fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatPrzywódcy USA i Chin spotkali się na Bali

Przywódcy USA i Chin spotkali się na Bali

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Chin Xi Jinping spotkali się w poniedziałek na Bali w Indonezji, gdzie odbywa się szczyt najbogatszych krajów świata  – G20. To ich pierwsze osobiste spotkanie od czasu objęcia prezydentury przez Bidena. Ma miejsce, gdy relacje amerykańsko-chińskie są najgorsze od dekad i w czasie, gdy obaj przywódcy umocnili pozycję w swoich krajach – Xi po zjeździe partii, a Biden po wyborach uzupełniających do Kongresu.

Rozmowa Joe Bidena i Xi Jinpinga trwała około trzech godzin. Przywódcy rozmawiali o wojnie na Ukrainie, napięciach między Chinami a Tajwanem oraz próbach nuklearnych Korei Północnej.

Prezydent Biden podkreślał konieczność „zarządzania różnicami” dzielącymi oba kraje i niedopuszczenia, by ich rywalizacja przerodziła się w „cokolwiek zbliżonego do konfliktu”. Xi wyraził natomiast gotowość do „szczerej i dogłębnej wymiany opinii” i ocenił, że obaj przywódcy powinni „wytyczyć właściwy kurs” dla dwustronnych relacji.

Jak podkreślił Biały Dom w oświadczeniu wydanym po spotkaniu Biden-Xi, rozmowa przywódców mocarstw była szczera i dotyczyła m.in. ustalania zasad mających zapewnić, że rywalizacja między USA a Chinami nie przerodzi się w konflikt. Prezydent Biden miał poruszyć temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i „nieodpowiedzialnych gróźb użycia broni jądrowej”.

Biden miał również zwrócić uwagę na obawy USA dotyczące „wrogich i coraz bardziej agresywnych działań wobec Tajwanu”, które „podważają pokój i stabilność” w całym regionie i zagrażają globalnej gospodarce. Jednocześnie stwierdził, że nie sądzi, by ze strony Chin doszło wkrótce do jakichś prób napaści na Tajwan.
– Jasno powiedziałem, że nasza polityka w sprawie Tajwanu w ogóle się nie zmieniła – zapewnił Biden.
Dodał też, że jest przekonany, że nie ma potrzeby, by doszło do nowej zimnej wojny między USA i Chinami.

Amerykański przywódca zwrócił też uwagę na kwestię praw człowieka i działania Chin w Sinciangu, Tybecie i Hongkongu, a także „nierynkowe praktyki gospodarcze, które szkodzą amerykańskim pracownikom i rodzinom”.

Jednocześnie miał zaznaczyć, że USA i Chiny muszą pracować razem w kwestii wyzwań ponadnarodowych, takich jak: zmiana klimatu, stabilność światowej gospodarki i darowanie długów, bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe. Biden i Xi mieli polecić swoim zespołom kontynuacje prac w tych sprawach i zgodzić się, by pogłębić kanały komunikacji. Ustalono też, że Chiny odwiedzi sekretarz stanu Antony Blinken.

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział z kolei, że „Chiny i Stany Zjednoczone powinny traktować historię jako lustro i pozwolić jej kierować przyszłością”. Xi nazwał Tajwan „pierwszą czerwoną linią”, której – jak podkreślił – nie powinno się przekraczać w stosunkach USA-Chiny”, a „rozwiązanie kwestii Tajwanu jest sprawą wewnętrzną Chin”.

Komentatorzy podkreślają, że spotkanie nie przyniosło przełomu w relacjach amerykańsko-chińskich i jest raczej wyrazem wyznaczania granic w poszukiwaniu sposobu na zarządzanie kryzysowymi relacjami.

Reuter/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA