fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPutin przejął kontrolę nad Danone i Carlsbergiem

Putin przejął kontrolę nad Danone i Carlsbergiem

Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego rosyjskie spółki firm Danone i Calsberg zostały przejęte pod „tymczasowy zarząd” Federacji Rosyjskiej.

Decyzja Moskwy o przejęciu kontroli nad Danone i należącej do Carlsberga spółki Baltika Breweries nastąpiła w momencie, gdy obydwie firmy prowadziły już proces mający na celu sprzedaż swoich rosyjskich aktywów.

Czeczen przejmuje władzę

Właścicielem obydwu firm będzie państwowe rosyjskie przedsiębiorstwo Rosimushchestvo zajmujące się zarządzeniem nieruchomościami.

Na czele Danone stanie Jakub Zakriew, wicepremier Czeczenii i minister rolnictwa tej republiki. Prywatnie jest siostrzeńcem czeczeńskiego przywódcy Razmana Kadyrowa. Oddział francuskiego potentata spożywczego jest największą firmą mleczarską w Rosji. Zatrudnia 8 tysięcy osób, a jego wartość jest szacowana na 1 miliard dolarów.

Baltika Breweries (pokieruje nią teraz Taimuraz Bollojew, przyjaciel Putina) produkuje najpopularniejsze w Rosji marki piwa i zatrudnia 8,6 tysięcy osób w ośmiu zakładach znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Putin nacjonalizuje

Działania rosyjskiego rządu zostały podjęte na podstawie obowiązujących od kwietnia przepisów. Zgodnie z nimi państwo może przejąć „tymczasową kontrolę” nad aktywami zagranicznych przedsiębiorstw. Wcześniej w ten sam sposób Moskwa znacjonalizowała znajdujące się w tym kraju filie firm energetycznych: niemieckiego Uniper i fińskiego Fortum.

BBC, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA