonnymi sektorami gospodarki są transport i przetwórstwo przemysłowe, które wspólnie zużywają aż 54 proc. energii wykorzystywanej w całej gospodarce i to one są najbardziej podatne na kryzys energetyczny.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA