fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiRachunek za prąd bez VAT

Rachunek za prąd bez VAT

Konfederacja przygotowała projekt ustawy, który zwalnia energię elektryczną z podatku VAT.
Anna Bryłka z biura prawnego Konfederacji przedstawiła na konferencji prasowej autorski projekt zwolnienia cen energii elektrycznej z podatku VAT.
W 2021 r. ceny energii wzrosły o prawie 20 proc., co przełożyło się na wzrost całego rachunku za prąd o około 10 proc. Ponadto na każdym rachunku znaleźć można dodatkowe opłaty. Są to: opłata mocowa, za dystrybucję energii, OZE i kogeneracyjna.
– Podwyżek cen prądu nie unikniemy, ponieważ jesteśmy najbardziej ze wszystkich państw Unii dotknięci unijną polityką klimatyczną i drożejących cały czas uprawnień do emisji CO2. Na początku roku to było 40 euro za tonę, a dzisiaj jest już ponad 60 euro za tonę emisyjną – stwierdziła Bryłka.
– Rządzą nami ludzie, którzy już się poddali – powiedział Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji.
W jego ocenie rząd uznał, że nie poradzi nic na rosnące ceny energii, więc rozpoczął kampanię oswajającą obywateli z tym faktem.
– Sposób na walkę z rosnącymi cenami jest i to bardzo prosty. Przygotowany przez jednego prawnika. Bardzo prosta ustawa zwalniająca obywateli z podatku VAT na prąd. Tylko do tego, tak jak mówił prezes Kaczyński, trzeba odpowiedzialności i odwagi – powiedział Grabarczyk.
Konfederacja wymieniła w mediach społecznościowych przyczyny wzrostu cen energii:
– efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej i drożejących uprawnień do emisji
CO2 (60 EUR/tonę), co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana
większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i
kamienny);
– wzrost cen węgla;
– niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede
wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana
nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;
– zwiększony popyt na energię po pandemii;
– skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.
Jak zauważyli politycy Konfederacji, rząd zamiast reagować na wzrost cen energii zamawia kampanię marketingową, która ma przyzwyczaić Polaków do coraz wyższych cen prądu. A przecież wysokie ceny energii są obciążeniem i dla gospodarstw domowych, i dla przedsiębiorców. Coraz wyższe ceny energii oznaczają wzrost cen wszystkich towarów i usług.
– Nie mieliście odwagi, żeby bronić naszych interesów na forum UE. Skapitulowaliście w sprawie polityki klimatycznej, to miejcie dzisiaj odwagę znieść VAT na prąd – zwrócił się do rządu poseł Robert Winnicki.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA