fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPrzywódcy kościelni zdecydowanie przeciw paszportom covidowym

Przywódcy kościelni zdecydowanie przeciw paszportom covidowym

Ponad 1200 przywódców kościelnych wezwało premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, aby nie wprowadzał certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Wprowadzenie paszportów szczepionkowych byłoby według nich moralnie niegodziwą formą przymusu. Tymczasem u nas za takim rozwiązaniem już jakiś czas temu opowiedział się, uchodzący w niektórych kręgach za... konserwatywnego liberała, wicepremier Jarosław Gowin.

Słowa Jarosława Gowina, w których zapowiedział, że zaproponuje rządowi, by jak najszybciej otworzył zaszczepionym dostęp do usług dziś zakazanych, jak gastronomiczne i hotelarskie, czyli krótko mówiąc wprowadził segregację sanitarną – przeszły w zasadzie bez większego echa. Oburzyli się oczywiście ci, którzy wciąż jeszcze wierzą w takie wartości jak wolność wyboru i liczą na powrót do normalności, ale to naprawdę niewielki odsetek społeczeństwa. Można więc z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przyjąć, że cała reszta otumaniona walką o „zdrowie, które jest przecież najważniejszą wartością” i „bezpieczeństwo przed straszliwym koronawirusem” uznała to za pomysł jak najbardziej normalny i do przyjęcia. Pomysł – żeby była jasność – żywcem wyjęty z jakiegoś totalitarnego piekła. Ciekaw byłem, czy ktoś z kolegów wicepremiera Gowina z rządu lub koalicji rządzącej zareaguje na to choćby jakimś udawanym oburzeniem, ale nic z tego. Wygląda na to, że wszyscy tylko czekają w blokach startowych, zastanawiając się, jaki efekt wywołają puszczone w eter słowa Gowina.

A ten w zasadzie nie pozostawił wątpliwości na jakieś dywagacje czy interpretacje, mówiąc wprost: – Należy rozważyć wprowadzenie certyfikatów dla osób zaszczepionych, aby umożliwić im korzystanie np. z usług hotelowych czy gastronomicznych. Dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów; te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia. Mówię to z pełną odpowiedzialnością za przyszłość polskiej gospodarki, za przyszłość dziesiątków tysięcy firmy, często firm rodzinnych, ze strony polskiego państwa.

Czekałem też na jakąś reakcję polskich biskupów na te słowa, ale wygląda na to, że jeszcze sobie poczekam… Tym bardziej że od lat milczą też w sprawie innych form przymusu.

Więcej odwagi mają duchowni na Wyspach Brytyjskich. Tam ponad 1200 przywódców kościelnych wezwało premiera Borisa Johnsona, aby nie wprowadzał certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19, nazywając tę formę segregacji sanitarnej jako moralnie niegodziwą i oczywiście niezgodną z zasadami zachodniej cywilizacji. Tym bardziej warte podkreślenia, że dziś w zasadzie już nikt tymi zasadami się nie przejmuje (dlatego np. Gowina, który jako wicepremier rządu oficjalnie proponuje rozwiązania totalitarne, w niektórych kręgach wciąż uważa się za wolnościowca i konserwatystę).

Coś ważnego zauważył też ks. Jacek Gniadek SVD, pisząc przy okazji tej sprawy: – Jest jeszcze inna kwestia, która została poruszona przez brytyjskich pastorów i duchownych. Ma również wymiar etyczny. Chodzi o przymus szczepionkowy. Skoro szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, stąd też musi być dobrowolne. Tak uważa Kongregacja Nauki Wiary i tak mówili politycy przed wprowadzeniem „narodowego programu szczepień”, więc paszport covidowy jest nieetyczną formą przymusu.

Cóż, może i mówili, ale wicepremier Gowin już tam wie lepiej, co jest etyczne, a co nieetyczne i co będzie dobre dla przyszłości Polski…

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

Sposób na deficyt mieszkaniowy w Polsce [WYWIAD]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie oraz czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości opowiada nam Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
9 MIN CZYTANIA