fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaPodatkiRachunek za prąd bez VAT

Rachunek za prąd bez VAT

Konfederacja przygotowała projekt ustawy, który zwalnia energię elektryczną z podatku VAT.
Anna Bryłka z biura prawnego Konfederacji przedstawiła na konferencji prasowej autorski projekt zwolnienia cen energii elektrycznej z podatku VAT.
W 2021 r. ceny energii wzrosły o prawie 20 proc., co przełożyło się na wzrost całego rachunku za prąd o około 10 proc. Ponadto na każdym rachunku znaleźć można dodatkowe opłaty. Są to: opłata mocowa, za dystrybucję energii, OZE i kogeneracyjna.
– Podwyżek cen prądu nie unikniemy, ponieważ jesteśmy najbardziej ze wszystkich państw Unii dotknięci unijną polityką klimatyczną i drożejących cały czas uprawnień do emisji CO2. Na początku roku to było 40 euro za tonę, a dzisiaj jest już ponad 60 euro za tonę emisyjną – stwierdziła Bryłka.
– Rządzą nami ludzie, którzy już się poddali – powiedział Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji.
W jego ocenie rząd uznał, że nie poradzi nic na rosnące ceny energii, więc rozpoczął kampanię oswajającą obywateli z tym faktem.
– Sposób na walkę z rosnącymi cenami jest i to bardzo prosty. Przygotowany przez jednego prawnika. Bardzo prosta ustawa zwalniająca obywateli z podatku VAT na prąd. Tylko do tego, tak jak mówił prezes Kaczyński, trzeba odpowiedzialności i odwagi – powiedział Grabarczyk.
Konfederacja wymieniła w mediach społecznościowych przyczyny wzrostu cen energii:
– efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej i drożejących uprawnień do emisji
CO2 (60 EUR/tonę), co w szczególności obciąża polską energetykę, w której zdecydowana
większość produkcji pochodzi ze źródeł nieodnawialnych (węgiel brunatny i
kamienny);
– wzrost cen węgla;
– niewystarczająca infrastruktura po stronie magazynów energii, co dotyczy przede
wszystkim energii odnawialnej (pochodzącej ze słońca i wiatru), która jest dostarczana
nieregularnie do sieci dystrybucyjnej;
– zwiększony popyt na energię po pandemii;
– skokowy wzrost cen gazu ziemnego na rynku światowym.
Jak zauważyli politycy Konfederacji, rząd zamiast reagować na wzrost cen energii zamawia kampanię marketingową, która ma przyzwyczaić Polaków do coraz wyższych cen prądu. A przecież wysokie ceny energii są obciążeniem i dla gospodarstw domowych, i dla przedsiębiorców. Coraz wyższe ceny energii oznaczają wzrost cen wszystkich towarów i usług.
– Nie mieliście odwagi, żeby bronić naszych interesów na forum UE. Skapitulowaliście w sprawie polityki klimatycznej, to miejcie dzisiaj odwagę znieść VAT na prąd – zwrócił się do rządu poseł Robert Winnicki.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA