fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaBiznesPrzez wojnę zachodnie firmy ulokują się w Polsce

Przez wojnę zachodnie firmy ulokują się w Polsce

Napaść Rosji na Ukrainę oraz sankcje gospodarcze nakładane na Moskwę wywołują eksodus zachodnich firm z krajów objętych wojną, które teraz będą chciały ulokować swoje interesy m.in. w Polsce — wynika z artykułu opublikowanego w „Rzeczpospolitej”.

Według Konrada Weiske, wiceprezesa Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA i prezesa spółki Spyrosoft SA, dotychczas Ukraina, Rosja i Białoruś miały mniej więcej jedną trzecią outsourcingu usług IT w naszym regionie. Choć niektóre ukraińskie firmy przeniosły swoich specjalistów w bardziej bezpieczne regiony kraju, to mimo to należy się spodziewać, że część przedsiębiorstw całkiem przeniesie się do Polski. To spowoduje zmiany na polskim rynku pracy, na którym pojawi się jeszcze więcej otwartych stanowisk dla informatyków.

Taki sam skutek odniosą zachodnie sankcje nakładane na Białoruś i Rosję, gdzie szczególnie ze względu na blokadę rozliczeń bankowych, zachodnim firmom będzie bardzo trudno robić interesy, bo po prostu nie będzie się dało płacić swoim pracownikom. W efekcie firmy będą uciekały na zachód.

– Zapotrzebowanie na informatyków w naszym kraju znacznie wzrosło z powodu przenoszenia się do Polski firm korzystających dotychczas z zasobów IT na Ukrainie. Przy niezmienionej liczbie specjalistów oznacza to jeszcze większy niedobór niż dotychczas – powiedziała „Rz” Małgorzata Wiśniewska, szefowa Avenga Poland.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA