fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesRada Przedsiębiorczości ostrzega przed nowym podatkiem

Rada Przedsiębiorczości ostrzega przed nowym podatkiem

Rada Przedsiębiorczości ostro skrytykowała rządową propozycję wprowadzenia podatku od „zysków nadzwyczajnych”.

Według Rady Przedsiębiorczości tzw. windfall tax – w wysokości 50 proc. – nie tylko doprowadzi do fali niekontrolowanych bankructw, ale uderzy w całą polską gospodarkę. Zgodnie z planem władz nowe obciążenie obejmie nie tylko spółki Skarbu Państwa i firmy energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób.

Rada Przedsiębiorczości twierdzi, że proponowany przez rząd podatek w ogóle nie został skonsultowany z przedsiębiorcami, a także jest „absurdalny” i dotyczy „nieistniejących zysków nadzwyczajnych”, które mogą posiadać jedynie spółki Skarbu Państwa. Wątpliwości przedsiębiorców budzi również proponowany, dotyczący wprowadzenia podatku proces legislacyjny, który może nie być do końca zgodny z literą prawa. Co więcej, obciążenie to negatywnie wpłynie na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozbawiając ich środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, gdzie taki podatek nie obowiązuje.

„Prace nad wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków mogą być ewentualnie prowadzone na szczeblu Unii Europejskiej, tak aby jego wysokość i sposób poboru był taki sam we wszystkich krajach członkowskich UE” – podkreślono w komentarzu opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Rada Przedsiębiorczości uważa też, że podatek od zysków nadzwyczajnych jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu, a jego celem jest „wydrenowanie z firm pieniędzy niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy”.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA