fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumPutin zainteresowany Gruzją

Putin zainteresowany Gruzją

Choć jego świąteczna wizyta w Syrii była niemałym zaskoczeniem, przekaz Putina jest jednoznaczny: Rosja nigdy nie porzuca swoich sojuszników. Putin wykorzystał ten napięty moment, by zasygnalizować, że Rosja, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, jest siłą stabilizującą w niepewnych czasach. Niestety, konsekwentne poparcie Putina dla antyamerykańskich reżimów działa na jego korzyść. Rosja w ten sposób chce pokazać swoją siłę i brak podporządkowania się światowym zasadom. Najeżdżając suwerenne kraje, przesuwając granice Europy i niszcząc instytucje demokratyczne na całym świecie, bezkarnie przeciwstawia się międzynarodowemu porządkowi kierowanemu przez USA. Wizyta Putina w Syrii, w momencie gdy Stany Zjednoczone i Iran zagrożone są konfliktem wojennym , pokazała, że Rosja jest ponad to i ustala swoją politykę nie licząc się z resztą świata.

Oznacza to potwierdzenie zobowiązań wobec niezawodnych sojuszników – i zwiększenie presji na nieuczciwych. Tym idealnym krajem jest obecnie Gruzja. Strategicznie położona między Rosją a Iranem Gruzja ma teraz większe znaczenie geopolityczne niż kiedykolwiek. Pomimo ataków antyamerykańskiej propagandy Kremla Gruzini pozostają w przeważającej mierze prozachodni. Gruzja, choć nie jest członkiem NATO, ma najwięcej swoich żołnierzy w misjach pod dowództwem USA w Afganistanie i Iraku. Ale teraz, Stanom Zjednoczonym grozi utrata Gruzji. Na początku 2004 r. promocja demokracji w Waszyngtonie odegrała kluczową rolę w pomocy Gruzji w staniu się największym reformatorem na świecie – warunkiem koniecznym do uwolnienia się z Rosyjskich wpływów. Ale podczas niefortunnego „resetu Rosji” Waszyngton poświęcił ciężko zdobyte zaufanie do Gruzji w nadziei na poprawę stosunków z Moskwą.

Gdy USA wycofały się z Gruzji, Rosja wypełniła pustkę. Ingerencja Kremla pomogła Bidzinie Ivanishvili, oligarsze, który zdobył fortunę w rosyjskich wojnach prywatyzacyjnych, zdobyć władzę w 2012 roku. Teraz nieformalnie rządzi Gruzją ze swojego szklanego zamku z widokiem na stolicę.
Zeszłego lata jego partia zaprosiła rosyjskiego parlamentarzystę i sojusznika Putina do wystąpienia w gruzińskim parlamencie, wywołując tym masowe protesty przeciwko rosyjskiej okupacji. Premier Giorgi Gakharia, były obywatel Rosji, który był wówczas ministrem spraw wewnętrznych, zarządził brutalne stłumienie demonstrantów. Zamiast cenzurować Gakharię, Iwaniszwili awansował go.

Kolejny znak, że Ameryka traci grunt w Gruzji, nadszedł 9 stycznia, kiedy rząd wbił ostatni gwóźdź do trumny portu Morza Czarnego Anaklia. Jak zauważył w czerwcu sekretarz stanu Mike Pompeo, projekt infrastrukturalny ma strategiczne znaczenie zarówno dla Gruzji, jak i USA. Anulując projekt, Iwaniszwili po raz kolejny staje po stronie Kremla.

Iwaniszwili wydaje się również chętny do pomocy Rosji w osiągnięciu dużego zwycięstwa propagandowego w Hadze. Podczas, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny bada inwazję Rosji na Gruzję w 2008 r. pozytywny wyrok dla Rosji może oznaczać oskarżenia dla gruzińskich oficerów broniących swojego kraju. To upokorzyłoby Gruzinów i sojuszników Gruzji, przede wszystkim USA.

Dzięki interwencji Rosji w Syrii, Putin zacieśnił współpracę z Iranem – i jednocześnie wpływy Iranu w Gruzji wzrosły. Doniesiono, że irański Korpus Strażników Rewolucji ma 150 firm-przykrywek w Gruzji. Gakharia wywołała kontrowersje poprzez uwięzienie, rzekomo na żądanie Teheranu, irańskiego uciekiniera wywiadu. Nie byłoby to możliwe bez zielonego światła od Iwaniszwilego.

Ale Gruzja dalej walczy. Reżim Iwaniszwilego stoi w obliczu rosnącego oporu ze strony Gruzinów, zwłaszcza młodzieży. Prozachodnia opozycja jest teraz jeszcze bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek. Ale dopóki Ivanishvili pociąga za sznurki, Gruzja nie może być wiarygodnym sojusznikiem.

Dobre wieści są takie, że Waszyngton ma znaczącą siłę nacisku na Iwaniszwilego: duża część jego fortuny jest zainwestowana w USA.

Dla Putina polityka zagraniczna jest grą o sumie zerowej. Każdy wróg USA może być przydatnym partnerem dla Rosji. Iwaniszwili, którego Putin uważa za swojego przyjaciela , nie jest wyjątkiem.

DL/Mikheil Saakashvili/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA