Rada Przedsiębiorczości ostro skrytykowała rządową propozycję wprowadzenia podatku od „zysków nadzwyczajnych”.

JerzyGorecki/Pixabay

Według Rady Przedsiębiorczości tzw. windfall tax – w wysokości 50 proc. – nie tylko doprowadzi do fali niekontrolowanych bankructw, ale uderzy w całą polską gospodarkę. Zgodnie z planem władz nowe obciążenie obejmie nie tylko spółki Skarbu Państwa i firmy energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób.

Rada Przedsiębiorczości twierdzi, że proponowany przez rząd podatek w ogóle nie został skonsultowany z przedsiębiorcami, a także jest „absurdalny” i dotyczy „nieistniejących zysków nadzwyczajnych”, które mogą posiadać jedynie spółki Skarbu Państwa. Wątpliwości przedsiębiorców budzi również proponowany, dotyczący wprowadzenia podatku proces legislacyjny, który może nie być do końca zgodny z literą prawa. Co więcej, obciążenie to negatywnie wpłynie na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozbawiając ich środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, gdzie taki podatek nie obowiązuje.

„Prace nad wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków mogą być ewentualnie prowadzone na szczeblu Unii Europejskiej, tak aby jego wysokość i sposób poboru był taki sam we wszystkich krajach członkowskich UE” – podkreślono w komentarzu opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Rada Przedsiębiorczości uważa też, że podatek od zysków nadzwyczajnych jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu, a jego celem jest „wydrenowanie z firm pieniędzy niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy”.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego.

Poprzedni artykułZdradzać patriotycznie i po bożemu
Następny artykułRząd przekaże rolnikom specjalną pulę węgla