fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPrzywódcy USA i Chin spotkali się na Bali

Przywódcy USA i Chin spotkali się na Bali

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Chin Xi Jinping spotkali się w poniedziałek na Bali w Indonezji, gdzie odbywa się szczyt najbogatszych krajów świata  – G20. To ich pierwsze osobiste spotkanie od czasu objęcia prezydentury przez Bidena. Ma miejsce, gdy relacje amerykańsko-chińskie są najgorsze od dekad i w czasie, gdy obaj przywódcy umocnili pozycję w swoich krajach – Xi po zjeździe partii, a Biden po wyborach uzupełniających do Kongresu.

Rozmowa Joe Bidena i Xi Jinpinga trwała około trzech godzin. Przywódcy rozmawiali o wojnie na Ukrainie, napięciach między Chinami a Tajwanem oraz próbach nuklearnych Korei Północnej.

Prezydent Biden podkreślał konieczność „zarządzania różnicami” dzielącymi oba kraje i niedopuszczenia, by ich rywalizacja przerodziła się w „cokolwiek zbliżonego do konfliktu”. Xi wyraził natomiast gotowość do „szczerej i dogłębnej wymiany opinii” i ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.

Jak podkreślił Biały Dom w oświadczeniu wydanym po spotkaniu Biden-Xi, rozmowa przywódców mocarstw była szczera i dotyczyła m.in. ustalania zasad mających zapewnić, że rywalizacja między USA a Chinami nie przerodzi się w konflikt. Prezydent Biden miał poruszyć temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i „nieodpowiedzialnych gróźb użycia broni jądrowej”.

Biden miał również zwrócić uwagę na obawy USA dotyczące „wrogich i coraz bardziej agresywnych działań wobec Tajwanu”, które „podważają pokój i stabilność” w całym regionie i zagrażają globalnej gospodarce. Jednocześnie stwierdził, że nie sądzi, by ze strony Chin doszło wkrótce do jakichś prób napaści na Tajwan.
– Jasno powiedziałem, że nasza polityka w sprawie Tajwanu w ogóle się nie zmieniła – zapewnił Biden.
Dodał też, że jest przekonany, że nie ma potrzeby, by doszło do nowej zimnej wojny między USA i Chinami.

Amerykański przywódca zwrócił też uwagę na kwestię praw człowieka i działania Chin w Sinciangu, Tybecie i Hongkongu, a także „nierynkowe praktyki gospodarcze, które szkodzą amerykańskim pracownikom i rodzinom”.

Jednocześnie miał zaznaczyć, że USA i Chiny muszą pracować razem w kwestii wyzwań ponadnarodowych, takich jak: zmiana klimatu, stabilność światowej gospodarki i darowanie długów, bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe. Biden i Xi mieli polecić swoim zespołom kontynuacje prac w tych sprawach i zgodzić się, by pogłębić kanały komunikacji. Ustalono też, że Chiny odwiedzi sekretarz stanu Antony Blinken.

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział z kolei, że „Chiny i Stany Zjednoczone powinny traktować historię jako lustro i pozwolić jej kierować przyszłością”. Xi nazwał Tajwan „pierwszą czerwoną linią”, której – jak podkreślił – nie powinno się przekraczać w stosunkach USA-Chiny”, a „rozwiązanie kwestii Tajwanu jest sprawą wewnętrzną Chin”.

Komentatorzy podkreślają, że spotkanie nie przyniosło przełomu w relacjach amerykańsko-chińskich i jest raczej wyrazem wyznaczania granic w poszukiwaniu sposobu na zarządzanie kryzysowymi relacjami.

Reuter/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA