fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatPutin: Deficyt budżetowy wielu krajów jest powodem inflacji i wzrostu cen surowców

Putin: Deficyt budżetowy wielu krajów jest powodem inflacji i wzrostu cen surowców

Prezydent Rosji Władimir Putin zarzucił niektórym krajom protekcjonizm w podejściu do szczepionek przeciwko COVID-19. Putin wraz z przywódcą Chin Xi Jinpingiem jest wielkim nieobecnym spotkania światowych liderów.

W zdalnym przemówieniu do przywódców najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej, obradujących w Rzymie, Putin oświadczył: „Niektóre kraje przyjmują protekcjonistyczną postawę wobec szczepionek przeciwko COVID-19 i nie są gotowe uznać ich i zarejestrować”. Te słowa odnosiły się głównie do rosyjskiej szczepionki Sputnik V, która nie została zaaprobowana w UE.

Rosyjski przywódca dodał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powinna szybciej analizować i zatwierdzać szczepionki przeciwko COVID-19 oraz terapie. Podczas telekonferencji zaapelował także o działania na rzecz wzajemnego uznania szczepień. – Walka z pandemią wymaga poprawy usług medycznych i współpracy między państwami – mówił. Wyraził opinię, że działalność WHO powinna mieć „globalne wsparcie”.

Rosyjski przywódca stwierdził też, że „ogromny deficyt budżetowy wielu krajów rozwiniętych na czele z USA” jest powodem inflacji i wzrostu cen surowców. „Musimy ustabilizować politykę monetarną i budżetową” – ocenił.

Prezydent Chin Xi Jinping z kolei w swoim wystąpieniu wideo mówił, że rozwój globalny musi być „bardziej sprawiedliwy, wydajny i inkluzywny”, by żaden kraj nie został z niego wykluczony.

Zaproponował globalną współpracę w kwestii szczepień przeciwko COVID-19, przypominając, że władze w Pekinie dostarczyły społeczności międzynarodowej 1,6 mld dawek preparatów.

Odnosząc się do szeroko dyskutowanych na rzymskim szczycie kwestii związanych z tzw. zmianami klimatycznymi, chiński przywódca wezwał kraje rozwinięte, by dały przykład redukcji emisji gazów cieplarnianych, uwzględniając „trudności i zaniepokojenie krajów rozwijających się” i przestrzegając swoich zobowiązań do finansowania ich rozwoju.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapotrzebowanie na miedź wciąż rośnie

Świat i Europa stawiają na szeroko zakrojoną transformację energetyczną. Aby można było sprostać temu zapotrzebowaniu, wydobycie miedzi musi być utrzymywane na wysokim i stale rosnącym poziomie. To ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój zarówno dla KGHM Polska Miedź S.A., jak i całej polskiej gospodarki.
4 MIN CZYTANIA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.