fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesQuant Tank o ukrytych długach państwa: Ostrzegamy, to się zemści!

Quant Tank o ukrytych długach państwa: Ostrzegamy, to się zemści!

Uprawiana przez rząd kreatywna księgowość w postaci ukrywania prawdziwego zadłużenia kraju zemści się na gospodarce i na polskich firmach. Także te długi – robione poza wiedzą parlamentu, czyli za pośrednictwem różnych funduszy celowych – będą musiały zostać spłacone. Przynoszą one też wyższą inflację. Błędy polityki makroekonomicznej odczuwają gospodarstwa domowe, przedsiębiorcy oraz cała gospodarka – uważają eksperci Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

Rosnący w ukryciu dług publiczny versus granice ekspansji fiskalnej – ten niepokojący coraz więcej ekonomistów temat stał się przedmiotem debaty w ramach cyklu spotkań organizowanych od kilku lat przez Quant Tank IDEiA w SGH w Warszawie.

W opinii opisującego problem dra Sławomira Dudka – prezesa Instytutu Finansów Publicznych, fakt, że zadłużenie państwa, pomimo przyrostu kredytów i pożyczek nie rośnie w relacji do PKB, nie powinien usypiać niczyjej czujności. Wciąż „zdrowa” relacja wielkości długu do PKB wynika wyłącznie z ogromnego „podatku inflacyjnego” płaconego – w postaci dewaluacji ich oszczędności – przez gospodarstwa domowe oraz część przedsiębiorców.

Jak już coraz powszechniej wiadomo, poważna cześć zadłużenia państwa została „schowana” w różnych funduszach celowych (m.in. w funduszu COVID-19) znajdując się w ten sposób poza kontrolą parlamentu. Szef Quant Tanku Stanisław Kluza oraz dr Andrzej Sławiński – byli szefowie resortu finansów są zdania, że rosnąca sprzedaż obligacji PBK i PFR bankom komercyjnym może prowadzić do niebezpiecznego wzrostu podaży pieniądza (podobnie jak i kupowanie przez bank centralny obligacji skarbowych na rynku wtórnym). Z kolei wzrost podaży oznacza utrzymywanie się impulsu inflacyjnego.

Zdaniem Ignacego Morawskiego, ekonomisty i szefa zespołu analiz SpotData w Bonnier Business Polska, reguły fiskalne w Polsce i UE od dawna bardzo słabo się sprawdzają, co stawia to pod znakiem zapytania sens tych reguł.

Bezprecedensowe fortele rządu

– Obecna sytuacja w Polsce przypomina sytuację Rumunii po kryzysie w 2008 roku, kiedy to pomimo utrzymywania się w tym kraju relacji długu do PKB na poziomie 30 procent, rząd tego kraju musiał zwrócić się o pomoc międzynarodową – uważa Sławomir Dudek. – Od kilku lat rząd stosuje bezprecedensowe fortele służące zamazywaniu obrazu finansów publicznych – dodaje ekonomista.

Również prof. Witold Orłowski z Akademii Vistula w Warszawie oraz profesor na Politechnice Warszawskiej twierdzi, że nadmierny poziom prawdziwego deficytu finansów państwa i długu publicznego mogą prowadzić do inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Hamulec dla przedsiębiorczości

Ktoś może zapytać: a co to wszystko ma wspólnego z firmami i przedsiębiorczością? Otóż jak najbardziej ma. Utrzymywanie się wysokiej inflacji oraz hamowanie wzrostu gospodarczego przez błędy w polityce makroekonomicznej państwa generują – przez tzw. podatek inflacyjny – wyższe koszty działania firm. To z kolei poważnie ogranicza zdolność przedsiębiorców do inwestowania, znacznie zmniejszając konkurencyjność ich firm na rynku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA