fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatPutin przejął kontrolę nad Danone i Carlsbergiem

Putin przejął kontrolę nad Danone i Carlsbergiem

Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego rosyjskie spółki firm Danone i Calsberg zostały przejęte pod „tymczasowy zarząd” Federacji Rosyjskiej.

Decyzja Moskwy o przejęciu kontroli nad Danone i należącej do Carlsberga spółki Baltika Breweries nastąpiła w momencie, gdy obydwie firmy prowadziły już proces mający na celu sprzedaż swoich rosyjskich aktywów.

Czeczen przejmuje władzę

Właścicielem obydwu firm będzie państwowe rosyjskie przedsiębiorstwo Rosimushchestvo zajmujące się zarządzeniem nieruchomościami.

Na czele Danone stanie Jakub Zakriew, wicepremier Czeczenii i minister rolnictwa tej republiki. Prywatnie jest siostrzeńcem czeczeńskiego przywódcy Razmana Kadyrowa. Oddział francuskiego potentata spożywczego jest największą firmą mleczarską w Rosji. Zatrudnia 8 tysięcy osób, a jego wartość jest szacowana na 1 miliard dolarów.

Baltika Breweries (pokieruje nią teraz Taimuraz Bollojew, przyjaciel Putina) produkuje najpopularniejsze w Rosji marki piwa i zatrudnia 8,6 tysięcy osób w ośmiu zakładach znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Putin nacjonalizuje

Działania rosyjskiego rządu zostały podjęte na podstawie obowiązujących od kwietnia przepisów. Zgodnie z nimi państwo może przejąć „tymczasową kontrolę” nad aktywami zagranicznych przedsiębiorstw. Wcześniej w ten sam sposób Moskwa znacjonalizowała znajdujące się w tym kraju filie firm energetycznych: niemieckiego Uniper i fińskiego Fortum.

BBC, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA