fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPrzywódcy kościelni zdecydowanie przeciw paszportom covidowym

Przywódcy kościelni zdecydowanie przeciw paszportom covidowym

Ponad 1200 przywódców kościelnych wezwało premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, aby nie wprowadzał certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. Wprowadzenie paszportów szczepionkowych byłoby według nich moralnie niegodziwą formą przymusu. Tymczasem u nas za takim rozwiązaniem już jakiś czas temu opowiedział się, uchodzący w niektórych kręgach za... konserwatywnego liberała, wicepremier Jarosław Gowin.

Słowa Jarosława Gowina, w których zapowiedział, że zaproponuje rządowi, by jak najszybciej otworzył zaszczepionym dostęp do usług dziś zakazanych, jak gastronomiczne i hotelarskie, czyli krótko mówiąc wprowadził segregację sanitarną – przeszły w zasadzie bez większego echa. Oburzyli się oczywiście ci, którzy wciąż jeszcze wierzą w takie wartości jak wolność wyboru i liczą na powrót do normalności, ale to naprawdę niewielki odsetek społeczeństwa. Można więc z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przyjąć, że cała reszta otumaniona walką o „zdrowie, które jest przecież najważniejszą wartością” i „bezpieczeństwo przed straszliwym koronawirusem” uznała to za pomysł jak najbardziej normalny i do przyjęcia. Pomysł – żeby była jasność – żywcem wyjęty z jakiegoś totalitarnego piekła. Ciekaw byłem, czy ktoś z kolegów wicepremiera Gowina z rządu lub koalicji rządzącej zareaguje na to choćby jakimś udawanym oburzeniem, ale nic z tego. Wygląda na to, że wszyscy tylko czekają w blokach startowych, zastanawiając się, jaki efekt wywołają puszczone w eter słowa Gowina.

A ten w zasadzie nie pozostawił wątpliwości na jakieś dywagacje czy interpretacje, mówiąc wprost: – Należy rozważyć wprowadzenie certyfikatów dla osób zaszczepionych, aby umożliwić im korzystanie np. z usług hotelowych czy gastronomicznych. Dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów; te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia. Mówię to z pełną odpowiedzialnością za przyszłość polskiej gospodarki, za przyszłość dziesiątków tysięcy firmy, często firm rodzinnych, ze strony polskiego państwa.

Czekałem też na jakąś reakcję polskich biskupów na te słowa, ale wygląda na to, że jeszcze sobie poczekam… Tym bardziej że od lat milczą też w sprawie innych form przymusu.

Więcej odwagi mają duchowni na Wyspach Brytyjskich. Tam ponad 1200 przywódców kościelnych wezwało premiera Borisa Johnsona, aby nie wprowadzał certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19, nazywając tę formę segregacji sanitarnej jako moralnie niegodziwą i oczywiście niezgodną z zasadami zachodniej cywilizacji. Tym bardziej warte podkreślenia, że dziś w zasadzie już nikt tymi zasadami się nie przejmuje (dlatego np. Gowina, który jako wicepremier rządu oficjalnie proponuje rozwiązania totalitarne, w niektórych kręgach wciąż uważa się za wolnościowca i konserwatystę).

Coś ważnego zauważył też ks. Jacek Gniadek SVD, pisząc przy okazji tej sprawy: – Jest jeszcze inna kwestia, która została poruszona przez brytyjskich pastorów i duchownych. Ma również wymiar etyczny. Chodzi o przymus szczepionkowy. Skoro szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, stąd też musi być dobrowolne. Tak uważa Kongregacja Nauki Wiary i tak mówili politycy przed wprowadzeniem „narodowego programu szczepień”, więc paszport covidowy jest nieetyczną formą przymusu.

Cóż, może i mówili, ale wicepremier Gowin już tam wie lepiej, co jest etyczne, a co nieetyczne i co będzie dobre dla przyszłości Polski…

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA